S lesními požáry bojuje Evropa i Amerika

  • 19
Amerika a Evropa bojují s lesními požáry. Ohně zuří ve Francii, Portugalsku a Chorvatsku, na jihu Kanady a v americké Montaně. Práci hasičů často komplikuje silný vítr. V plamenech už zahynulo nejméně deset lidí. V části jižní Evropy nepršelo už čtyři měsíce.

V kanadské provincii Alberta zničily požáry už přes 1 200 čtverečních kilometrů porostu. Plameny se snaží dostat pod kontrolu několik stovek hasičů.

Úřady vyhlásily pro 2 700 obyvatel regionu Crownsnest Pass varování, aby byli připraveni v případě ohrožení okamžitě opustit své domovy.

S asi dvaceti požáry, které způsobilo teplé a suché počasí posledních dnů, bojuje přibližně 650 hasičů.

Úřady rovněž zakázaly zakládání jakýchkoli ohňů v národních parcích v provincii Alberta a v sousední Britské Kolumbii, které patří mezi nejkrásnější a turisty nejvyhledávanější oblasti v Kanadě.

Portugalsko vyhlásilo stav katastrofy
Lesní požáry v hornatém regionu Castelo Branco na východě Portugalska, které zuří od neděle, si už vyžádaly dvě oběti na životech. Jeden muž byl nalezen mrtvý ve svém voze v Póvoa da Ribeirinha. Uhořel také šedesátiletý muž, který se snažil pomáhat hasičům.

Požáry už od neděle sežehly přes osm tisíc hektarů porostů. Místní úřady vyhlásily stav přírodní katastrofy. Postiženou oblast severovýchodně od Lisabonu má v pátek navštívit portugalský prezident Jorge Sampaio.

Přes 500 hasičů a přes 400 vojáků pokračovalo ve středu za silného větru a za vysokých teplot v boji se živlem, který se šíří na několika frontách v těžko dostupných oblastech. Vedro má podle meteorologů trvat až do neděle.

Při hašení požárů pomáhají záchranáři z celého Portugalska, vrtulníky a letouny speciálně určené k hašení požárů, včetně dvou vyslaných ze Španělska.

V Chorvatsku podlehli vedrům dva lidé
Rozsádlé lesní požáry sužují také Chorvatsko. Hoří na ostrovech Brač, Hvar a Biševo, v národním parku Paklenica či u Šibeniku v Dalmácii. Zemi hrozí nedostatek pitné vody a vinou nízké hladiny řek také elektrické energie. Vedrům podlehli už dva lidé.

Největší z požárů zasáhl 210 hektarů borovicového lesa v národním parku Paklenica nedaleko přístavního města Zadar. Práci zhruba 150 hasičů komplikuje silný vítr a nepřístupný terén. Pomáhají jim dvě speciální letadla a vrtulník. - další podrobnosti a mapu najdete zde

Ve Francii se kvůli požárům zatýká
Francouzským hasičům se teprve ve čtvrtek podařilo dostat pod kontrolu rozsáhlé lesní požáry, které od pondělí pustoší jihovýchod země. Plameny, kvůli kterým opustilo domovy mnoho lidí z Azurového pobřeží, už nepostupují. Při požárech zemřelo pět lidí, většinou zahraničních turistů.

Policie ale také začala zatýkat. Jedna z možných variant vzniku rozsáhlých požárů je totiž žhářství. Na místě jednoho z ohňů na Rivieře se totiž našly tři zápalné láhve. Vyšetřován je také jeden muž z Figanieres. Policie ho vyslýchá pro podezření z trestného činu "úmyslné ničení ohněm". Od 5. července měl založit sedm požárů v oblasti.

Zástupce prokurátora v Draguigne Michel Raffin však řekl, že se zadržený nepodílel na požárech, které na jihovýchodě Francie zuřily v tomto týdnu. Devětadvacetiletý Stephane Jousse byl totiž zadržen několik hodin před tím, než v pondělí oheň vypukl.

"To činí jeho účast na velkých požárech nemožnou," řekl Raffin a dodal, že úřady se připravují, že budou vyslýchat další podezřelé. Dvě osoby, které policie zadržela ve středu, byly propuštěny. - podrobnosti o zásahu hasičů, fotografie a mapu najdete zde

Turisté ruší rezervace na Rivieře
Mnoho turistů začalo kvůli nebezpečným požárům rušit rezervace na francouzské Rivieře. "Čelíme velkému počtu anulací. Ve Fréjus byla zničena dvě tábořiště, ale máme jich ještě asi třicet," řekla ředitelka odboru komunikace města Isabella Berendová.

Lidé, kteří pracují v turistickém sektoru, se obávají, že by se současná ekologická katastrofa mohla brzy změnit i na katastrofu ekonomickou. "Od úterý ztrácím 15 tisíc eur denně," říká Philippe Da Silva, který vlastní ubytovací zařízení v oblasti La Motte, asi kilometr od spáleniště.

Pokles tržeb a rušení rezervací však postihuje i ty, jejichž živnosti leží od ohně daleko. "Trávíme hodiny na telefonu a vysvětlujeme, že odehrávají-li se někde nějaká dramata, je to jinde. Přijedou-li k nám lidé, neuvidí ve srovnání s jinými roky žádný rozdíl," dodal majitel hotelu ve Valescure Bruno Percepied. "Ale mnoho lidí je bohužel přesvědčeno, že to říkáme, abychom si zachránili obrat."

Požárům čelí i zapád USA
Západ USA se musí vyrovnat s ohněm, který ničí území o rozloze 150 tisíc hektarů. Požáry zasáhly i západní polovinu Glacierského národního parku v Montaně, který muselo opustit tisíce lidí. Úřady se bojí, že se oheň rozšíří i do dalších částí chráněné lokality.

Hořet začal i Salmon-Challiský národní les ve státě Idaho, asi 200 kilometrů jižně od Missouly. Při boji s plameny zahynuli dva muži. Vedro a silný vítr rozšířily oheň z původních 48 hektarů skoro desetinásobně.

Podle amerického Národního meziagenturního požárního centra zasáhlo západ USA celkem 45 rozsáhlých požárů. Z dalších států bojuje s ohněm i Arizona, Kalifornie, Colorado, Nevada, Oklahoma, Oregon, Dakota, Utah, Washington či Wyoming. - další podrobnosti zde

Hasič bojuje s požárem na chorvatském ostrově Brač, oblíbeném turisty. (31. července 2003)

Hasiči si prohlížejí nákladní auto zničené lesním požárem v Lambescu nedaleko Salon de Provence v jižní Francii. (31. července 2003)

Oheň a kouř ohrožují město La Bouverie v jižní Francii. (30. července 2003)

Hasičský letoun CL-215 přistává, aby mohl nabrat vodu z jezera MacDonald k dalšímu boji s požárem v Glacierském národním parku v americké Montaně. (31. července 2003)

Vrtulník prolétává nad hořícím lesem jižně od města Blairmore v kanadské provincii Alberta. (29. července 2003)

Stařík sleduje mračna dýmu z lesních požárů nad hřbitovem ve vesnici Fundada poblíž Castelo Branco ve středním Portugalsku. (31. července 2003)

Muž odnáší stařenku do bezpečí před rychle postupujícím lesním požárem ve vesnici Fundada poblíž Castelo Branco ve středním Portugalsku. (31. července 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video