Bezpečnostní opatření na letišti v Zurichu

Bezpečnostní opatření na letišti v Zurichu | foto: Reuters

S lahví vody se už nesmí do letadla

  • 107
Cestující si ode dneška nesmějí vzít s sebou do kabiny letadla téměř nic. Na všech letištích v Evropské unii začala platit nová bezpečnostní pravidla. Zakázané jsou zejména lahve s pitím. Právě v takových totiž teroristé nedávno chtěli propašovat do letadla tekuté trhaviny.

Lidé nesmějí mít u sebe žádnou tekutinu či gel v lahvičce o obejmu větším než sto mililitrů. Hygienické potřeby v menších lahvičkách do letadla mohou, ale musí být zabaleny v průhledných, uzavíratelných sáčcích s maximálně litrovým obsahem.

"Jde o nařízení Evropské komise. Mají zamezit možnosti teroristického útoku," vysvětlila mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Cestující by si tak všechny věci, o které nechtějí přijít, měli zabalit do kufru. Jinak je budou při odbavování muset hodit do koše. Vodu k pití si smějí koupit v tranzitním prostoru letiště. Speciálně zabalenou a drahou.

V prvních dnech budou na všech českých mezinárodních letištích cestujícím uzavíratelné sáčky rozdávat. "Ještě zvažujeme, jak budeme do budoucna sáčky distribuovat. Zda zřídíme automaty, nebo se budou prodávat v trafikách v letištní hale," upřesnil ředitel divize bezpečnosti pražského letiště Martin Hlava.

Lety by zpoždění mít neměly
Pracovníci letišť budou navíc cestující informovat o tom, že si mají větší balení tekutin zabalit do kufrů ještě před odbavením.

Žádné z letišť však nepředpokládá, že by se tímto novým opatřením prodloužila doba odbavení a že by lety měly zpoždění. "Stále platí doporučení být na letišti dvě hodiny před odletem. Pokud budou lidé o celé situaci dobře informováni a nikdo nebude dělat při odbavování potíže, lety by se zpozdit neměly," ujistil ředitel letiště Brno-Tuřany Tomáš Plaček.

Nová opatření platí i pro kontrolu kabátů nebo třeba elektroniky. Každý cestující bude muset dát pod rentgen svůj kabát či bundu. Toto opatření většina českých letišť už zhruba rok dělá, takže to pro cestující velké překvapení nebude. Stejně jako rentgenová kontrola notebooků či fotoaparátů.

Neberte si vodu ani při letu z Moskvy
Opatření platí na všech letištích v Evropské unii, v Norsku, na Islandu a ve Švýcarsku až do odvolání. Do problémů se mohou dostat cestující, kteří přilétají ze zemí mimo Unii, například z Ruska. Přestože tam tato opatření neplatí, při přestupu v zemi EU nebudou cestující s lahví tekutiny na palubu letadla vpuštěni.

"Budou ji muset odevzdat. Ale například ČSA budou na palubě letadla tekutiny lidem na požádání balit," dodal Martin Hlava.

To ale ještě není všechno. Ti, kdo plánují zahraniční cestu až za půl roku, by si měli už nyní začít shánět příruční zavazadlo o rozměru 56 x 45 x 25 centimetrů. I toto je součástí nových bezpečnostních opatření, která začnou platit za šest měsíců. Cestující s větším zavazadlem totiž do letadla nebudou vpuštěni.


Novinky v letadlech

Co nesmí na palubu:
tekutiny balené ve více než stomililitrovém balení: voda a další nápoje, polévky, sirupy, krémy, pleťová mléka a oleje, parfémy, spreje, gely (šampony a sprchové gely), nádoby pod tlakem (pěny na holení, pěnová tužidla), zubní pasty

Co si do letadla vzít můžete:
notebook, fotoaparát, mobilní telefon, dětské mléko (množství jen na dobu letu), léky (jen na dobu letu nebo s potvrzením od lékaře, že je cestující musí mít u sebe), sprej na astma, sprej pro osvěžení dechu, zrcátko, šminky


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video