S komunisty slavil Jakeš, na Letné zněl otčenáš

  • 964
Přes 8000 stoupenců komunismu se sešlo na První máj v Praze. Museli slavit na Výstavišti. Jejich tradiční místo - Letenskou pláň - totiž letos zabrali odpůrci totality, kterých také dorazily tisíce.

DÁLE ČTĚTE
Radikálové po sobě v Praze házeli kameny a rajčata

Na akci na Letné, kterou uspořádala Konfederace politických vězňů pod heslem První máj bez komunistů a nikdy jinak, přijelo na devět tisíc lidí z celé země, které přivezla stovka autobusů.

Protikomunistické oslavy 1. máje na LetnéLidé s plakáty, jako Komunismus škodí lidem, Slušný člověk nepotřebuje komunismus nebo Sedláci proti komunismu, zaplnili prostor, který v minulosti využíval k prvomájovým akcím komunistický režim.

"Nemohu tady nebýt. Pamatuji si na svého otce a jeho osud v roce 1948 a 1968. Byl bych velmi nerad, aby spolupráce s komunisty znovu vyhrála," řekl předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Upozornil, že zatímco miliony lidí na Letné cinkaly v roce 1989 klíči, mnozí si "převlékali kabát". "Nezměnili však hlavy a bude to trvat ještě několik generací," řekl k dnešní situaci, kdy komunisté mají stále značnou podporu ve společnosti.

Většinu účastníků dopolední demonstrace tvořili příznivci KDU-ČSL, kteří se pak z Letné vydali pokračovat v oslavách do Palácových zahrad na Malé Straně. Mnozí měli na hlavách modré čepice s nápisem KDU-ČSL.

Protikomunistické oslavy 1. máje na LetnéNa úvod akce zazněla česká a slovenská hymna v podání Hradní stráže. Později lidé vzpomněli osudy tisíců vězněných lidí a společně se pomodlili otčenáš. Následující řečníci vyzvali demokratické síly k jednotě a spolupráci za lepší budoucnost, bez násilí a příkoří.

Mezi pořadateli byla také iniciativa Trikem proti komunismu, která výtvarnými akcemi upozorňuje na nebezpečí komunistické ideologie. Asociace soukromého zemědělství vypravila na Letnou asi 15 traktorů, které tvořily vozovou hradbu s nápisem Stop komunismu. "Sedláci nejsou jezéďáci," upozorňovali na plakátech rolníci.

Odpoledne se uskuteční vystoupení známých hudebních skupin a zpěváků. Podpořit protikomunistické shromáždění mají Hana Hegerová, Ivan Hlas či Aneta Langerová.

Komunistům se na Výstavišti líbilo
Konfederaci politických vězňů se letos podařilo zamluvit si Letenskou pláň dřív než komunistům, kteří tak museli najít jiné místo. Nakonec se sešli u Křižíkovy fontány na Výstavišti.

Mnozí komunisté si přitom pochvalovali, že letošní shromáždění bylo lepší než v minulých letech na Letné. K fontáně dorazilo podle odhadů pořadatelů 8000 až 9000 komunistů a jejich stoupenců.

Antikomunisté na VýstavištiAkce se obešla bez velkých incidentů s odpůrci komunistické ideologie, které provázely komunistický 1. máj na Letné v minulých letech. I letos se však antikomunisté objevili. Aktivista Jan Šinágl přišel v tričku s nápisem Hra skončila a diskutoval s komunistickými představiteli.

S transparentem: "Naděje pro ČR ...? Jáchymov" přišli proti komunismu demonstrovat dva studenti. Chtěli tak poukázat na nucené práce vězňů za komunistického režimu v uranových dolech.

Přišel Vladimír Remek i Milouš Jakeš
Vojtěch FilipKe shromážděným lidem promluvil předseda KSČM Vojtěch Filip či pražský volební lídr František Beneš, který sklidil velký aplaus za heslo: "Život bez práce není možný, život bez lásky není životem."

Stejnou odezvu u účastníků měli i poslanec a místopředseda strany Jiří Dolejš, kterého nedávno zbili neznámí útočníci, a první československý kosmonaut Vladimír Remek. Komunisté ho vítali s nadšením, přestože ani žádný projev neměl.

Oslavit 1. máj přišel i bývalý komunistický generální tajemník Milouš Jakeš. Hovořil s lidmi a podepisoval jim propagační tiskoviny a svou knihu "Dva roky generálním tajemníkem".

Jiřina ŠvorcováPro herečku Jiřinu Švorcovou, která jako každoročně recitovala z pódia báseň, je prý 1. máj nejkrásnějším svátkem v roce. Přišla proto, že se chce setkat se stejně smýšlejícími lidmi.

Komunisté zahájili oslavy státní hymnou a zakončili je internacionálou. Volební kandidáti, kteří se shromážděným komunistům a jejich sympatizantům představili na pódiu, se po oficiální části rozešli mezi účastníky a diskutovali s nimi.

Sociální demokracie táhla méně
Po komunistech přišlo odpoledne Ke Křižíkové fontáně oslavit Svátek práce přes pět tisíc sociálních demokratů a jejich příznivců. Přítomné oslovil pražský volební lídr ČSSD David Rath a kandidáti nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny.

Během vystoupení řečníků a hudebníků, kteří vystoupili na podporu ČSSD ve volbách, dorazila k fontáně skupinka asi patnáct mladých sympatizantů ODS v modrých tričkách s turistickými modrými šipkami, které jsou volebním symbolem ODS.

Na rukou měli modré rukavice se zdviženým ukazovákem a mávali na znamení protestu. Zdrželi se ale jen několik minut a v publiku nevyvolali téměř žádný ohlas.

V prostorách u fontány měli sociální demokraté dva stánky s volebními tiskovinami, fotografiemi kandidátů i hlavního volebního lídra ČSSD, premiéra Jiřího Paroubka. Nechyběly mezi nimi všechny verze volebního programu, včetně té nejkratší, která oslovuje různé věkové skupiny obyvatel.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video