S kašmírským ohněm si hrají diplomaté

Riziko konfliktu mezi Indií a Pákistánem bylo po zmařené šanci na setkání asijských zemí v Kazachstánu vysoké. Mezinárodní diplomaté ovšem stále mají manévrovací prostor zabránit nejhoršímu. Napětí nyní mírní náměstek ministra zahraničí USA Richard Armitage, přijet má i ministr obrany Donald Rumsfeld. Pákistán jej ujistil, že válku o Kašmír nezačne. Stejná slova očekává Armitage i v Indii.

K obnovení indicko-pákistánského dialogu a řešení kašmírského problému, který kazí vzájemné vztahy už půl století, je ještě daleko. "Prostor ovšem je," míní nejmenovaný západní diplomat v Dillí.

Spor mezi asijskými jadernými mocnostmi se vydal uklidnit náměstek ministra zahraničí USA Richard Armitage, cílem jehož mise je "snížit teplotu". Na začátek se setkal s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem.

"Ujistil mě, že válku s Indií nezačne a nadále usiluje o mír. Doufá, že od Indie obdržím stejné ujištění," uvedl Armitage, podle něhož je Mušarafovo ujištění dobrým základem k pokroku při dalším řešení krize.

Americký prezident George Bush telefonoval Mušarafovi i indickému premiérovi Atalu Bihárímu Vádžpéjíovi. Během rozhovoru jim doporučil, aby při řešení krize volili cestu diplomacie.

Do sporu o Kašmír vstupuje Al-Kajda
USA pochválily Pákistán za spolupráci v boji proti teroristům v Afghánistánu. "Vojenské operace proti Al-Kajdě v západním Pákistánu nebyly kašmírskou krizí ovlivněny," tvrdí Richard Armitage.

Indie v posledních dnech tvrdila, že afghánští talibové a členové sítě Al-Kajda Usámy bin Ládina se shromáždili na severu Pákistánu a přimíchali se mezi další islámské bojovníky s cílem proniknout do indického Kašmíru.

Zatímco pokračují dělostřelecké souboje v Kašmíru, pákistánský ministr informací Nisár Memon vyjádřil znepokojení nad zvýšenou aktivitou Al-Kajdy, která může zkomplikovat situaci.

INDIE - PÁKISTÁN

Indie nabídla Pákistánu společné hlídky

přechozí vývoj

Více pod tlakem je Pákistán
Diplomaté a analytici se zájmem zaznamenali jednání mezi Indií a Pákistánem o variantách ověřování zastavení průniku islámských bojovníků do indické části Kašmíru, což je zásadní otázka v současné krizi.

"Mezinárodní tlak směřuje dnes více na Pákistán, který si musí utřít práh před domem. Teroristé jsou na jeho území," tvrdí západní diplomat, podle něhož politická hra Indie skončila.

Dillí nyní zřejmě sbírá body a snaží se ze své výhody získat maximum, aby zatlačilo Islámábád do kouta, aniž by přitom bylo nuceno použít síly. Indie ale nepředpokládá možnosti řešení kašmírské otázky.

Co komplikuje uvolnění napětí?
Indie zřejmě zašla tak daleko, že žádala hlavní světové velmoci, aby uzavřely kohoutek hospodářské pomoci Pákistánu. "Jenže pokud by se tlak zvyšoval, naděje na indicko-pákistánský dialog by se naopak snižovala. Postup Indie brzdí možnosti smírného vyrovnání," soudí nejmenovaný diplomat.

Jiný diplomatický zdroj se domnívá, že snaha o uvolnění napětí mezi oběma stranami tu je, a to po výrocích pronesených na asijském summitu v kazašském Almaty indickým premiérem Atalem Bihárím Vádžpéjím a pákistánským prezidentem Parvízem Muašarafem, kteří se přitom přímo nesetkali.

Země mohou hlídat Kašmír společně
Mezi oběma vládami vypukla veřejná debata v otázce klíče varianty ověřování zastavení či podstatného omezení pronikání islámských radikálů do indického Kašmíru.

Indie, která odmítá zmezinárodnění kašmírského problému, navrhla vytvoření smíšených indicko-pákistánských hlídek, který by ověřovaly plnění závazku Islámábádu zastavit překračování hranice. Pákistán myšlenku, která není nová, zcela nezavrhl, ale vyzval, aby návrh byl předložen u jednacího stolu.

Od počátku krize nepřestává Islámábád vlastně navrhovat vyslání nezávislých pozorovatelů na demarkační linii mezi indickou a pákistánskou částí Kašmíru, himalájské oblasti, jejíž většinou muslimské obyvatelstvo je rozděleno od roku 1947.

Ve hře jsou i cizí pozorovatelé
Indie, která považuje kašmírskou otázku za řešitelnou pouze bilaterálně s Pákistánem, odmítá jakékoli rozmístění mezinárodních sil s obav před zpochybněním její vlády v Kašmíru.

Jednou z myšlenek, jak obejít indický odpor, je eventuální návrh rozmístění cizích pozorovatelů pouze v pákistánské části Kašmíru. Podle diplomatů v Dillí jsou Velká Británie a USA připraveny se na tomto kroku podílet.

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld, který je rovněž očekáván v Indii a Pákistánu, hodlá navrhnout, že USA vyšlou 500 vojáků a vrtulníky jako "ověřovací jednotky".

Náměstek ministra zahraničí USA Richard Armitage (vpravo) se vydal uklidnit napětí mezi Indií a Pákistánem, kam zavítal nejprve. Setkal se nejen s pákistánském ministrem zahraničí Abdulem Sattarem (na snímku), ale i s prezidentem Parvízem Mušarafem. (5. června 2002)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video