Příznivci Jana Kaplického, který ve středu náhle zemřel, přísahají na to, že se jeho knihovnu na Letné jednou podaří postavit.

Příznivci Jana Kaplického, který ve středu náhle zemřel, přísahají na to, že se jeho knihovnu na Letné jednou podaří postavit. | foto: Petr Topič, MF DNES

S Kaplickým mluvil jako poslední jeho syn

Všichni už věděli o smrti architekta Jana Kaplického, jen jeho třináctiletý Josef ne. Přitom to byl právě on, kdo s tátou mluvil jako úplně poslední. "Byla to strašně složitá situace," řekla v rozhovoru s MF DNES první Kaplického žena a Josefova matka Amanda Levete.

Architekt Kaplický telefonoval synovi ve středu krátce poté, co se chlapec v Londýně vrátil ze školy. Josef se dozvěděl, že se mu v Praze narodila nevlastní sestra Johanka.

"Musíš ji co nejdřív vidět," říkal synovi Kaplický. Josef se s ním pak rozloučil: "Mám tě moc rád, tati." Bylo asi sedm večer českého času. A byla to poslední slova, která otci řekl.

O chvíli později si vzpomněl, že chtěl tátovi ještě něco říct, a volal mu znovu. Telefon už nikdo nebral. Jedenasedmdesátiletý Jan Kaplický byl po smrti.

Josefova matka, architektka Levete, byla ten den pracovně v Bangkoku. "Josef další den ráno odešel do školy s vybitým telefonem, já z Bangkoku jsem se mu nemohla nijak dovolat. A tak jsem aspoň telefonovala do školy, aby ho nepustili na internet," říká Levete.

To už média dvanáct hodin přinášela zprávu o Kaplického smrti. "Kdy se o smrti otce Josef dozvěděl? "V pátek dopoledne. Sbírala jsem sílu. Bylo to tak správně," řekla Levete MF DNES.

Z Bangkoku přiletěla do Londýna prvním letadlem, kterým to šlo. O Janově smrti chtěla říct synovi sama a osobně. "Vzal to nesmírně statečně," popsala, "Josef mi řekl: Mami, já jsem strašně rád, že moje poslední slova, která jsem mu řekl, byla – Mám tě moc rád, tati."

S Kaplickým nejspíš zemřela i chobotnice

Příznivci Jana Kaplického, který ve středu náhle zemřel, přísahají na to, že se jeho knihovnu na Letné jednou podaří postavit. Několik pražských studentů dokonce v pátek ohlásilo demonstraci. Ve stejnou chvíli však sílí názory, že je s "chobotnicí" definitivní konec.

Není to pohled Kaplického odpůrců, shodnou se na tom jeho bývalí kolegové i ti, kteří se s ním na projektu podíleli. "Vidím to černě," říká architekt Jakub Cigler, jehož firma s Kaplickýmna přípravě knihovny úzce spolupracovala. "V budově bude spousta věcí, které bude složité bez něj rozhodnout," myslí si.

Ve Future Systems se bojí budoucnosti

Kaplického návrh Národní knihovny je totiž zatím ve stadiu studie, žádné technické výkresy ani konkrétní řešení neexistují. Když autor díla nežije, není, kdo by pokračoval v jeho myšlence. "Čistě technicky by to možná dostavět šlo, nebyla by to první budova, která by byla dostavěna až po autorově smrti. V jeho týmu Future Systems jsou lidé, kteří na projektu pracovali a byli by ochotni ho zrealizovat," přemýšlí Cigler.

Jenže právě situace v britské kanceláři Kaplického, studiu Future Systems, je nyní velmi nejasná. Firmu měl architekt Kaplický rozdělenou na přesnou polovinu s bývalou manželkou Amandou Levete, se kterou byl v osobním sporu.

Než se vdova Eliška Kaplicky Fuchsová rozhodne, co bude se studiem dál, povede ho Levete. Podle informací MF DNES se ale někteří zaměstnanci, kteří patřili ke Kaplickému, bojí, že je Levete do té doby vyhodí.

Kaplického tým ve čtvrtek zorganizoval rozlučkový večírek, na který přišli všichni jeho bývalí i současní zaměstnanci. "Od jedné hodiny jsme ho zapíjeli. Byl by rád, kdyby nás viděl tak opilé," řekl jeden ze zaměstnanců, který si nepřál být jmenován.

Zapomeňte

Na ministerstvu kultury, kde se rozhoduje o podobě Národní knihovny, se v těchto dnech nejspíš definitivně potvrdilo, že její budoucnost bude v Klementinu, kde je už stovky let, nikoliv v "chobotnici" na Letné.

Firma Metroprojekt, která připravuje rekonstrukci Klementina, představila čtyři různé návrhy, jak by mělo současné sídlo Národní knihovny v budoucnu vypadat. Na tuto rekonstrukci ministerstvo vyčlenilo necelé dvě miliardy, které chtěl bývalý šéf knihovny Vlastimil Ježek použít jako základ na letenskou stavbu.

"Ta akce už je rozjetá," říká tajemník ministra kultury Jan Růžička. Myslí si, že ani Jiří Paroubek, který sliboval Kaplickému, že jeho projekt prosadí, až bude u moci, knihovnu na Letné nevzkřísí. Stínový ministr kultury Vítězslav Jandák už teď prohlašuje, že nemá smysl dohrávat "Hamleta bez Hamleta".

I kdyby se do toho Paroubek v budoucnosti pustil, musel by mít na své straně pražský magistrát, který vlastní pozemky na Letné, a především by někde musel sehnat přes šest miliard korun. Celonárodní sbírka, kterou vyhlásila jeho manželka, nejspíš problém nevyřeší.

Petra Paroubková nechce prozradit, kolik se u ní do této chvíle sešlo peněz – a co s nimi udělá v případě, že se nic stavět nebude. "Ta sbírka existuje a je v nějaké fázi," říká její mluvčí Michaela Škardová. "Manželé Paroubkovi jsou však hluboce zarmouceni a v současné době se z piety nechtějí k těmto otázkám vyjadřovat," dodává.

Rodinný pohřeb

Rodina architekta Kaplického se v posledních dnech uzavřela do sebe, uvažuje však o veřejném rozloučení s Janem Kaplickým. Pohřeb to však nebude.

"Ten chceme uspořádat v úzce rodinném kruhu," říká bratr Elišky Kaplicky Fuchsové, Kryštof Štefer.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video