Cizí organismy přiváží na pátý největší kontinent také turisté a návštěvníci výzkumných stanic. Ilustrační snímek

Cizí organismy přiváží na pátý největší kontinent také turisté a návštěvníci výzkumných stanic. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S jídlem pro vědce přijíždí na Antarktidu i „nebezpečné“ živočišné druhy

  • 56
Dodávky ovoce a zeleniny pro výzkumníky na Antarktidě nevědomky přiváží do křehkého ekosystému nejstudenějšího kontinentu nebezpečí pro zvířata i rostliny. Přírodu by mohly ohrozit tamnímu prostředí cizí druhy jako některý hmyz, slimáci, červi či plísně, upozorňuje nová studie britských odborníků.

Typickým příkladem, jak se tyto organismy na Antarktidu dostávají, je dovoz zásob jídla pro skoro čtyři tisíce výzkumníků. S čerstvým ovocem a zeleninou přijíždí na kontinent kupříkladu pavouci, slimáci, housenky či plísně, které jsou známé tím, že způsobují onemocnění rostlin.

Antarktida

Antarktida je pátý největší kontinent. Zároveň je tak pojmenována jižní polární oblast rozprostírající se kolem jižního pólu Země. Kvůli drsnému podnebí se tam nikdy lidé natrvalo neusídlili, jedinými obyvateli jsou vědci, kteří tam pracují na výzkumných projektech.
Doposud tam objevili tři druhy kvetoucích rostlin a více než 50 druhů mechů a lišejníků. Zaznamenali také některé řasy, houby a bakterie. V okolních mořích žije spousta obratlovců i bezobratlých živočichů, korýšů i mořských ptáků.

zdroj: cs.wikipedia.org

Oznámili to nedávno britští vědci z British Antarctic Survey pod vedením experta na životní prostředí Kevina Hughese, kteří prozkoumali 11 250 kusů ovoce a zeleniny dovážené do devíti vědeckých stanic. Na dvanácti procentech z nich našli půdu, devatenáct druhů plísní a dalších padesát šest pro Antarktidu cizích živočišných druhů.

Teď se obávají, že pokud se cizí druhy na Antarktidě uchytí, mohly by napáchat velké škody. "Antarktida je ochraňována před dopady lidské civilizace už nějakou dobu, ale rostoucí počet návštěvníků a pracovníků zvyšuje riziko, že se tam uchytí nepůvodní druhy (...) to by mělo obrovský dopad na tamní přirozený ekosystém," varuje Hughes

Adaptovalo se tam už deset druhů

"Mikroorganismy jako plísně mají potenciál ovlivnit život na kontinentu, mnoho z nich může způsobit onemocnění rostlin. Život v Antarktidě je relativně primitivní a nikdy nebyl vystaven těmto hrozbám, takže proti nim nemá obranu," přiblížil ve studii, kterou publikoval odborný magazín Biological Conservation.

Na Antarktidě se už podle něj adaptovalo deset cizích druhů. Spolu s globálním oteplováním roste hrozba, že i další, pro tamní prostředí nepřirozené, organismy se snáze uchytí. "Pro komunitu v Antarktidě je tento problém teď největší priorita," dodal.

Cizí organismy přiváží na pátý největší kontinent také turisté a návštěvníci výzkumných stanic. Na botách a oblečení zavlečou obrovské množství rostlinných semen, připomněl list The Daily Telegraph už starší studie na svém webu.

Téměř padesát zemí, které podepsaly takzvanou Smlouvu o Antarktidě, nyní dle listu proto vytváří nová pravidla, která mají dovážení cizích organismů na kontinent zabránit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue