Studenti budou mít pět pokusů na složení zkoušky. Ilustrační foto.

Studenti budou mít pět pokusů na složení zkoušky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

S jedním testem se přihlásíte na dvacet škol

  • 1
K velké revoluci přijímacích zkoušek na vysoké školy se pomalu přidávají další fakulty. Rozhodnutí nedělat vlastní přijímačky, ale svěřit se do rukou společnosti Scio, která připravuje jednotné Národní srovnávací zkoušky, učinilo už dvacet fakult z celého Česka.

Je jich dvakrát víc než loni, kdy je uchazeči dělali poprvé. A dalších patnáct fakult tuto možnost ještě zvažuje.

Novou formu přijímacích zkoušek si tak v tomto školním roce vyzkouší 40 až 50 tisíc studentů. To je více než jedna třetina všech uchazečů o vysokoškolské studium.

V čem jsou testy jiné? Uchazeči se už nemusí bát, že se budou muset na zkoušku "nabiflovat" kvanta vzorečků a encyklopedických znalostí. Místo toho napíšou jen jeden test všeobecných studijních předpokladů.

Testy zkoumají hlavně logické myšlení uchazečů. Tedy to, zda mají pro studium na vysoké škole předpoklady.

"Není pro nás až tak důležité, jestli zná student nazpaměť třeba historická data, kdy se co odehrálo. To si může vyhledat na internetu nebo v knihách. Mnohem důležitější je, jestli události umí dát do širších souvislostí," vysvětlil děkan Fakulty humanitních studií Univerzity v Hradci Králové Petr Grulich, proč se jeho fakulta pro Národní srovnávací zkoušku rozhodla.

Pět možností udělat test správně
Největší výhodou oproti běžným přijímacím zkouškám je, že uchazeči mohou test dělat pětkrát. V přijímacím řízení se jim pak započítá nejlepší výsledek. První kolo zkoušek se navíc odehraje už letos v listopadu.

"Každý tak bude mít dost času zvážit, na jak náročnou vysokou školu se přihlásí," vysvětluje ředitel Scia Ondřej Šteffl.

Kvůli testu navíc uchazeči o studium nebudou muset cestovat přímo na fakultu. Budou ho skládat v nejbližším velkém městě v kraji. "Je jasné, že tím ušetří za jízdné," dodal Šteffl.

Fakulty si zase nejvíce pochvalují, že jim ubude starost s přípravou testů i s jejich vyhodnocováním. "Klesly nám náklady na přijímací řízení, pracovníci jednotlivých kateder ušetřili čas," popsala loňskou zkušenost proděkanka pro studium na pedagogické fakultě v Plzni Jana Coufalová.

Dalších zhruba 46 převážně technických fakult se k srovnávacím testům chystá při přijímačkách alespoň přihlížet. Jsou to většinou obory, kam berou studenty hlavně podle toho, jak jsou úspěšní na střední škole. Některé školy pak vypíšou pouze talentové zkoušky či ústní pohovor.

Nově by se měl také snížit poplatek za přihlášku podanou na fakulty, které tyto testy používají. Uchazeči zaplatí kolem 350 korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video