S Irákem chtějí válčit Australané i Poláci

  • 487
Koalice, která pod vedením USA udeří na Irák, se rozrůstá. Pomoc nabídlo přes třicet zemí. Invaze se rozhodla zúčastnit Austrálie, která už má v Zálivu dva tisíce mužů. Válčit budou i Poláci. Čeká se na rozhodnutí britského parlamentu. Turečtí zákonodárci opět zváží otevření země jednotkám USA.

Pomoc v případné válce Američanům už nabídlo přes třicet zemí. Většina z nich se však nechce zúčastnit přímých bojů bez posvěcení Rady bezpečnosti OSN.

PŘEČTĚTE SI:
Kdo co USA nabízí?

Státy však mohou usnadnit logistickou podporu války. Washingtonu nabídly otevření vzdušného prostoru nebo využití svých základen. V mnohých už američtí vojáci sídlí od zahájení války proti terorismu.

Další země, včetně Česka či Slovenska, vyslaly vojenské experty, kteří umějí odhalit a zlikvidovat zbraně hromadného ničení. Tyto jednotky se však nemohou zúčastnit války, jen odstraňování jejich následků.

IRÁCKÁ KRIZE - 18. BŘEZNA

Reportáž:
On-line zpravodajství

Evakuace:
Inspektoři opustili Irák

Další rezignace:
Irák rozklížil britskou vládu

Ultimátum:
Saddám má 48 hodin na opuštění Iráku

Příloha:
Vše o krizi okolo Iráku

Vojáci přinesli politickou krizi
Britská politická scéna se kvůli účasti svých vojáků v chystané válce proti Iráku zmítá v krizi. Zatímco vláda chce bojovat i bez mandátu OSN, většina obyvatel s tím nesouhlasí.

Londýn, společně s Austrálií nejvěrnější americký spojenec, již vyslal do Perského zálivu na padesát tisíc vojáků. Operuje zde také na sto tanků a obrněných transportérů. Dorazilo šestnáct vojenských plavidel.

Bitva vrcholí zejména v Dolní sněmovně. Očekává se, že mnoho poslanců vládní Labour Party bude hlasovat proti účasti vojáků. Dva členové vlády už kvůli neshodám rezignovali. - více zde

Austrálie se zúčastní invaze
Austrálie vyslala už před časem do oblasti Perského zálivu na dva tisíce mužů, čtrnáct letadel a tři válečná plavidla. Vyslání dalších mužů ani techniky vláda neplánuje.

Jednotky dosud čekaly na rozhodnutí, zda se mohou zapojit do bojů. Nakonec vláda rozhodla, že se mohou invaze zúčastnit. O verdiktu chce ještě debatovat parlament, ale nebude o něm hlasovat.

"Rozhodnutí učinil kabinet po mém telefonickém rozhovoru s Georgem Bushem. Americký prezident požádal, abychom se zapojili do koalice dobrovolníků proti Iráku v případě, že se půjde do války," řekl premiér John Howard.

Bude pomáhat i na 200 Poláků
Do války se zapojí i Poláci. Varšava stále doufá v politické řešení krize, ale přesto chce do případných bojů vyslat na dvě stě mužů. Přesný počet vokáů bude záležet na požadavcích spojenců.

Polsko má v Perském zálivu logistické plavidlo Ksawery Czernicki a jednotku sil rychlého nasazení GROM. "Tyto vojáky by měly doplnit protichemické síly," podotkl ministr národní obrany Jerzy Szmajdziäski.

"Jsme členy velké koalice, která vznikla po 11. září 2001. Mnoho měsíců poté musím zdůraznit, že válka s terorismem musí být dovedena do konce," odůvodnil nasazení vojáků prezident Aleksander Kwasniewski.

Turecko opět zváží žádost USA
Kladné turecké rozhodnutí umožní otevřít frontu na severu Iráku, což by podle expertů zkrátilo válku.

Turecký parlament už jednou žádost, aby Ankara otevřela zemi americkým jednotkám výměnou za ekonomickou pomoc, odmítl.

Situace se však změnila poté, co se premiérem stal respektovaný šéf nejsilnější parlamentní strany Tayyip Erdogan.

Britští výsadkáři opouštějí zákop během cvičení poblíž svého tábora Eagle 2 v kuvajtské poušti. (18. března 2003)


Video