Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S eutanazií souhlasí každý druhý Čech, nejvíc vysokoškoláci

  • 131
V názoru na eutanazii jsou Češi hodně liberální. Výzkum, který pro MF DNES provedla agentura Median, ukázal, že by takové ukončení života bylo přijatelné pro každého druhého. A téměř dvě třetiny lidí by uvítaly možnost podepsat prohlášení zvané living will - jakousi závěť, kterou dají lékařům ještě za plného vědomí najevo, v jaké situaci už si nepřejí být oživováni.

Podpora eutanazie je nejvyšší u lidí s vysokoškolským vzděláním. Podle Luďka Rambouska z agentury Median jsou patrné rozdíly i mezi jednotlivými regiony – eutanazie je přijatelnější pro obyvatele velkých měst. Vede Praha a přilehlý Středočeský kraj s 66 procenty příznivců eutanazie, největší odpor naopak projevila Morava, kde eutanazii podporuje jen 44 procent lidí.

Eutanazie ve světě

Aktivní eutanazie
Lékaři při ní pacienta usmrtí třeba podáním jedovaté látky. Není povolená nikde na světě.

Asistovaná sebevražda
Zdravotníci přinesou smrtící léky, ale vypít je musí pacient sám. Je legální ve Švýcarsku, Belgii, Nizozemsku a v Oregonu. O uzákonění jedná i Británie.

Pasivní eutanazie
Léčba se ukončí, není-li naděje na zlepšení. Je běžná ve více zemích.

Výzkum dával názor na eutanazii do souvislosti i s politickou orientací dotazovaných – z příznivců tří největších stran eutanazie nejvíce vadila příznivcům ČSSD. Příznivci KSČM nejčastěji soudili, že se eutanazie beztak skrytě provádí. To si celkově myslí čtyři lidé z deseti.

Před časem to v MF DNES připustil i lékař Zdeněk Kalvach. "Říká se tomu divoká eutanazie a znamená, že lékař vědomě vede léčbu pacienta ke smrti. Cílem je ukončit utrpení nemocného," uvedl Kalvach.

Zatímco eutanazie v Česku v dohledné době pravděpodobně uzákoněna nebude, s prohlášením living wil je to jiné. Ve Sněmovně už leží návrh na jeho zavedení.

"Ale tato Sněmovna už ho nejspíš projednat nestihne," míní autor návrhu Boris Šťastný z ODS. Doufá však, že by ho mohla po volbách zavést nová Sněmovna. Living will totiž podporují všechny parlamentní strany, výtky mají jen lidovci.

Horší je nedostatek lůžek

Lékaři a ti, kdo se starají o těžce nemocné, však poukazují na to, že mnohem aktuálnějším problémem než chybějící úprava living will je nedostatek míst v zařízeních pro nevyléčitelně nemocné. A jejich financování, byť pojišťovny tvrdí, že se situaci snaží řešit.

"Rozšiřujeme počet lůžek pro následnou péči, do které patří zařízení typu LDN, ošetřovatelská lůžka a hospice," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod. VZP navíc už uzavřela smlouvy s 500 poskytovali domácí péče, kteří se často starají právě o umírající.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video