S dítětem v nemocnici? Rodiče musí platit

Přání rodičů zůstat s dítětem v nemocnici může někdy znamenat citelný zásah do rodinného rozpočtu. Ačkoli zdravotní pojišťovny oficiálně hradí doprovod dětí, jimž není víc než šest let, někteří rodiče platí za pobyt i v takovýchto případech. Částky se pohybují obvykle kolem tří set korun denně.

"Sestřička byla moc milá, ale sdělila mi, že budu muset zaplatit 325 korun za den," řekla matka, jež má se svým čtyřletým dítětem nastoupit na dětskou chirurgii nemocnice v Ústí nad Labem.

Každá nemocnice to dělá jinak: některé nevybírají nic. Rozporuplný postup umožňuje vágní znění zákona o zdravotním pojištění. Ten říká, že pojišťovna pobyt uhradí, pokud lékař uzná, že zdravotní stav dítěte vyžaduje přítomnost rodičů.
Jsou nemocnice, které mají za to, že takový důvod je vždy - protože malé dítě prostě mámu či tátu u sebe potřebuje.

"Pro malé dítě je přítomnost matky stejnou základní potřebou jako jídlo," přiklání se k tomu přední dětský psycholog Jaroslav Šturma, podle nějž je zákon špatný a měl by se změnit.  Jiné nemocnice naopak razí princip, že přítomnost rodiče vyžaduje například jen příliš úzkostné dítě - a ostatním pobyt účtují.

Který z obou výkladů zákona převáží, to je obvykle motivováno ryze ekonomicky: platba od pojišťoven je totiž pro nemocnici řádově méně lukrativní než to, co lze naúčtovat rodičům. Zejména když jim nemocnice současně nabídne hezky vybavený pokoj.

"Když je ale matka v tíživé sociální situaci, nikdy po ní peníze nechceme," uvedl primář dětské chirurgie ústecké nemocnice Petr Polák. Problém by podle některých lékařů aspoň částečně vyřešilo, kdyby si všichni rodiče přispívali aspoň na stravu, vždyť doma by taky jedli.

"Osobně se mi nelíbí, když nemocnice chtějí peníze od rodičů malých dětí. Ale je pravda, že částka, kterou pojišťovna platí, nepokryje ani výdaje na jídlo," řekl přednosta dětské kliniky Fakultní nemocnice v Praze-Motole Jan Janda.

Jiná situace je u starších dětí. Jim nehradí pojišťovny rodičovský doprovod (až na výjimky, jež musí schválit revizní lékař) vůbec. Kateřina Němcová, matka šestiletého syna, platila v nemocnici v Litoměřicích za ubytování s dítětem osm set korun za den.

Jelikož v nemocnici strávila čtyři dny, zdálo se jí to hodně. "Je to hotelová služba a naše nemocnice je nová. A pořád je nemocnice nejlevnější hotel, najděte mi takový, kde se za takové peníze vyspíte a najíte," uvedl ekonomický náměstek nemocnice Vladimír Kestřánek a dodal: "Pokud se matce částka nezdá, má svobodnou volbu a může si vybrat jinou nemocnici."

Psycholog Jan Šturma má na věc jiný názor: "Je to zneužití tísně." Podle Jiřího Královce z Nadačního fondu Klíček, který se o pobyty rodičů v nemocnici zajímá, by měl mít rodič právo vybrat si konkrétní služby, o něž má zájem - a za ty pak platit.

"Existence nadstandardně vybavených rodičovských pokojů je příjemná, jde však o poněkud neetické řešení, není-li k dispozici cenově přijatelnější standard," podotkl.

K tomu ještě jeden příklad: manžel Sabiny Csikósové měl za takové nadstandardní ubytování s dvouletým chlapcem na plastické chirurgii v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady platit denně téměř tři tisíce korun - coby cizinec.

Protože matka kvůli druhému miminku do nemocnice nemohla, vyslala rodina nakonec babičku, aby platili "českou" a podstatně nižší cenu. "Standard by znamenal bydlet o tři patra níž než syn," uvedla Csikósová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video