Národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva.

Národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

S digitalizací televize jsme ve střední Evropě nejdál, říká český koordinátor

  • 51
Česko už je ze tří čtvrtin pokryté digitálním televizním signálem. Díky tomu vzniklo několik nových televizí a Češi si pořizují set-top-boxy, které jim umožní příjem vyššího počtu televizních kanálů.

Národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva je s procesem, kterému se říká revoluce v televizním vysílání, spokojen. "Po překonání opravdu vážných potíží proces úspěšně běží a v regionu střední a východní Evropy jsme s digitalizací nejdále," prohlásil v chatu se čtenáři iDNES.cz.

O diskuzi s "panem digitalizace" byl velký zájem. Čtenáře například zajímalo, kdy proces dorazí do jejich regionu.

"Technický plán přechodu řeší postupný přechod vysílačů velkého výkonu a koordinaci po jednotlivých regionech. Vždy se řeší celá oblast včetně navazující sítě menších vysílačů a dokrývačů. Ostrůvková metoda se osvědčila i v dalších zemích s podobnými podmínkami," vysvětlil Duspiva.

Další se ptal, jak řešit nahrávání filmu na jednom programu a sledování jiného na druhém. "Je to řešitelné buď větším počtem set-top-boxů nebo dvoutunerovým set-top-boxem. Ani dvoutunerový set-top-box dnes není cenově nedostupný, ceny technologií obecně velmi klesly."

Odpovědi Zdeňka Duspivy čtěte zde

Někteří čtenáři namítali, že starý analogový signál byl kvalitnější. Netrhal se a nekostičkoval. Zdeněk Duspiva namítl, že zkvalitnění obrazu není jediný smysl digitalizace.

Moravany, na které se digitalizace nyní řítí, Duspiva ujistil, že analogová tma dostihne i je. Uklidnil je ovšem, že přijde později než digitalizace a nemusí se tak obávat, že by celý den a více nemohli sledovat televizi.

Lidé mají více televizních kanálů

"Díky lepšímu využití kmitočtového spektra umožňuje digitální vysílání násobné rozšíření programové nabídky a další datové služby. To jsou hlavní benefity, které diváci nejvíce oceňují. Digitalizace je nevyhnutelným technologickým pokrokem, který se týká celého světa."

Český telekomunikační úřad v úterý prohlásil, že první první fáze přechodu na pozemní digitální televizní vysílání by neměla narazit na žádné překážky a všechny hlavní analogové vysílače by měly být podle plánu včas přepnuty na digitální vysílání.

Díky tomu Češi mohou sledovat nejen dva nové programy České televize, ale k Nově a Primě jim přibyla například televize Barrandov, Prima Cool nebo zpravodajská Z1.

NKS

Národní koordinační skupina (NKS), kterou Zdeněk Duspiva vede, je vládou zřízený orgán, který má vyladit celý proces přechodu na digitální vysílání s přesahem do mnoha resortů a oblastí.

Nic z toho nebylo možné, dokud největší hráči na trhu, Nova s Primou, nepřistoupili na Technický plán digitalizace, jakýsi jízdní řád. I když později ředitelé těchto stanic prohlásili, že plán akceptovali jen se skřípěním zubů. - čtěte Stát nechal Čechy v digitalizaci vykoupat, říká ředitel Novy

Starý analogový signál by měl Česko opustit v roce 2012. Mezi tím se postupně opravují vysílače a mění antény, což občas divákům způsobuje nepříjemnosti. Například na chvíli přijdou o signál úplně.

Někteří odborníci, například Pavel Hanuš z České televize, navíc upozorňují na možné problémy s mediální legislativou. Hanuš říká, že Česká televize by při důsledném výkladu zákona měla nadále provozovat dva analogové programy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video