S čím teroristé přijdou podruhé?

  • 47
Američané se v těchto dnech ptají: Jak bezpečné jsou potraviny, které jíme, voda, kterou pijeme, a vzduch, který dýcháme? "Jestli jsem spokojen s inspekcemi? Nikoli, mám z toho větší hrůzu než z čehokoli jiného," cituje týdeník Time nedávný výrok amerického ministra zdravotnictví Tommyho Thompsona. Ministr v tu chvíli hovořil o dovozu potravin do USA a o kontrolách, jimž jsou podrobovány.

Salmonela, úplavice, žloutenka, to jsou nejčastěji zmiňované choroby, které by mohly obsahovat exportované potraviny. Kontrola není jednoduchá.

Například arabská klovatina, přísada do mnoha běžně požívaných jídel, se dováží ze zemí jako Súdán. Na území USA se dostává přes kanadské hranice, kde nejsou žádné celní kontroly.

Nedávné útoky antraxem způsobily v USA šok. Vládní úřady, jako například Středisko pro ochranu před nemocemi (CDC), byly připraveny na chemický útok, k jakému došlo například v roce 1995 v Japonsku, nikoli však na biologický. CDC tvrdí, že ke svému osmimiliardovému rozpočtu bude potřebovat několik dalších miliard, aby novým hrozbám dokázala čelit. Nákaza totiž nehrozí pouze z jídla, ale i z vody a ze vzduchu.

Vyhlídky CDC jsou sice omezené, ale nikoli beznadějné. Stejně jako u antraxu i pro ostatní biologické zbraně platí, že zatímco vyrobit je není až tak složité, mnohem obtížnější je rozšířit mikroby a bakterie mezi obyvatele.

Potenciální útočníci se mohou například pokusit o infikování vody v urbanizovaných oblastech - otrávit studnu patřilo mezi populární způsoby vedení války již ve starověku. V dnešní době by to však nebylo příliš praktické. Rozsáhlé rezervoáry chlorované vody by brzy rozředily i velmi koncentrovaný roztok patogenní látky, například botulotoxinu. Ovšem v menším, uzavřeném systému (činžovní dům, vesnice) by mohly způsobit pravou katastrofu.

Daleko větší nebezpečí hrozí ze vzduchu. Sněť slezinná, neštovice, plicní mor, botulismus (nemoc paralyzující svalstvo), ebola - to všechno jsou infekční choroby, které CDC vede na seznamu nejnebezpečnějších biologických zbraní. Nejvíce obav vyvolávají neštovice. Šíří se velmi snadno, přičemž jediným lékem proti nim je očkování bezprostředně po nákaze.

Několik kapek roztoku se zárodky neštovic, které by se dostaly například do ventilačního systému obchodního domu, by stačilo k tomu, aby se rázem zaplnily nemocnice v širém okolí.

Většina populace proti této chorobě již dávno ztratila obranné látky. Americká vláda proto nedávno nařídila vyrobit do roka dalších 300 milionů vakcinačních dávek.
Odborníci se shodují v tom, že zneužít tyto zbraně dokáže prakticky každý, kdo disponuje základními znalostmi z biologie.

Jedinou obranou proti nim přitom zůstává ostražitost a bdělost úřadů. Do služby proto budou povolány stovky epidemiologů a inspektorů, jejichž hlavním úkolem bude to, aby se ke slovu nedostali chirurgové a patologové.

Achillovy paty USA

REPRÍZA 11. ZÁŘÍ. Teroristé zřejmě přijdou s něčím jiným, ale "klasický" terorismus, únosy či výbuchy zůstávají zřejmě hlavní hrozbou. Ukazuje se, že USA nejsou schopny zajistit stoprocentní bezpečnost ani tam, kde se o to snaží, třeba na letištích.

NEURALGICKÉ BODY. Klasickými typy útoků jsou ohroženy především komunikace, mosty, metro, vládní a veřejné budovy. Tedy desetitisíce cílů. Nemusí být použito jen výbušnin, ale také chemikálií a biozbraní.

JADERNÉ ELEKTRÁRNY. USA zvýšily ochranu jaderných zařízení. Netýká se to jen atomových elektráren, nýbrž i dalších nukleárních zařízení, jako jsou výzkumné reaktory. Jde celkem o 86 potenciálních terčů.

HROZBA INTERNETU.  Účinný útok počítačovými viry proti USA by ochromil všechny sektory - od obrany přes ekonomiku, finance až po běžný každodenní život Američanů. Pád amerických sítí by měl stejně nedozírný dopad i na zbytek světa.

POZOR NA MOŘE.  Slabinou USA je i moře. Do přístavů každý den připlují stovky lodí, které nelze úplně zkontrolovat. Teroristé v nich mohou přivézt cokoliv včetně jaderné nálože. Tu by navíc mohli odpálit přímo na palubě, protože přístavy jsou často v centrech měst.

BACILY A BAKTERIE. Masově rozšířená nákaza by způsobila obrovskou paniku mezi civilním obyvatelstvem. Pokud by onemocnělo několik milionů lidí současně, zcela jistě by to ochromilo i infrastrukturu celé země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video