Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Koláž - iDNES.cz

Rýsuje se další spor v koalici, o speciální soudy pro boj s korupcí

  • 36
Na obzoru je zřejmě další spor uvnitř vládní koalice. Tentokrát o specializovanou skupinu státních zástupců bojujících proti korupci a ekonomické kriminalitě. Pro ODS je tento útvar nejzazší hranicí, kam v trendu zavádění "výjimečných" složek ustoupí. Věci veřejné ho naopak berou jako samozřejmost a navíc chtějí speciální protikorupční soudy.

S myšlenkou na speciální státní zastupitelství přišel nový nejvyšší žalobce Pavel Zeman, který chce do boje proti korupci a největším finančním zločincům postavit specializovanou skupinu žalobců při Nejvyšším státním zastupitelství. Ti by řešili i podivné konkurzy, pletichy při veřejné soutěži ale také terorismus.

Jak ale jeho nápad dopadne, záleží na politicích. Zákon o státním zastupitelství, který tuto myšlenku obsahuje, nyní projednává koaliční skupina složená z expertů vládních stran. Ta se měla sejít ve středu, nakonec se ale schůzka o 10 dnů posunula.

"My jsme specializované státní zastupitelství v rámci boje proti korupci prosazovali vždy. Zatím řešíme jen základní teze nového zákona. Ale předpokládám, že na některých bodech se shodneme a na jiných ne," řekla iDNES.cz místopředsedkyně vlády a členka komise za Věci veřejné Karolína Peake.

Slovenské soudy s ochrankou jsou špatné, nechceme je

Vzápětí ale dodala, že nezbytnou součástí boje proti korupci musí být také speciální soudy. "Pokud takový případ přistane na stole soudci, který se tím speciálně nezabývá, tak je to zbytečná práce," vysvětlila Peake.

Další člen skupiny, poslanec ODS Marek Benda, ale speciální soudy, které fungují například na Slovensku, odmítá. "S tím speciálním zastupitelstvím v rámci NSZ ještě nemám problém, ale se speciálními soudy nesouhlasíme," řekl Benda.

Podle něj totiž příklad Slovenska, kde takové soudy existovaly a který často pochvalně zmiňuje Zeman, není tou cestou, kterou by se mělo Česko vydat. "Nechceme tu zbytečné speciální soudy jako na Slovensku. Jsou drahé a neúčelné," prohlásil Benda.

Specializované soudce zavedlo před několika lety Slovensko jako reakci na válkou mafií a rozsáhlou korupci. Soud i prokuratura sídlily ve střeženém areálu bývalých kasáren a jeho zaměstnance hlídala ochranka se zvláštním výcvikem. Ústavní soud ale tuto instituci označil za protiústavní a nahradil ji specializovaný trestní soud.

"Nedomníváme se, že by bylo potřeba zřizovat speciální soudy zaměřené jen na korupci. Těžiště rozkrývání této trestné činnosti leží na státním zastupitelství, pokud předloží kvalitní žalobu podloženou kvalitními důkazy, není důvod, proč by v těchto případech nemohli rozhodovat obecní soudci," vzkázal ve stejném duchu náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer. I on ale potvrzuje, že myšlenka na speciální tým žalobců při nejvyšším zastupitelství má jeho podporu.

Malá, velká, nebo žádná

Projednávaný zákon ale vyvolal ještě jeden rozpor. Původně se totiž mělo nejdříve jednat jen o jedné jeho části, takzvané malé novele. Ta řeší nezávislost státních zástupců a otázky, jako jsou funkční období vedoucích státních zástupců a podmínky jejich jmenování či odvolávání.

Navrhl ji ministr spravedlnosti Pospíšil, kterému by pomohla v jeho boji s pražským vrchním zástupcem Vlastimilem Rampulou. Premiér Petr Nečas ji ale stáhl z jednání vlády s odůvodněním, že místo dílčí změny chce počkat na komplexní úpravu. To znamená více než roční zdržení oproti původním plánům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video