Myslivci a pytláci vybíjejí vzácného rysa. Ilustrační foto

Myslivci a pytláci vybíjejí vzácného rysa. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rys umírá pod palbou myslivců a pytláků

  • 99
Před dvaceti lety běhalo po hřebenech Beskyd a Javorníků kolem čtyř desítek rysů. Dnes se jich v horských lesích krčí strachy sotva patnáct. Alespoň podle odhadů ochránců přírody. Vzácná kočkovitá šelma se má proč bát – je lákavou trofejí pro pytláky a lovce.

Desítky kusů v posledních letech zastřelili také chovatelé ovcí, kteří rysům mylně přisuzují zabité kusy ve svých stádech.

Odborníci z Akademie věd před časem uvedli, že za posledních dvacet let pytláci nelegálně zastřelili v České republice na pět stovek rysů. "Pravděpodobně však bylo uloveno mnohem více zvířat," tvrdí ekolog Milan Orálek z Valašského Meziříčí.

Akademie věd dokonce zorganizovala průzkum v oblastech, kde se rys vyskytuje. K zastřelení rysa se přiznal každý desátý myslivec. Z patnácti rysů označených kvůli vědeckým výzkumům vysílačkou jich pytláci zabili osm.

Podstatnou část zastřelených rysů podle ekologů zabili myslivci a pytláci. Od střelby a kladení pastí je neodradí ani pokuta či hrozba vězení. Za zastřelení rysa mohou úřady uložit pokutu až do výše padesáti tisíc korun. Pokud k činu dojde na chráněném území, může být pokuta až dvojnásobná.

Za zabití zvláště ohrožených druhů může být pachatel odsouzen až k tříletému trestu odnětí svobody. Jedinou možností, jak udržet ve volné přírodě velké šelmy, je podle ochránců přírody nutnost přesvědčit lidi, aby z obavy o své zdraví šelmy nevybíjeli.

"Lidem opakovaně vysvětlujeme, že rys ani vlk nebo medvěd lidem neškodí. Problémy se vyskytovaly před několika lety, kdy nebyl zcela jasně definován zákon o náhradách chovatelům za jejich zvířata zabitá chráněnými šelmami. Ale teď je legislativa jasná, takže není důvod šelmy likvidovat," říká přední česká odbornice na chov šelem Dana Bartošová.

Český svaz ochránců přírody proto s podporou Lesů České republiky pracuje na programu nazvaném Ochrana velkých šelem. Jen v letošním roce na něj bude použito zhruba 200 tisíc korun.

"Je naprosto nezbytné, aby myslivci i chovatelé pochopili, že šelmy sem prostě patří, že jsou přirozenou součástí valašské přírody a plní tady roli potřebných predátorů. Sice se názor veřejnosti na šelmy postupně mění a lidé to začínají chápat, ale stále někteří z nich neváhají na rysa nebo vlka vystřelit," dodává Dana Bartošová.


Video