Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský | foto: Petr Topič, MAFRA

Advokáti mají větší prostor pro praní špinavých peněz, míní Rychetský

  • 22
V advokacii je podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského větší prostor pro praní špinavých peněz než v jiných profesích. Zmínil možnost přijímat do úschovy nebo jako zálohu za služby vysoké částky. „Málokterá profese vytváří tak ohromný prostor pro praní špinavých peněz,“ řekl Rychetský v České televizi.

„Každý jiný podnikatel musí doložit, že něco vyrobil a prodal, že poskytl službu. Advokát může přijímat do úschovy nebo může přijímat jako zálohu za jakési hypotetické právní služby milionové, desetimilinové, stamilionové částky,“ řekl Rychetský v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„V tuto chvíli to nemůžu komentovat,“ reagovala na dotaz iDNES.cz předsedkyně České advokátní komory Iva Chaloupková.

Šéf ÚS také kritizoval způsob, jakým se Česká advokátní komora vyjádřila k postupu policistů a žalobců v případu vazebně stíhaného pražského advokáta Martina Grubnera. Grubner je spolu s dalšími 16 lidmi podezřelý z daňových úniků za téměř 100 milionů korun (více o vyjádření komory čtěte zde).

Policie informovala, že někteří z aktérů jsou advokáti případně právně vzdělaní lidé. Komora reagovala prohlášením, podle kterého policie a státní zastupitelství vyvolává ve společnosti hysterii a odsuzuje lidi předem, případně že jde o odvetu vůči advokátům.

Podle Rychetského není advokátní komora povolána k tomu, aby hodnotila celou oblast přípravného trestního řízení, ať už na úrovni policie, nebo celé soustavy státního zastupitelství. „Myslím, že to si mohli odpustit,“ konstatoval. Advokáti podle něj mají využívat řádné či mimořádné opravné prostředky, nikoliv ventilovat nesouhlas skrze média. Za nešťastné a neetické označil vyjádření komory i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video