Rychetský předstihl Klause

  • 9
Pavel Rychetský usedl do čela Ústavního soudu a okamžitě se stal nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem. V průzkumu veřejného mínění agentury STEM, který se uskutečnil na začátku září, mu věří 65 procent lidí. Za ním je prezident Václav Klaus s 61 procenty.

Prezident Klaus dosud žebříček důvědyhodnosti ústavních činitelů vedl. Nyní však STEM poprvé do průzkumu zařadil i předsedu Ústavního soudu - a Pavel Rychetský Klause předskočil.

Václav Klaus se ale těší vysoké důvěře české veřejnosti. "Vysoká důvěryhodnost prezidenta je založena na široké podpoře napříč společností – v žádné sociodemografické skupině neklesá podíl důvěřujících pod 40 procent a v některých skupinách přesahuje 80 procent," uvedla agentura STEM.

Jméno

září 2003

duben 2003

únor 2003

předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský

65

-

-

prezident
Václav Klaus

61

60

-

předseda Senátu Petr Pithart

44

40

47

předseda Poslanecké sněmovny
Lubomír Zaorálek

39

34

37

předseda vlády
Vladimír Špidla

33

31

45

Václavu Klausovi důvěřují především podnikatelé a živnostníci, lidé z vyšších společenských vrstev, vysokoškoláci, odborní pracovníci, mladí lidé do 29 let. Nezanedbatelný podíl důvěřujících však nalézá i v sociálních vrstvách, ve kterých měl jako předseda ODS podporu mizivou: mezi nezaměstnanými, důchodci, lidmi ve špatné hmotné situaci, z dolních příček společenského žebříčku. Nejvyšší důvěry sice požívá prezident u pravicově orientovaných občanů, ale důvěřuje mu i relativně značná část stoupenců levice.

I předseda Ústavního soudu může počítat s důvěrou napříč sociodemografickými skupinami, v jeho případě s velmi vysokou podporou u respondentů se středovou či levicovou orientací, ale nemají vůči němu výhrady ani sympatizanti pravice. Značná důvěra Pavlu Rychetskému může souviset i s tím, že samotná instituce Ústavního soudu požívá u české veřejnosti značné důvěry. "Stojí za zdůraznění, že jako ministr spravedlnosti a místopředseda vlády byl Pavel Rychetský hodnocen poněkud zdrženlivěji, než je nyní jako předseda Ústavního soudu. V květnu 2003 mělo „příznivý“ názor na Pavla Rychetského 53 % dotázaných," upozornila agentura STEM.

Analytici STEM poznamenali, že u Rychetského se setkáváme s podobným jevem jako u prezidenta Klause, který je v současnosti také vnímán příznivěji než byl jako stranický politik. "Ukazuje se, že veřejnost vnímá a hodnotí politické osobnosti z mnoha úhlů, vyjadřuje nejen obecné sympatie, ale také porovnává schopnosti jednotlivých osobností s nároky jejich společenské a politické role. To je také patrně důvod, proč je předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský „jiný Rychetský“ než byl jako člen vlády," soudí STEM.

U všech ostatních ústavních činitelů byl v nedávných měsících patrný pokles důvěryhodnosti. STEM předpokládá, že takovýto všeobecný pokles nebyl jen hodnocením konkrétních výkonů jednotlivých ústavních činitelů, ale že odrážel obecnější pocit rozčarování a rozmrzelosti z naší politické scény, situaci, kdy lidé měli pocit, že jejich zájmy nejsou politickými špičkami adekvátně reprezentovány.

Nejnovější data ukazují, že trend poklesu důvěryhodnosti ústavních činitelů se zastavil. "V této chvílí je předčasné usuzovat, zda míra důvěry veřejnosti v ústavní činitele dosáhla hladiny, na které se dlouhodobě ustálí, nebo je nynější úroveň přechodným stádiem k další dynamické fázi ať už k prohloubení trendu vyčerpávání důvěry nebo naopak obratu k posilování důvěry v ústavní činitele," uvedla agentura STEM.

Citovaný výzkum STEM byl proveden ve dnech 1.-9. září 2003 na reprezentativním souboru 1413 obyvatel České republiky starších 18 let. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video