Rychetský boduje, Wilhelm to vzdal

  • 523
V tajné volbě hlavy státu poslanci ČSSD nanečisto zvolili vicepremiéra Pavla Rychetského. O jeho možné kandidatuře se začalo veřejně mluvit až dnes. Další místa obsadili lékař Klener a rektor Wilhelm. Ten však do boje jít nechce. Vládní koalice mě nepřesvědčila o své jednotě, řekl mimo jiné.

Wilhelm kritizuje přístup politiků k výběru kandidátů i předchozí průběh volby.

"Strany vládní koalice o svém jednotném postoji příliš nepřesvědčují a vyhraněný postoj ODS a její trvání na úzce stranickém kandidátovi širší konsensus velmi znesnadňuje," napsal Wilhelm v prohlášení, které poskytl iDNES.

Unie Rychetského nechce
Kandidaturu Pavla Rychetského oznámil během několikahodinového jednání poslaneckého klubu jeho předseda Milan Urban.

Vicepremiér dosud o úřad neměl zájem. Před poslanci dnes údajně žertoval o tom, že by se v případě zvolení přestěhoval na Hrad.

Koaliční partnery Rychetského úspěch u poslanců ČSSD zaskočil. Vyjednavači ho totiž vyškrtli už minulý týden.

Pro US-DEU je Rychetský nepřijatelný. Myslí si, že nemá šanci uspět u všech koaličních zákonodárců. "V tuto chvíli pro nás existuje pouze jediná cesta, a to je
nekonat třetí volbu prezidenta a rovnou přejít k přímé volbě," prohlásil předseda US-DEU Petr Mareš.

"V případě, že se Rychetský stává oficiálním kandidátem ČSSD, naše vyjednávání se vrací do bodu nula," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Nový kandidát - nová jednání
Podporu pro Rychetského chtějí sociální demokraté hledat u koaličních partnerů i u komunistů. 

"Mohl by být akceptovatelný," připustil místopředseda sněmovny za KSČM Vojtěch Filip. Vedení KSČM bude jednat v pátek.

Illnerová do volby nepůjde
Akademička Helena Illnerová odpoledne odmítla kandidovat na prezidenta. "Paní Illnerová dala premiérovi vědět, že se nehodlá ucházet o úřad prezidenta republiky," tlumočil předseda poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban.

Vládní koalice, která nominaci renomované bioložky zvažovala, bude tedy zřejmě vybírat mezi šedesátiletým rektorem Univerzity Karlovy Ivanem Wilhelmem a o pět let starším onkologem a prorektorem Pavlem Klenerem.

Ti své nominace zatím nepotvrdili. "Nemáme ale ani signály odmítnutí," uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. O jménech nyní jednají poslanecké a senátorské kluby.

Lidovcům akademici vyhovují
Pro lidovce jsou přijatelní všichni tři vědci, o nichž se uvažovalo. "Nikdo nemá žádné výhrady k těmto osobnostem," řekl po jednání poslaneckého klubu KDU-ČSL Cyril Svoboda.

Žádné nové jméno na zasedání klubu nezaznělo. "V tuto chvíli jsou ve hře tito tři," sdělil po poledni místopředseda strany Jan Kasal.

ODS chce přímou volbu
Zatímco se vládní koalice chystá na třetí volbu, občanští demokraté mají na stole všelidové hlasování. Podle poslance Miroslava Beneše by se mohlo konat souběžně s referendem o vstupu do EU v polovině června.

ODS předkládá model, podle kterého by do druhého kola přímé volby postoupili všichni kandidáti s volebním výsledkem vyšším než 12,5 procenta. Prezidentem by se pak stal ten, kdo by ve druhém kole získal nejvyšší počet hlasů.

"Zatím ale nemá smysl cokoli předkládat," posteskl si Beneš. Přiznal, že Občanská demokratická strana není schopna sama tuto změnu prosadit.

Gott na Hrad?
V parlamentních kuloárech se dnes nejčastěji skloňovalo jméno Karla Gotta. Mezi umělci se totiž zrodila iniciativa Karel Gott - prezident. Nestor české popmusic by se mohl o prezidentský úřad ucházet v přímé volbě.

Sám zpěvák se hodlá vyjádřit až ve středu, politici se ale dobře baví představou, co by znamenalo mít v čele státu zlatého slavíka.

Lídři koalice jména neřekli
Ranní schůzka lídrů koaličních stran jméno společného kandidáta nepřinesla. "Seznam se zúžil," uvedl pouze premiér Vladimír Špidla.

Lídři koaličních stran ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU jednali od půl osmé ve Strakově akademii. Schůzka trvala něco přes hodinu.

"Shoda se zvýšila. U jmen, která jsou v debatě, se už neobjevují nějaké zásadní výhrady. Závisí to na dalších konzultacích, které z nich má větší podporu," prohlásil Špidla. Očekává, že jasno bude do týdne nebo do čtrnácti dnů.

Předseda US-DEU Petr Mareš řekl, že ať dnes parlamentní kluby rozhodnou jakkoliv, definitivní verdikt padne až potom, co se jim kandidáti osobně představí.

Jak iDNES potvrdila mluvčí vlády Anna Stárková, předsedové koaličních stran konkrétní termín další schůzky zatím nestanovili.

Minulost v KSČ nevadí
Komunistická minulost akademika Ivana Wilhelma nevadí ani unionistům, vyvracel spekulace šéf US-DEU Mareš. Rektor Karlovy univerzity byl ve straně v šedesátých letech.

"Pro nás je velmi důležité, jakým způsobem se kandidát zpronevěřil svému svědomí. Žádný z těch, o nichž se diskutuje, neudělal krok, který by byl v rozporu s jeho svědomím a naším přístupem k této otázce," dodal Mareš.

Sociální demokraté Wilhelmovi vytýkají, že organizoval protesty vysokých škol proti vládní politice ve školství.

Předsedkyni Akademie věd Helenu Illnerovou už diskvalifikoval i její nezájem o nejvyšší ústavní funkci. "Proti vlastní vůli se dostanete do vězení, ale ne na Hrad," komentoval skutečnost Cyril Svoboda.

Koalice hledá osobnost
Mnozí politici namítají, že ani jedna ze zvažovaných osobností není příliš politicky profilovaná. Podle šéfa lidovců vzbuzuje každá výrazná osobnost kritiku.

"To by musel kandidovat Duch svatý, i proti němu by byly námitky. Pouze nula nikoho nerozčiluje. My hledáme lidi, kteří někoho rozčilují, protože jsou to silné osobnosti," poznamenal Svoboda.

Nynější výběr kandidátů je podle Svobody konečný. Pokud by nevedl k dohodě, nelze začít nanovo. "Nemůže to být nekonečný příběh s telefonním seznamem, v němž listujeme a hledáme prezidenta," dodal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video