Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poskytl rozhovor deníku iDNES.cz.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský poskytl rozhovor deníku iDNES.cz. | foto: Petr Topič, MAFRA

Na Hrad půjdu, hlásí Rychetský. Kritikou tamních činovníků však nešetří

  • 614
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se zúčastní oslav 28. října na Pražském hradě. Podle něj je to nejdůležitější svátek České republiky a jeho význam nesnižuje ani neomalený postup kanceláře prezidenta i samotného Miloše Zemana. Rychetský se vymezil i vůči prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlámy. Podobný postoj zaujal i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal.

„Význam tohoto svátku nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje,“ uvedl Rychetský v prohlášení zveřejněném na webu Ústavního soudu.

Křišťálová Lupa 2016

„Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů,“ stojí dále v prohlášení.

O Bradym předseda Ústavního soudu říká, že měl dostat vyznamenání, i kdyby kvůli tomu měla být na pódium ve Vladislavském sále přidána jedna židle navíc.

Účast na oslavách 28. října je podle Rychetského věcí cti a odpovědnosti. Odmítnutí je pak „projevem neúcty a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem cíleného či libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace všech ústavních orgánů, orgánů územní samosprávy, akademické obce i představitelů ostatních občanských a konfesních skupin obyvatelstva“.

Pozvánky na Hrad dostali také ostatní ústavní soudci, zúčastní se jen část, někteří mají jiné povinnosti.

Do Vladislavského sálu se chystá i předseda Nejvyššího soud Pavel Šámal. „Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci tedy důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů,“ řekl ČTK. Brady si podle něj ocenění zaslouží.

Hrad pozval i bývalého poslance za TOP 09

Neúčast na ceremoniálu na protest proti postupu Hradu v kauze Jiřího Bradyho už ohlásili někteří ministři, rektoři a představitelé politických stran. Účast odmítli poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a ODS. Hnutí ANO poslancům akci doporučilo, stejné stanovisko zaujali komunisté. ČSSD nechala rozhodnutí na uvážení politiků (více o odmítnutí neúčasti jednotlivých stran čtěte zde).

(Ne)ocenění Jiřího Bradyho. Podívejte se, jak se kauza vyvíjela

Ve středu se v médiích objevily informace o tom, že Hrad zřejmě na poslední chvíli řeší hrozbu nízké účasti na oslavách 28. října. Pozvánku na recepci, která následuje slavnostnímu předávání vyznamenání ve Vladislavském sále, dostal i bývalý poslanec za TOP 09 Jan Husák. Ten své pozvání označil za podivné, jelikož jej neobdržel od roku 2013, kdy Sněmovnu opustil.

„Na to, že včera p. Ovčáček pronesl, že už žádné pozvánky nerozesílají, tak mně, jakožto bývalému poslanci, dnes přišlo toto. A to mi už taková pozvánka nepřišla od doby, co nejsem členem Poslanecké sněmovny, což je tři roky. Já samozřejmě pozvání nepřijímám, ale je smutné že se na takovou státní akci hledá komparz, kde se dá...,“ uvedl Husák na svém facebookovém profilu u fotografie pozvánky. Z té vyplývá, že byla odeslána již minulý pátek.

Husák pro server Lidovky.cz uvedl, že neví, jak si to vysvětlit. „Loni jsem ani pozvánku nedostal. A ten způsob, jakým přišla letos, se mi poněkud příčí,“ řekl. Mluvčí Jiří Ovčáček už na informace o údajném zvaní „komparsu“, jak pozvánku označil sám Husák, reagoval slovy, že Hrad „žádný kompars nehledá“. „Srovnávat akci ve Vladislavském sále s recepcí může jen hlupák,“ uvedl na Twitteru svou sérii nenávistných příspěvků vůči jakési „kavárně“.

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt ve středu odpoledne pro ČTK odmítl, že Hrad začal „pod tlakem“ rozesílat další pozvánky a že by mezi pozvané zařadil kategorii exposlanců. Pozvání Husáka si prý vyžádal jeden z partnerů recepce, kterým je Národní vinařské centrum a Vinařský fond. „Rozhodně komparz nehledáme,“ poznamenal a podobné zprávy označil za hysterické reakce a za pálení čarodějnic. Pokud někteří bývalí poslanci pozváni byli, stalo se tak podle něj na základě jejich jiné funkce nebo členství v některém spolku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video