Ryby z Lampertického potoka mají v těle jedy

  • 1
Lampertice - V Lampertickém potoce je zřejmě více jedovatých látek, než odborníci předpokládali. Ekologové ze sdružení Arnika včera zveřejnili výsledky měření nebezpečných látek v tělech pstruhů v potoce.

Zjištěný výskyt velkého množství hexachlorbenzenu, jehož koncentrace je druhou nejvyšší u nás naměřenou hodnotou, dávají ekologičtí aktivisté do souvislosti s odpady, které do blízkého vytěženého dolu vyváží firma Gemec Union.


„Poměrně vysoká je i koncentrace polychlorovaných bifenilů. Koncentrace dioxinů odpovídají středně zatíženým oblastem. Rozbory ukazují na to, že problémy spojené s ukládáním odpadů v dole mohou být mnohem širší, než jsme předpokládali,“ sdělil Jindřich Petrlík z Arniky.


Navzdory vysokým hodnotám jedů, v rybách není jejich množství vyšší než povolují normy. Podle Petrlíka je to proto, že obsah tuku v rybě byl nezvykle malý.


„Při běžném obsahu tuku, který představuje zhruba dvě procenta, by byl pstruh z Lampertic označen za nepoživatelného. Měřený pstruh měl zhruba osm desetin procenta tuku,“ vysvětlil Petrlík.


Vedení firmy Gemec Union, která důlní šachty zaplňuje hmotou, jejíž součástí jsou popílky z tepelných elektráren obsahující dioxiny a další nebezpečné látky, výsledky měření zpochybňuje stejně jako nedávné připomínky ekologů k výsledkům měření dioxinů v sedimentech potoka.


 „Aktivita Arniky je účelová. Myslím si, že hájí něčí ekonomické zájmy. U odlovu pstruhů jsme nebyli, takže ani nevíme, odkud je vzali. Dosavadní výsledky nám však daly za pravdu a další dělat nebudeme. Když je bude chtít dělat někdo, bránit mu nebudeme,“ uvedl ředitel firmy Zdeněk Adamec.


Lidé z Lampertic jsou výsledky měření znepokojeni.
 „Hlavně máme strach o děti. Jde i o to, že z potoka pijí hospodářská zvířata a že se nám práší po celé vsi z haldy u dolu a my nevíme, zda to není nebezpečné,“ říká Ivana Rosová, dvaačtyřicetiletá podnikatelka z Lampertic.


Už dříve Arnika oznámila, že v dole je uloženo velké množství dioxinů a donutila Gemec Union přestat tam vyvážet popílek ze spaloven. Následné měření obsahu dioxinů v sedimentech potoka sice ukázalo, že jejich množství nepřekračuje povolené hygienické normy, ale ekologové tvrdí, že interpretace výsledků expertízy je zavádějící.


Žacléřská radnice, v jjímž katastru důl leží, se k novým zjištění zatím nechce vyjadřovat.


 „Další postup budeme konzultovat s lidmi z Arniky. K zjištěním, která se týkají měření v rybách se vyjádříme, až se s nimi blíže seznámíme,“ sdělil starosta Žacléře Miroslav Vlasák.


Situaci sleduje i Česká inspekce životního prostředí. Na hodnocení výsledků měření je podle jejich pracovníků brzy. „Pokud získáme důkazy, že jsou činností provozovatele dolu porušovány zákony na ochranu životního prostředí, zahájíme šetření,“ uvedl Petr Makovský z oblastního inspektorátu inspekce v Hradci Králové.


Arnika bude v rozborech pstruhů z Lampertic pokračovat.


„Dokázat souvislost mezi dolem Jan Šverma a znečištěním okolí vyžaduje větší množství rozborů. Jisté však je, že naměřené hodnoty by měly donutit státní orgány, aby se věcí důkladněji zabývaly,“ uvedl Petrlík.

Výsledky dalšího šetření budou známy do konce dubna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video