Ruští vojáci v Čečensku vraždili ženy, důkazy prý existují

- Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch obvinila již po několikáté ruské jednotky z masakru civilních obyvatel v Čečensku.
Organizace údajně disponuje přesvědčivými důkazy o 82 úmyslných vraždách v Aldi. Human Rights Watch jich zatím stačila prověřit 62. Mluvčí Malcolm Hawkes uvedl, že seznam všech obětí zveřejní, až prověří zbylé případy.

Podle Hawkese očití svědci uvedli, že asi stovka ruských vojáků 5. a 6. února na grozenském předměstí systematicky rabovala a vraždila civilisty. Vojáci údajně znásilnili několik žen a úmyslně házeli granáty do sklepů, kde se další ukrývaly před boji.

Na základě těchto oznámení započala mezinárodní organizace vyšetřování.

Ruští představitelé dosud všechna obvinění ze zločinů proti civilistům důrazně odmítali.

"Jsme těmito důkazy úplně šokováni. Jde o dosud nejhorší zdokumentované případy, na jaké jsme narazili," řekl v této souvislosti mluvčí Malcolm Hawkes.

Masakr v Aldi je třetím případem masových vražd civilistů, který Human Rights Watch zdokumentovala.

K dřívějším masakrům došlo počátkem prosince ve vesnici Alchan-Jurt, kde bylo zabito 40 civilistů, a na předměstí Grozného ve Staropromyslovské čtvrti, kde Rusové údajně postříleli 41 osob.

Zprávy o masakrech civilistů v Čečensku vyvolaly bouři protestů na Západě, ruské politické vedení se jimi však doposud odmítalo zabývat a označovalo je za nepodložené.

Úřadující prezident Vladimir Putin pod mezinárodním tlakem v pátek jmenoval zvláštního zmocněnce odpovědného za vyšetření případů porušování lidských práv v Čečensku. Stal se jím Vladimir Kalamanov.

Ruské vojáky zabíjí i drogy
List Moskovskij komsomolec dnes napsal, že téměř dvacet procent vojáků a důstojníků, kteří v čečenské válce zemřeli, rozhodně nepadlo na bitevním poli.

Podle deníku opilství, drogová závislost a sebevraždy jsou zcela běžnými atributy dnešní ruské armády. Vojáci se prý opíjejí do němoty a pak střílejí na své kolegy v domnění, že jde o nepřítele. Pijí nejen v době volna, ale i při výkonu služby. Velitelé prý někdy musejí použít zbraň, aby své podřízené zvládli.

Velký zájem je údajně také o drogy.

Vojáci si přitom navíc navzájem kradou promedol, narkotický prostředek, který je součástí vybavení lékárničky. Tento lék má ztišit bolest raněného vojáka; ve větším množství ale působí opojně.

Vojáci jej prý užívají před bojovou operaci a pak prý mnohdy padnou kvůli drogovému opojení a špatné orientaci. Zhruba patnáct vojáků si podle moskevského listu za nynější kampaň vzalo život dobrovolně.

Stále jsou totiž do války posíláni 18letí psychicky labilní branci, pro něž je válka nesnesitelná zátěž.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video