Ruští vojáci opouštějí Balkán

Moskva - Rusko začalo stahovat zbytek svých sil, které působí v rámci mírových sil NATO v Bosně a v Kosovu. Stahování sil avizoval koncem května vrchní velitel ruských pozemních vojsk Nikolaj Kormilcev. Všichni ruští vojáci by se měli podle něj vrátit z Balkánu do srpna.

Vzhledem k aktuální bezpečnostní situaci v oblasti Kosova a Bosny už podle Kormicleva Rusko nevidí důvod k dalšímu působení ruských jednotek. "Situace je bezpečnější," citovala ruského velitele pozemních vojsk moskevská agentura Agentstvo Vojennych Novostěj.

O stahování sil z Balkánu přitom Moskva hovoří už od jara loňského roku, kdy postupně zredukovala kontingent v Bosně z asi 600 na 300 vojáků. V misi dosud zůstávají většinou důstojníci a jednotlivých regionálních velitelstvích a příslušníci motorizované pěchoty.

Oficiální Ruská místa celý rok popírala tvrzení, že omezení počtu vojáků na Balkáně je předehrou ke kompletnímu stažení ruských mírových sil z Kosova a Bosny. Jak však uvedl největší ruský deník Izvěstija, za stahovaní vojáků z misí se už od počátku objevovala snaha ruského velení o snížení nákladů.

Mzdy příslušníků ruských mírových sil činí v závislosti na hodnosti měsíčně až 1900 dolarů, zatímco jejich kolegové doma vydělávají desetkrát až dvacetkrát méně. Pro ruskou armádu jsou to podle expertů neúnosné náklady a ministerstvo obrany by rádo vynaložilo část těchto peněz na domácí účely.

Rusko navíc nedávno přispěchalo s nabídkou, že by pomohlo Severoatlantické alianci v její historicky první operaci mimo evropský kontingent - v Afghánistánu. NATO má brzy převzít velení mise ISAF a Moskva uvažuje o technické pomoci jednotkám aliance. Jak však upozornil ministr ruský šéf diplomacie Igor Ivanov, v žádném případě nepůjde o přímé vyslání ruských vojáků do Afghánistánu, ale spíše o poskytnutí zpravodajských informací a pomoc armádních expertů, kteří území znají.

K redukci počtu vojáků mírových misí na Balkáně sáhla i samotná Severoatlantická aliance. V Bosně od února působí jen asi 12 tisíc aliančních vojáků z původních 19 tisíc. Členské země NATO už loni v květnu rozhodly, že situace v oblasti je natolik stabilizovaná, že tak početný kontingent spojeneckých sil již není zapotřebí. Jednotky KFOR v Kosovu pak NATO zredukovalo z 38 tisíc na 33 tisíc mužů.

Aliance navíc počátkem dokončila úplnou reorganizaci sil v Bosně, kterou snížení počtu vojáků s sebou přineslo. Menší jednotky se zaměřují na potenciálně problémové oblasti, o kterých má aliance poznatky z minulosti.

Mobilnější jednotky, od kterých si velitelství aliančních sil slibuje větší akceschopnost v případě jakéhokoliv konfliktu, jsou rozděleni do deseti bitevních skupin. Každá ze skupin čítá asi 750 vojáků a podléhají jednotlivým velitelstvím SFOR v Mostaru, Tuzle a ve městě Banja Luka.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Nejlepší videa na Revue