ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Ruští váleční veteráni si stěžují na chudobu a cynické vyčkávání úřadů

  • 211
Ruští veteráni z druhé světové války si roky stěžují na život v chudobě a šikanu úřadů. Přitom u příležitosti 70. výročí sovětského vítězství nad nacistickým Německem oslavuje Rusko především právě je. Terčem jejich nespokojenost se staly i neuvážené sliby šéfa Kremlu Vladimira Putina. Úřady podle kritiků vědí, že čas pracuje pro ně.

Kdy rudoarmějci konečně dostanou státem léta slibované byty, chtěl od Putina během jeho výroční televizní debaty vědět jeden z řádem oceněných bývalých frontových vojáků z Vladimirské oblasti severovýchodně od Moskvy, napsala agentura DPA (více o výroční debatě se dočtete zde).

Právě před chystanou okázalou a nákladnou vojenskou přehlídkou k 70. výročí od triumfu nad hitlerovským Německem kalí zloba veteránů obraz hrdého vítězného národa. V zemi, která oslavuje válečné hrdiny jako ikony, se ve stínu historicky zdůvodňovaného patriotismu ukazuje společnost, které se nedostává péče.

Veteránům Rudé armády je dnes devadesát let. Žijí v Rize i Baku

Devětaosmdesátiletý veterán z druhé světové války Guvanš Myratljev pózuje před...

Počet dosud žijících válečných veteránů se odhaduje na 2,5 milionu. Ve skutečnosti by se jim v Rusku špatně dařit nemělo. Zákony na ně pamatují řadou výhod. Účastníci druhé světové války tak například mají přednost v přijímání do pečovatelských domů pro seniory. Další zákon z roku 1995 veteránům přiřknul příspěvky na bydlení, zlevněné jízdné či bezplatné protézy. V roce 2008 jim pak někdejší prezident Dmitrij Medveděv dekretem přislíbil nové byty.

Liberální opoziční strana Jabloko považuje za ostudu, že slib nebyl tak dlouho splněn. Existují sice „vlajkoví veteráni“, kterým nic nechybí, přesto má tato společnost dvě kategorie. Tisíce starých lidí tak o sedm let později stále čeká na nový domov.

Na kritiku veteránů reagoval Putin věcně: „Deset tisíc veteránů letos dostane byty přislíbené v roce 2008.“ Dalších 5 000 má podle něj bydlení obdržet v nadcházejícím roce. Poté by měl výpomocný program skončit.

Zároveň Putin se skřípěním zubů uznal, že se stát značně přepočítal, když obrovský sociální projekt oznámil. Původně úřady vycházely z toho, že potřebných je zhruba 35 tisíc, počet žádostí byl ale desetinásobný. „Do dneška jsme zaopatřili 281 tisíc veteránů a vynaložili jsme 308 miliard rublů (146 miliard korun),“ řekl Putin.

Naše památka je pošlapávána, stěžují si veteráni

Z této sumy peněz nic nedostal Valentin Mezencev z Jaroslavle severovýchodně od Moskvy. Ve svém dřevěném domku nemá 91letý částečný invalida teplou vodu a na toaletu musí za každého počasí chodit na dvůr. Úřady na mě zapomněly, stěžoval si Mezencev ruské stanici NTV.

Podobně se daří také 88leté Ljubov Fomenkové z Brjanské oblasti. „Pomozte mi strávit poslední část života v důstojnosti,“ obrátil se v zoufalství na úřady. Pomoci se nedočkala žádné.

Pomoc vázne nejen s obstaráváním bydlení. Mnozí veteráni upozorňují i na problémy při vyplácení renty. Další si stěžují na nedostatečnou lékařskou péči. Naše památka je pošlapávána, prohlašují.

Úřady podle kritiků vědí, že čas pracuje pro ně. Mnoha válečným vysloužilcům je více než 90 let. Generace veteránů tak postupně vymírá a s nimi i jejich žádosti o nákladnou sociální pomoc.

Přesto v den vítězství by veteráni měli stát v centru pozornosti. Ale jen pečlivě vybraná skupina 560 vysloužilců se na Rudém náměstí smí připojit k 5 000 očekávaných hostů, kteří budou z čestné tribuny sledovat vojenskou přehlídku. „Rudé náměstí není nafukovací,“ zdůvodnil omezenou účast mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Jako malé uctění veteránů k 9. květnu rozdá vláda dárek - jednorázový bonus 7 000 rublů (asi 3 300 korun). Mnozí by však raději slíbené byty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video