Ruští veteráni nemají na oblečení

  • 137
Od bitvy u Stalingradu uplyne zanedlouho šedesát let. Město, které dnes nese jméno Volgograd, se připravuje na velkolepé oslavy. Ti, o které by mělo jít v první řadě, veteráni z bojů, však přílišné nadšení nesdílejí. Jejich životní podmínky jsou rok od roku složitější.

Jeden z nich, devětasedmdesátiletý Ivan Svidrov, vyprávěl svůj příběh německému týdeníku Focus.

"Tady někde dole musí být má pamětní deska. K jubileu ji zase vypucují," říká Svidrov a proráží holí vrstvu zmrzlého sněhu. Hledá vlastní hrob. Právě tady je totiž oficiálně pohřben.

Když Němci v roce 1942 vzali jejich postavení útokem, kamarádi ho prohlásili za mrtvého. Zůstal však naživu a s těžkým zraněním se ukryl v jednom sklepě.

Vítězství Rudé armády u Stalingradu před šedesáti lety znamenalo zlom ve druhé světové válce. Proto také Rusko oslaví tento týden jubileum s příslušnou pompou. Do města na Volze se sjede celá moskevská elita, včetně prezidenta Vladimira Putina.

"Potentáti slaví a my nemáme ani na zeleninu," říká Svidrov, v jehož plicích jsou stále dva úlomky granátu.

Penze ruských "frontových bojovníků" je 120 eur, to aje asi 3 600 korun. Stále je ještě vyšší, než kolik vydělávají mnozí mladší. Ale ani "válečný důchod" nestačí na to nejnutnější, protože ceny v Rusku dosáhly západní úrovně.

"Dá se za to pořídit jídlo, s léky je to špatné a na nové oblečení raději zapomenout," vypočítává Svidrovova manželka.

Ještě za sovětské éry byli veteráni "hrdinové vlasti", dnes už se cítí být jen přítěží. List Večernij Volgograd odhaduje náklady na oslavy výročí bitvy na 30 miliónů eur. "I když je tato částka vysoká, na pětapadesát tisíc žijících účastníků bojů u Stalingradu se toho moc nedostane," obává se sekretářka volgogradského výboru veteránů Jevdokija Šipilovová. "Musí zbýt hlavně na úředníky."

Místní správa prý věnuje každému bojovníkovi od Stalingradu 45 eur a z Moskvy přijde dalších 27 eur. Dvaaosmdesátiletý Semjon Muchortov už ale místo peněz dostal dvě kila mouky, dvě kila rýže, dvě kila pohanky a půl kila nudlí. "Zaplať pánbůh, že je to všechno měkké," říká Muchortov, kterému chybějí peníze na třetí zuby.

Město Volgograd slíbilo všem pěti a půl tisícovkám účastníkům války, kteří ve městě žijí, 500 rublů, tedy 15 eur. "Místo peněz ale teď dostaneme potraviny," říká Svidrov.

Úřady veškeré stížnosti popírají. K výročí prý veteráni dostanou "rozsáhlou pomoc". Jen městská správa věnuje na sociální účely asi 180 tisíc eur, z toho 10 tisíc na zapojení plynu do domácností.

Při pětiměsíčních krvavých bojích u Stalingradu zahynuly statisíce vojáků a civilistů na obou stranách. Příslušníci Rudé armády ani němečtí vojáci neznali slitování. Zajatce stříleli nebo dobíjeli pažbami, bojovalo se o každou ruinu ve zničeném městě.

V bojích zahynulo nejméně půl milionu sovětských vojáků. Šestá armáda wehrmachtu byly rozdrcena a 90 tisíc jejích příslušníků padlo do zajetí. Z nich se do roku 1956 vrátilo domů jen pět tisíc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video