Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále

Barack Obama a Dmitrij Medveděv při podpisu smlouvy START ve Španělském sále Pražského hradu. (8. dubna 2010) | foto: Michal Růžička, MAFRA

Ruští poslanci schválili odzbrojovací smlouvu, ratifikace se čeká v lednu

  • 12
Ruská Státní duma v prvním čtení schválila novou rusko-americkou smlouvu START o omezení arzenálu strategických zbraní obou zemí. Smlouvu už tento týden ratifikoval Senát Spojených států, ale připojil k ní rezoluci, která vzbuzuje nedůvěru ruské strany.

V rezoluci Senát zdůraznil americké právo na vybudování systému protiraketové obrany v Evropě, vůči němuž má Moskva dlouhodobě výhrady. Rusové si před ratifikací chtějí americké usnesení podrobně prostudovat. Poslanci dolní parlamentní komory ji schválili poměrem hlasů 350 ku 58. Čtení mají být tři a konečná ratifikace se čeká nejdříve v lednu.

Ministr zahraničí Sergej Lavrov poslancům řekl, že Rusko "absolutně nesouhlasí" s interpretací amerického Senátu, podle níž není závazná souvislost mezi smlouvou START a protiraketovou obranou. Rusko si ale podle Lavrova myslí pravý opak. Projednání smlouvy ve třech čteních je podle ruského tisku krajně neobvyklé, dosud byly všechny schváleny hned v prvním.

START

- Obě strany se zavazují, že do sedmi let podstatně sníží počty svých strategických zbraní.

- Každá země smí mít maximálně 1550 jaderných hlavic, platí také kombinovaný limit 800 kusů pro rozmístěné a nerozmístěné strategické nosiče jaderných zbraní a samostatný limit 700 kusů pro rozmístěné strategické nosiče (rakety, letadla, ponorky)

- Doba platnosti smlouvy je deset let.

- Smlouva zahrnuje doložku o odstoupení od smlouvy a nijak neomezuje výstavbu plánovaného protiraketového štítu.

V Rusku na rozdíl od Spojených států musejí smlouvu schválit obě parlamentní komory. Přes nynější ruské výhrady se ale předpokládá, že ruský parlament smlouvu ratifikuje.

Obama je chlapík, pochvaloval si Medveděv

Spolupráci se svým americkým protějškem Barackem Obamou při vyjednávání smlouvy si pochválil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Zmínil se o tom v rozhovoru pro tři hlavní ruské televizní stanice, na kterých Medveděv hodnotil končící rok 2010.

"Pracuje se mi s prezidentem Obamou snadno, je to člověk, který umí naslouchat. Je to člověk, který není ve vleku nějakých stereotypů, člověk, který plní sliby, ať už jde o protiraketovou obranu, o rozhovory se Světovou obchodní organizací, o ratifikaci jedné z nejdůležitějších dohod o jaderné spolupráci, nebo o mezinárodní spolupráci," řekl Medveděv.

Podle jeho slov je Obama skutečný "chlapík", který i v nelehkých podmínkách dokázal prosadit ratifikaci nejdůležitějšího dokumentu, odzbrojovací smlouvu START podepsanou letos v dubnu v Praze. "Tento dokument bude základem naší bezpečnosti v nejbližších letech," zdůraznil ruský prezident.

V USA jsou podle Medveděva lidé, kteří sympatizují s takzvaným restartováním rusko-amerických vztahů, ale jsou tam i lidé, kteří jsou z toho nervózní, kteří si myslí, že všechno zlo je koncentrováno v Rusku. Medveděv doufá, že americká společnost a její instituce budou mít dostatek smyslu pro realitu, aby ve zlepšování vztahů s Ruskem pokračovaly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video