Místní úřady příliš nevěří, že by se města na Putin podařilo přejmenovat. Ilustrační foto

Místní úřady příliš nevěří, že by se města na Putin podařilo přejmenovat. Ilustrační foto | foto: Reuters

Ruští patrioti chtějí pojmenovat město po Putinovi

  • 15
Aktivisté z malé strany Ruští patrioti navrhují, aby se město na březích Volhy jmenovalo po prezidentovi Vladimiru Putinovi. Aglomerace by měla vzniknout spojením dvou současných měst Saratov a Engels. Patrioti původně navrhovali název Gagarin, ten už ale v Rusku existuje.

Podle posledního sčítání obyvatel žije nyní v Saratově 845 tisíc a v Engelsu 224 tisíc lidí, uvedl deník Nězavisimaja Gazeta. Spojení by tak podle listu splnilo sen mnoha obyvatel Saratova, správní středisko oblasti by bylo městem s více než milionem obyvatel.

Jméno Saratov je historickým názvem, město se tak jmenuje už od svého založení v roce 1590. Dnešní Engels vznikl v roce 1747 jako vesnice Pokrovskaja Sloboda, která se rozrostla na město až ve 30. letech minulého století poté, co byly nedaleko postaveny velké továrny a masokombinát. V té době byla zároveň pojmenována po teoretikovi socialismu Bedřichu Engelsovi.

Gagarin vypadl, v rukávu zůstal Putin
S návrhem na spojení měst a změnu jména přišel v listopadu poslanecký kandidát za Ruské patrioty Alexandr Sidorenko. Původně prosazoval, aby se nové město jmenovalo Gagarin.

První kosmonaut světa chodil totiž v Saratově do školy a právě tam také začal s létáním v místním aeroklubu. Stejnojmenné město už ale v Rusku existuje a tak se Sidorenko s dalšími občany, kteří spojení navrhují, rozhodli pro jméno Putin.

Představitelé radnic v Saratově i Engelsu odmítli návrh komentovat, nyní jej posuzuje příslušná komise pro místní samosprávu. Spojení měst by ale muselo být schváleno v místním referendu.

Aby takové hlasování mohlo být vyhlášeno, musí iniciátoři sehnat nejméně 24 tisíc podpisů na svou podporu. Sidorenko už navrhl, aby se referendum konalo společně s prezidentskými volbami, tedy 2. března příštího roku.

Podle deníku Nězavisimaja Gazeta obyvatelé obou měst v principu spojení podporují, pouze lidé v menším Engelsu se prý někdy bojí, že "ztratí vlastní tvář".

Vznik nových větších měst spojováním s vedlejšími není v současném Rusku nijak ojedinělý. V nedávné minulosti se takto rozrostl například Tomsk, Irkutsk či Rostov.

,

Video