Protižidovské nálady v Evropě sílí. Bují v ulicích i na internetu.

Protižidovské nálady v Evropě sílí. Bují v ulicích i na internetu. | foto: AP

Kvůli Gaze ožívá antisemitismus, ve Francii vzplály židovské obchody

  • 1022
Nejnovější konflikt na Blízkém východě se projevuje zesílením protižidovských nálad v Evropě. Ve Francii lehly popelem židovské obchody, v Británii škody sčítají tamní synagogy. Antisemitismus s novou silou vyvřel i na sociálních sítích.

Patrně nejsilnější protižidovské nálady panují ve Francii. Minulou neděli podle serveru The Algemeiner pochodovaly ulicemi Sarcelles, kde žije početná židovská komunita, stovky arabských a severoafrických mladíků a pokřikovaly hesla jako „Smrt Izraeli“. A nezůstalo však jen u verbálních výpadů. Popelem lehl největší lokální košer obchod a lékárna, která patřila židovským majitelům.

Kontroverze na pódiu

Ostré názory na současný postup Izraele při konfliktu s Palestinci si pro sebe nenechaly ani celebrity. Zpěvák kapely Pearl Jam Eddie Veder například během koncertu v britském Milton Keynes nešetřil na adresu Izraele kritikou. „Někteří lidé hledají záminku zabíjet. Hledají příležitost, jak překročit hranice a zabrat zemi, která jim nepatří. Měli by odtamtud odtáhnout a starat se o svoje… Nechceme jim dávat své peníze. Neplatíme daně, aby oni mohli bombardovat děti,“ prohlásil. Nutno podotknout, že Veder se v minulosti opakovaně stavěl proti celé řadě dalších vojenských konfliktů po celém světě.

Zdroj: The Guardian

Podobné akce se neodehrávají jen na okraji Paříže. Zprvu poklidné protesty se zvrhly v násilí na náměstí Place de la Bastille. Demonstranti za pokřikování „smrt Židům“ a „Hitler měl pravdu“ útočili na židovské obchody i jejich majitele. „Jsme ve Francii v posledních dnech svědky počátku francouzské Křišťálové noci?“ ptá se židovský umělec a aktivista Ron Agam.

Přímo do Scarcelles se vypravil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který označil současné protesty výslovně za antisemitské, uvádí francouzský server itele.fr. „Když někdo táhne na synagogu nebo napadne obchod na rohu jen proto, že patří židovským majitelům, jedná se o antisemitský akt. Je nepřijatelné, aby někdo útočil na synagogu nebo na obchod proto, že jsou židovské. Takové násilí nemůže nic ospravedlnit,“ řekl Cazeneuve.

Návrat do Izraele není řešení

Bývalý nejvyšší francouzský rabín Gilles Berheim následně na Facebooku vyzval vládu, aby podobné jednání netolerovala. „Z Izraele sleduji s velkým znepokojením strach a násilí, které zaplnily Paříž, Barbes a Sarcelles. I když měly demonstrace původně podpořit Gazu, ve skutečnosti se jedná o protiizraelské a protižidovské protesty,“ napsal Berheim.

Podle francouzského rabína Levy Djiana, který v současnosti žije v New Yorku, je aktuální dění důkazem, že „vstupujeme do nové éry skutečného strachu židovské komunity ve Francii“. „Fakt, že si muslimové dovolí útočit proti policii a vládě je alarmující. Kdo ví, co se stane zítra? Mnoho lidí mluví o tom, že se vrátí do Izraele. To však není řešení problému,“ myslí si Djian.

Obdobné protesty se v uplynulých dnech odehrály i v Německu. Izraelský velvyslanec v Berlíně Jakov Hadas-Handelsman se obává o bezpečnost Židů v berlínských ulicích a situaci již přirovnal k roku 1938. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier antisemitská hesla demonstrujících ostře odsoudil.

Nenávist vůči Židům roste i na internetu

Ve Velké Británii se protižidovské nálady projevují spíš při menších a izolovaných incidentech. Jen za červenec jich tamní židovská komunita eviduje asi sto. Neznámí pachatelé zaútočili na židovskou školu ve městě Gateshead, v Belfastu pak vandalové cihlami rozbili několik oken místní synagogy, píše server The Independent.

V Manchester skupina výtržníků v pěti vozech projížděla přes místní židovskou čtvrť a za pokřiku „Heil Hitler“ na místní obyvatele házela vejce a plechovky. Podobné incidenty hlásí i Londýn, kde Židé čelí zejména verbálním útokům. Podle londýnského rabína se místní setkávají s urážkami typu „Na...t na sionisty, na...t na Židy“ či pokřiku „Alláhu Akhbar“, píše server The Jewish Chronicle.

Sílící nenávist vůči Židům se v posledních dnech dostal z ulic evropských metropolí také na sociální sítě. Na Twitteru lze najít pod hashtagy #HitlerDidNothingWrong a #HitlerWasRight tisíce příspěvků oslavujících činy nacistického vůdce.

Jeden z uživatelů například pod těmito hashtagy napsal, že „sionisté z Izraele jen slouží ďáblu s tváří Baracka Obamy a americké armády“. Mnozí uživatelé se však pozastavují nad paradoxností celé situace, kdy muslimští propalestinští aktivisté tweetují s těmito hashtagy oslavující Hitlera, který přitom muslimy nesnášel. „Uvědomují si, že Hitler nesnášel muslimy a černochy?,“ ptá se jedna z uživatelek (o projevech antisemitismu na českém internetu se více dočtete zde).

Vlády většiny evropských zemí podle svých slov současnou situaci nehodlají tolerovat. „Pro antisemitské štvanice a osočování Židů, útoky na osoby vyznávající židovskou víru a budovy synagog neexistuje v naší společnosti místo,“ stojí ve společném prohlášení šéfů diplomacie Německa, Francie a Itálie. Otázkou zůstává, zda současný mírný postup bude proti sílícím protižidovským náladám v následujících měsících stačit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video