Ilja Staševskij napsal knihu o teroru ve vazbě. Na snímku jedno z ruských vězení

Ilja Staševskij napsal knihu o teroru ve vazbě. Na snímku jedno z ruských vězení | foto: Profimedia.cz

Rusovi hrozí mučení, pomoc hledá v Česku

  • 48
Zločinec první kategorie, který s kumpány vytuneloval z ruského rozpočtu pět miliard korun a nyní se skrývá v Česku. Tak popisují spisovatele a bývalého bankéře Ilju Staševského ruské úřady. Vydaly mezinárodní zatykač a žádají české soudy, aby Staševského vydaly do Ruska.

"Za žádnou cenu ho nepouštějte," vzkazuje českému státu slavný sovětský disident Vladimir Bukovský. Podle něj je Staševskij obětí vykonstruovaného procesu.

Téměř padesátiletého muže, který nyní čeká ve vyhošťovací vazbě na rozhodnutí českých úředníků, považuje Bukovský za Solženicyna novodobého Ruska.

"Napsal jednu z nejotevřenějších a nejlepších knih o současném ruském vězení. Jestli ho teď vydáte do Ruska, není pochyb, že se z vězení už nevrátí," myslí si Bukovský, který sám strávil v sovětských věznicích dvanáct let.

České úřady se zatím nerozhodly, jak se Staševským naložit. "Víme, že může být teoreticky v ruském vězení mučen, teď ale musíme vyčkat na rozhodnutí soudu, jestli ho vyhostíme, nebo ne," říká ředitel odboru pro uprchlíky na ministerstvu vnitra Tomáš Haišman.

Případ však má i politický rozměr. Podle ruských médií má Staševskij přiznat, že se spolčil se současným nepřítelem prezidenta Putina Michailem Kasjanovem.

Dny v betonové kobce
Před devíti lety odjel Staševskij, žijící tou dobou už několik let v Praze, do Moskvy pro nový pas. "Měl se tam zdržet jen pár dní, ale vrátil se po roce," vypráví jeho dlouholetá družka Taťjana Smirnova.

Zatímco ona se dozvídala o politicko-ekonomickém monstrprocesu, ve kterém hrál její přítel hlavní roli, Staševskij poznával v moskevských vazebních věznicích na vlastní kůži, jak funguje v Rusku spravedlnost.

"Předkládali mu k podpisu seznamy lidí, se kterými prý připravil Rusko o miliardy. Byli to samí významní politici, Ilja ty lidi ale nikdy neviděl," vypráví Smirnova.

Vyšetřovatelé však chtěli získat Staševského doznání za každou cenu a používali přitom podle něj nelidské metody. Někdy šlo o čistě fyzické násilí a během výslechu ho zmlátili do bezvědomí. Jindy byli věznitelé sofistikovanější: dali mu několik dní na rozmyšlenou v betonové kobce, která nebyla větší než metr a ve které se člověk nemohl postavit ani natáhnout nohy.

V některých celách, kam se vešly sotva čtyři postele, přežívalo osmadvacet vězňů. Část z nich trpěla vážnými chorobami, o nemocničním lůžku si však mohli nechat jen zdát. Dozorci si totiž "účtovali" za převoz do vězeňské nemocnice dvacet tisíc dolarů.

Brutální násilí, které Staševskij zažil v ruských věznicích, popsal v knize Mělo by to být jinak. Podle Bukovského je to naprosto autentický záznam.

"Někomu to možná přijde strašné, když si tu knihu čte. Přede mnou ale vyvstávaly živě obrazy ze sovětských lágrů. Nic se v Rusku nezměnilo, říkal jsem si, možná jsou ty věznice jen ještě více zaplněné," říká Bukovský.

Staševskij je od své ruské vazby vážně nemocný: má narušenou páteř a čeští lékaři zjistili, že měl několikrát krvácení od mozku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video