Vladimir Putin promlouvá si v den 70. výročí bitvy u Stalingradu potřásá rukou

Vladimir Putin promlouvá si v den 70. výročí bitvy u Stalingradu potřásá rukou s válečným veteránem. | foto: Reuters

Putin oživil myšlenku měst-hrdinů, vrátit se může Leningrad i Stalingrad

  • 632
Poté, co ruský prezident Vladimir Putin vyslovil myšlenku na návrat dnešního Volgogradu k sovětskému pojmenování Stalingrad, se ozvalo i další ikonické sovětské město. Petrohradská organizace komunistů začala volat po návratu k pojmenování Leningrad. Lidé o případném přejmenování obou měst mají rozhodnout v referendech.

S návrhem na městské referendum o přejmenování města přišel v pondělí šéf komunistické frakce na petrohradské radnici Vladimir Dmitrijev. Požadavek referenda má i podporu šéfa ruských komunistů Gennadije Zjuganova.

O přejmenování Volgogradu na Stalingrad a Petrohradu na Leningrad se v Rusku začíná hovořit v souvislosti se 70. výročím konce druhé světové války, které si svět připomene napřesrok.

"Dvě města-hrdinové, Leningrad a Stalingrad, na mapách světa nejsou. Je třeba obnovit historickou spravedlnost," prohlásil Dmitrijev.

Inspirací byla slova Putina, Kreml je však mírní

Inspirací k iniciativě petrohradských komunistů byla slova ruského prezidenta Vladimira Putina, který v pátek během návštěvy Normandie uvedl, že Rusové by mohli v referendu rozhodnout, zda chtějí přejmenovat město Volgograd zpátky na Stalingrad. Reagoval tím na poznámku jednoho z válečných veteránů.

V pondělí však Kreml nadšení válečných veteránů zchladil. Putin podle mluvčího Dmitrije Peskova svým prohlášením neměl v úmyslu vyslat signál, že si návrat ke starému jménu přeje. Místní zastupitelé přitom už loni rozhodli, že při některých příležitostech spojených zejména s válkou budou používat i historické jméno.

Rozhodnutí vyvolalo u mnoha Rusů pobouření. Proti přejmenování Volgogradu na Stalingrad se údajně stavějí i vlivní poslanci parlamentu. Upozorňují zároveň, že experimenty s místopisem není třeba přeceňovat. Podobné návrhy se prý periodicky opakují při každém "kulatém" výročí, uvádí agentura ITAR-TASS.

Volgograd v historii nenajdete

Petrohrad, rusky Sankt-Petěrburg, založil v roce 1703 car Petr Veliký. V letech 1914-1924 se město jmenovalo Petrograd a po smrti bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina dostalo jméno Leningrad. Přišlo o něj po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991, kdy se na mapy vrátil původní "carský" název.

Sovětský Stalingrad o své jméno přišel už o 30 let dřív v důsledku odhalení masových Stalinových zločinů. Za druhé světové války se zde udál klíčový obrat na východní frontě. Urputná bitva o město nakonec skončila obklíčením a kapitulací německé 6. armády a jejích italských, rumunských a maďarských spojenců.

V případě města na Volze se však nevrátilo původní jméno Caricyn z imperiálních dob, milionové město dostalo v roce 1961 nový název Volgograd.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video