Školní snímek Leny Muchinové (třetí zleva v horní řadě) a jejích spolužáků týden před nacistickou okupací (červen, 1941)

Školní snímek Leny Muchinové (třetí zleva v horní řadě) a jejích spolužáků týden před nacistickou okupací (červen, 1941) | foto: Profimedia.cz

Rusové vydali deník své „Anny Frankové“ z okupovaného Leningradu

  • 8
Rusové vydali zápisky dívky, která si před 70 lety psala v zablokovaném Leningradu deník. Lena Muchinová popsala takřka 900 dnů německé blokády ruského velkoměsta. Po válce deník skončil v archivu. Dílo může připomínat deníkové zápisky Leniny slavnější vrstevnice Anny Frankové.

Na rozdíl od mladičké Židovky Anny Frankové z nizozemského Amsterodamu, která v roce 1945 zemřela v koncentračním táboře Bergen-Belsen na tyfus, Lena Muchinová blokádu svého města přežila a dožila se vysokého věku.

Zápisky o dění ve svém okolí začala šestnáctiletá dívka zaznamenávat pár let před zablokováním tehdejšího Leningradu (dnešního Petrohradu, pozn. red.), které začalo 8. září 1941.

"Na začátku se deník čte jako milostný příběh," řekla podle britského serveru telegraph.co.uk Marina Riminskaja, která původní rukopis přepsala do elektronické podoby. "Styl psaní se však dramaticky změnil 22. června 1941," dodala Riminskaja s tím, že ten den vpadli němečtí vojáci do Sovětského svazu.

Při blokádě zemřelo na milion lidí

O necelé dva měsíce později Němci postoupili k Leningradu a na 872 dnů ho takřka odřízli od světa. Obyvatele slavného přístavního města sužovalo každodenní bombardování, kruté zimy, ale především hladovění, které leckdy vedly až ke kanibalismu. Dosud není zjištěno, kolik lidí tehdy v uzavřeném městě zemřelo, hovoří se o 600 tisících až milionu.

Z dob blokády se zachovaly dokumenty i zprávy, Lenin deník je však zajímavý a cenný hlavně proto, že popisuje i běžné starosti dospívající dívky ve "městě hladu a smrti". Lena třeba suše zaznamenala, jak rodina snědla oblíbenou kočku.

"Dnes jsme měli vynikající polévku s masem a makaróny. Kočičí maso vydrží ještě na dvě jídla. Bylo by dobré sehnat někde ještě jinou kočku. Nikdy bych nemyslela, že kočičí maso může být tak dobré a jemné," vylíčila situaci dívka, která na jiných stránkách popsala i smrt své matky, která zemřela vyhladověním.

V roce 1942 záznamy náhle končí. Deník se později dostal do sovětského státního archivu, kam ho v roce 1962 odnesl neznámý dárce. Černý sešit byl uložen do jedné z mnoha polic a řadu let na něj padal prach.

Před časem ho ale objevil historik Sergej Jarov, který se zabývá historií Petrohradu. Četba deníku ho strhla a rozhodl se barvité vyprávění mladé Rusky vydat. Kniha vyšla pod názvem Keep my Sad Story (Záznam mého smutného příběhu). O Leně si mnozí mysleli, že blokádu nepřežila. Později však vyšlo najevo, že přežila a velkou část života strávila v Moskvě. Zemřela v roce 1991, aniž by se jí splnil sen stát se spisovatelkou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video