Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov jedná v Damašku se šéfem

Ruský náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov jedná v Damašku se šéfem syrské diplomacie Valídem Mualimem. (17. září 2013) | foto: Reuters

Sýrie nám dala důkazy, že chemický útok spáchali rebelové, tvrdí Rusko

  • 194
Máme nové důkazy, že srpnový chemický útok u Damašku ve skutečnosti spáchali syrští rebelové, nikoliv Asadův režim, tvrdí Rusko. Důkazní materiály podle Moskvy dostal náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov přímo v Damašku - od šéfa Asadovy diplomacie. USA trvají na tom, že za útok je odpovědný právě Asad.

Rusové zatím neuvedli, o jaké důkazy se konkrétně jedná. Jen oznámili, že je podrobí "pečlivé analýze".

Moskva je tradičním spojencem syrského diktátora Bašára Asada, a pokud jde o inkriminovaný chemický útok z 21. srpna, Rusko od začátku tvrdí, že jej dost dobře mohli spáchat syrští rebelové. Západ v čele s USA je naopak přesvědčen, že to byl Asadův režim, kdo chemické zbraně použil.

Z výše řečeného vyplývá, že Rjabkovova návštěva Damašku a jeho setkání s Asadovým ministrem zahraničí Valídem Mualimem je v podstatě jen málo překvapivá. Nicméně odehrála se v době intenzivní, ba frenetické aktivity na poli diplomacie: hraje se o likvidaci syrských chemických zbraní.

Že by měl Asadův režim zveřejnit svůj chemický arzenál a následně jej předat mezinárodnímu společenství ke zničení, se shodly USA i Rusko. Jejich ministři zahraničí John Kerry a Sergej Lavrov o celé věci jednali minulý týden v Ženevě.

Na základě jejich plánu pak USA, Británie a Francie vypracovaly návrh rezoluce OSN, která se týká právě kontroly a likvidace syrského chemického arzenálu. Stálí členové Rady bezpečnosti o něm jednali tento týden v úterý v New Yorku a ve středu mají v rozhovorech pokračovat.

Jenže Rusku se rezoluce nelíbí, zvláště kvůli tomu, že ponechává otevřenou možnost vojenského zásahu v Sýrii - pokud by Asadův režim v plnění plánu selhal.

Ruský vyslanec při OSN Vitalij Čurkin v úterý prohlásil, že je třeba "prozkoumat důkazy o tom, že chemický útok z 21. srpna byl obrovskou provokací (ze strany rebelů), jejímž účelem bylo upoutat pozornost zahraničí".

Moskva také kritizuje zprávu inspektorů OSN, kteří v srpnu zkoumali přímo místo útoku. Tvrdí, že je zpolitizovaná a předpojatá. Čurkin je přesvědčen, že by se tým měl na místa vrátit a zkoumat další možné případy použití chemické zbraně, konkrétně případy otrávení syrských režimních vojáků ve dnech po 21. srpnu, stejně jako březnový incident z Aleppa," citovala Čurkina ruská služba BBC. - o zprávě inspektorů si přečtěte zde

"Rusko pomáhá nastolit světový řád"

Náměstek Rjabkov ještě po jednání s Mualimem novinářům řekl, že Rusko sice je rozčarováno zprávou inspektorů OSN, nicméně že je Sýrie plně připravena spolupracovat při ničení svého chemického arzenálu.

Ve středu se pak ruský diplomat v Damašku setkal i přímo s prezidentem Bašárem Asadem. Ten pochválil "pevný postoj Moskvy" při podpoře Damašku. Stanovisko Ruska, které odmítá použití síly proti Sýrii, podle syrského prezidenta "napomáhá nastolení nového světového řádu".

"Prezident Asad poděkoval Rusku za podporu Sýrie v jejím boji se zuřivými útoky teroristů, které podporují okolní arabské země a Západ," uvedla ve zprávě o setkání Rjabkova s Asadem syrská televize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video