Rusové stupňují boje o hory na jihu Čečenska

- Ruští vojáci vystupňovali útoky na povstalce v jihočečenských horách. Ruské velení citované agenturou AP tvrdí, že se jim podařilo některé skupiny rebelů odříznout od hlavního kontingentu jejich sil.
Stupňují se též vzdušné údery: stíhačky Su-24 a Su-25 a bitevní vrtulníky Mi-24 nalétaly v uplynulých 24 hodinách 150 letů. Horské pozice povstalců ostřelují i děla a granátomety a zaměřují se především na obce Šatoj, Vašindaroj a Borzoj.

Federální jednotky postupující k obci Šatoj, což je asi čtyřicet kilometrů jižně od čečenského Grozného, obsadily podle vojenských zdrojů výšiny u vesnic Selmentažen a Machety. Obě obce leží východně od strategické Argunské soutěsky. Právě u ústí této soutěsky bojují federální síly s povstalci už několik týdnů. Rusové chtějí tady separatisty obklíčit.

Na jihočečenské hory se od počátku února, tedy hromadného ústupu povstalců z Grozného, uchýlilo několik tisíc povstalců.

Čečenci chystají na středu rozsáhlé výpady
Skupiny povstalců nadále pokračují ve sporadických útocích na čečenská města pod ruskou kontrolou a podle ruských činitelů se má za to, že se ve středu chystají podniknout rozsáhlé výpady. Na ten den totiž připadá jak významný svátek federálních sil - Den obránců vlasti -, tak výročí zahájení masových deportací Čečenců do Střední Asie v roce 1944 za sovětského diktátora Josifa Stalina.

Na letištích a železničních stanicích po celém Rusku byla proto provedena předběžná bezpečnostní opatření a policie v odlehlých městech provádí kontroly, při nichž se zaměřuje především na osoby původem z Kavkazu. Policejní důstojníci v Moskvě byli nasazeni na dvanáctihodinové služby a do 29. února mají zakázáno vzít si volno, sdělila rozhlasová stanice Echo Moskvy.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Rusové narážejí na tvrdý odpor čečenských ozbrojenců
Ruské velení oznámilo, že těžké boje s nasazením dělostřelectva a bitevních letounů svádějí ruští vojáci hlavně v oblasti Argunské soutěsky, přičemž čelí tvrdému odporu povstalců. Tuto informaci podle agentury Interfax potvrdil i ruský ministr obrany Igor Sergejev, když uvedl, že ruské jednotky zesilují sevření kolem Argunské soutěsky ze všech čtyřech směrů.

Zároveň se podle něj připravují na ukončení vojenské fáze protiteroristické operace  v této severokavkazské republice a na předání další fáze kampaně ruskému ministerstvu vnitra.

Nejmenovaný mluvčí čečenských povstalců podle agentury Reuters v sobotu večer připustil, že čečenské oddíly se přesunuly o pět kilometrů dál na jih, kde budou pokračovat v partyzánské válce. "Čečenské velení v této chvíli nepovažuje za potřebné držet obec Duba-Jurt...Tímto krokem také zkrátilo délku fronty," řekl mluvčí.

V Čečensku byl sestřelen ruský vrtulník
Patnáct lidí zahynulo při pátečním sestřelení ruského vrtulníku čečenskými ozbrojenci, pro agenturu Interfax to uvedl ruský ministr vnitra Vladimír Rušajlo. "Pátek byl tragický. Vrtulník byl sestřelen na jihu Čečenska a 15 lidí zemřelo," řekl Rušajlo. Později byl zveřejněn snímek sestřelené helikoptéry na internetových stránkách čečenských bojovníků.

Ruské tažení v Čečensku pokračuje
Jednotky ruské armády v Čečensku nyní čítají 93 tisíc mužů a podle zástupce náčelníka generálního štábu ruské armády generála Valerije Manilova se s žádným stahováním jednotek z této severokavkazské republiky nepočítá.

Vyvrátil tak tvrzení některých ruských činitelů, kteří po dobytí čečenské metropole Groznyj počátkem února prohlásili, že ruské jednotky se začnou z Čečenska postupně stahovat. "Provádíme pouze normální obměnu jednotek," řekl ruský generál a upozornil, že stahování federální sil z Čečenska začne teprve tehdy, až ruská armáda úspěšně dokončí ofenzívu proti povstalcům, kteří se soustředili v horách na jihu země.

Štáb ruských sil podle agentury AFP zatím nepotvrdil smrt Salmana Radujeva, jednoho z dalších známých čečenských polních velitelů. Podle Rusů se Čečenci pokoušejí šířením informací o Radujevově smrti zabránit tomu, aby byl dopaden a potrestán za zločiny, které spáchal.

Groznyj zůstane obklíčen
Velení ruských sil rovněž oznámilo, že Groznyj zůstane v pevném obklíčení přinejmenším do 1. března. "Přístupové cesty do města musejí zůstat uzavřeny, aby se zabránilo případným pokusům povstalců vrátit se do města a aby se odstranily miny, které byly v tomto městě položeny," zdůvodnilo ruské velení pokračující blokádu čečenského hlavního města.

Čečenský prezident Maschadov je stíhán
Rusko zahájilo podle agentury Interfax trestní stíhání čečenského prezidenta Aslana Maschadova za ozbrojenou vzpouru.

Maschadov, jenž byl zvolen do čela Čečenska v roce 1997 ve volbách, které Kreml v té době považoval za platné, nyní stojí v čele povstalců bojujících za nezávislost. Ruská regionální prokuratura odmítla zprávu Interfaxu komentovat.

Obvinění Maschadova by mohlo zmařit naděje na uspořádání rozhovorů o ukončení bojů v Čečensku. Rusko doposud ignorovalo Maschadovovy opakované výzvy k dialogu.

Maschadov stál v čele povstaleckých sil za čečenské války v letech 1994-96 a nikdy neustoupil od snahy provincie o získání nezávislosti na Moskvě, byl však považován za umírněnějšího než mladší vůdcové čečenských rebelů, jimž velí.

Podle čelných západních představitelů a hrstky ruských liberálů by měla Moskva s Maschadovem jednat; ruští vůdcové jsou však toho názoru, že Maschadov nemá čečenské povstalce plně pod kontrolou a nepodařilo se mu distancovat se od radikálů, které Moskva označuje za teroristy.

Ve čtvrtek Rusko zveřejnilo údajný záznam zachyceného rozhlasového vysílání, v němž Maschadov vyzývá k ozbrojenému odporu proti federálním jednotkám v Čečensku.

Sestřelený ruský vrtulník

Ruský voják hlídkuje před rozbořeným domem v Grozném v Čečensku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video