Prezident Václav Klaus s ruským velvyslancem v Česku Sergejem Kiselevem (vpravo).

Prezident Václav Klaus s ruským velvyslancem v Česku Sergejem Kiselevem (vpravo). | foto: Ruské velvyslanectví

Rusové slavili konec války s Klausem, Sobotka křísil veterána

  • 198
Tradičních oslav porážky nacistického Německa se na ruském velvyslanectví zúčastnil prezident Václav Klaus. Přišel se podívat také Přemysl Sobotka, který si zavzpomínal na svou lékařskou kariéru. Jeden z veteránů totiž v horku zkolaboval a místopředseda Senátu mu pomáhal.

Hitlerovcům dával před šestašedesáti lety jako mladík tvrdě na frak, avšak pondělní vedro a sluníčko bylo na jednoho z veteránů druhé světové války nad jeho síly – při slavnostní recepci na ruském velvyslanectví zkolaboval.

"Stáli tam při slavnostních proslovech jako vždy hrdě a vzpřímeně. Jenomže tihle chlapíci občas zapomínají, že už jim přece jenom není dvacet, nýbrž osmdesát či devadesát," podotkl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

Když válečný hrdina před jeho očima omdlel, odložil se sakem i vysokou
politickou funkci a jako někdejší lékař záchranné služby a rentgenolog začal ihned s kříšením nečekaného pacienta. "Vedro se sečetlo s jeho vysokým věkem a dehydratací," stanovil lékař Sobotka diagnózu a předal již stabilizovaného veterána záchranné službě.

V tu chvíli vysloužilec s lékaři už sám komunikoval a bylo na něm podle Sobotky vidět, jak moc ho mrzí, že opouští slavnostní recepci na nosítkách.

To byl jediný dramatický moment, který se při vzpomínkách na Den vítězství nad hitlerovským Německem v pondělí odehrál. Nikdo se tedy nepitval v hořkosti,
která stále v Češích i Slovácích doznívá z roku 1968, kdy někdejší osvoboditelé Československo naopak okupovali a svůj pobyt si v obsazené republice prodloužili až do roku 1991.

Při srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy se Přemysl Sobotka ocitl shodou okolností v Liberci ve "válečné zóně" s devíti zastřelenými a padesáti vážně zraněnými Čechy. "Jako čerstvě dostudovaný lékař jsem byl při invazi spojenců
vtažen do válečné chirurgie. Můj život to ovlivnilo na další desetiletí," vzpomíná Sobotka.

Vyrovnat se s udavačstvím

V pondělí však na ruském velvyslanectví senátor žádnou hořkost necítil. "Veteránům druhé světové války nemůžeme nikdy dost dobře poděkovat. Nebýt jich, tak bychom tu dnes nebyli," míní Sobotka.

Ruské velvyslanectví pojalo oslavu 66. výročí vítězství nad nacismem velkolepě. Přijeli dokonce veteráni, kteří v květnu 1945 Československo osvobozovali. Již tradičně přijal pozvánku od ruského velvyslance Sergeje Kiseleva také prezident
Václav Klaus. Všichni ocenili, že oba pak i z úcty k válečným hrdinům pronesli jen krátké projevy.

Senátor Sobotka připomněl ještě jeden problém, který mu nedává spát – Češi se podle něj na rozdíl od Němců stále ještě nevyrovnali s udavačskou minulostí v letech nacistické a posléze i komunistické totality.

"Odmítám nové hony na čarodějnice. Nicméně tu míru i příčiny udavačství, které se v republice rozmohlo, je nutné už kvůli nám samotným analyzovat a vysvětlit.
Jinak se ocitneme ve stejné pasti jako komunistický režim, podle něhož nás osvobodila jen Rudá armáda. Zatímco Američané, Belgičané či Rumuni byli vygumováni," varuje Sobotka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video