Ruský voják střeží Kreml

Ruský voják střeží Kreml | foto: AP

Rusové se změnami klimatu netrápí. Jen ať je tepleji, říkají

  • 158
Ruský prezident Dmitrij Medveděv si není jist, zda je svět vůbec schopen uzavřít závaznou dohodu o boji proti globálnímu oteplování. Obavy vyjádřil tento týden na svém videoblogu. Ptáte se, co je na tom proboha zajímavého? Odpovědí je smutný paradox: ať už se Medveděv vrátí z Dánska s jakýmkoliv výsledkem, většině Rusů to bude úplně jedno.

V zemi, která patří k největším světovým producentům plynu a ropy a také k největším znečišťovatelům ovzduší, je globální oteplování jen velmi okrajovým tématem.

Podle velkého průzkumu veřejného mínění, který si nechala letos v létě udělat britská BBC ve třiadvaceti zemích, nepovažuje klimatické změny za problém ani polovina ruské populace. Jen pro srovnání, třeba v Brazílii se oteplováním cítí ohroženo 86 procent lidí.

"Všeobecně je u nás rozšířen asi takový názor: Rusko je studená země a trocha toho oteplení mu neuškodí," řekl BBC bývalý vicepremiér a hlasitý kritik Kremlu Boris Němcov. Podle něj by se mělo nahlas mluvit o Kjótském protokolu, o snižování emisí, o jaderném odpadu. Ale nic takového se neděje.

Na starosti o klima není čas

Kde hledat příčinu? Proč jsou Rusové k otázce oteplování tak apatičtí? Jako první se samozřejmě nabízí odpověď, že vzhledem ke stavu země mají úplně jiné starosti. Trápí je nízké platy a rostoucí ceny, vysoká nezaměstnanost, korupce, kriminalita, terorismus... Kdo by se staral, zda bude za padesát let na planetě o dva stupně tepleji?


Jako příklad může posloužit mladík, jehož na svém webu citovala právě BBC. Jmenuje se Viktor Šeremetěv, je mu pětadvacet, živí se obchodováním a bydlí v Moskvě. Být třeba Němec či Brit, patřil by vzhledem ke svým demografickým charakteristikám k té skupině populace, jež je ekologicky "nejuvědomělejší".

Jenže Viktor je Rus. A tak se o klima nestará, protože na to prý jednoduše nemá čas. "Jsou důležitější věci, hlavně ty sociální. Plat, životní standard. V Rusku si nemohu být jist zítřkem. Vláda mě nenechá, abych se cítil bezpečně," řekl BBC.

Je tu však ještě jeden velký problém: Kreml je tím posledním, kdo by obyčejné Rusy na nebezpečí související s celosvětovým "ohřevem" upozorňoval.

Putin: Oteplování je pro Rusko dobré

Režim se ke klimatu staví podobně rozporuplně jako k řadě jiných otázek včetně třeba lidských práv. Oficiálně zastává názor, že oteplování je hrozbou, že k němu přispívá člověk, a že je tudíž potřeba s ním něco dělat. Ale v tu samou dobu pouští lidem v televizi dokumenty, které klimatickou změnu prezentují jako mýtus.

Nejmocnější muž v zemi, premiér Vladimir Putin, dokonce prohlásil, že oteplování je pro Rusko dobré. "Možná napůl žertoval," řekl přední ruský ekolog Alexej Jablokov. "Ale to taky znamená, že to napůl myslel vážně."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video