Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Rusové se kvůli krizi vracejí od milenek k manželkám

  • 14
Hospodářská krize má možná i jednu kladnou stránku, alespoň z pohledu ruských manželek: Rusové šetří i na milenkách a vracejí se zpět k domácímu krbu.

"Rusové začínají oceňovat domácí zázemí. V krizi lidé více myslí na své blízké, uvědomují si, že kariéra, drahá auta a módní věcičky nejsou to nejhlavnější v životě," tvrdí Olga Kamenčuková ze střediska VCIOM, které si dalo práci zmapovat situaci s láskou v těžkých dobách.

Sociologové se ovšem zdržují odhadů, kolik záletníků se skutečně vrátilo do lůna rodiny. Zjevné je spíše to, že krize lásce nepřeje.

Zatímco v "tučných letech" až 54 procent Rusů a Rusek hlásilo, že jsou zamilovaní, nyní tento ukazatel klesl na 45 procent. "Neznamená to, že se snad lidé přestanou zamilovávat a navazovat vztahy. Ale prostě starostí je teď tolik, že se na lásku tolik nemyslí," objasňuje socioložka Jelena Pachomovová. Pomyšlení na milostné dobrodružství nemají ovšem hlavně střední a starší ročníky.

Rusové šetří na rande i svatbách

Jeden "předvalentýnský" průzkum z počátku února ukázal, že více než tři čtvrtiny populace nechodí na rande. Neznamená to však, že by se stýkali jen s jedinci stejného pohlaví, ale kupříkladu Rusky nepovažují za "rande" schůzku, při které zaplatí za sebe útratu. "Randění" tak podle sociologů zůstává vyhraženo - kromě mládeže - spíše solventním vrstvám. Loni v listopadu a prosinci poklesl proti předchozímu roku i počet svateb.

"Svatba je dost drahý podnik, a tak se mnohé páry rozhodly veselku odložit na lepší časy, anebo prostě až se uvidí, jak se bude situace vyvíjet," míní Irina Muravjevová z moskevské radnice. Ale už v lednu počet sňatků v metropoli meziročně vzrostl o 15 procent.

Nelze však zapomínat, že v Moskvě se krize dosud neprojevila tak tvrdě jako v jiných končinách Ruska, kde i před krizí nebyl život nejjednodušší.

Jakkoli budování domácího hnízda podle dlouhodobých sledování považuje za svůj hlavní životní cíl 80 až 90 procent Rusů a Rusek, krize se jeví zatěžkávací zkouškou i pro rodinné vztahy. Obavy z budoucnosti se podle expertů také mohou promítnout do poklesu porodnosti, jakkoli loni v Rusku přišel na svět po dlouhé době rekordní počet novorozenců.

"Nynější krize se na demografii projeví více než krach v roce 1998," míní analytik Boris Dubin z centra Levada. "Tehdy krachu nepředcházelo několik klidných a relativně hojných let jako nyní. Teď už lidé cítí, že jsou na tom hůře než před pár měsíci, a bojí se, že bude ještě hůř. Nervozita se ventiluje v hádkách a nakonec může vést i k rozpadu svazků," varoval.

Mnozí Rusové však se sociology polemizují: láska přece kvete v každé době, i v těžkých časech, a dokonce i za války. A najdou se i tací, kteří vtipkují, jak moc či málo se krize liší od rozvodu: majetek je taky fuč, ale manželka zůstává.

Ženy hledají bohaté "sponzory"

Jako známku vůle podniknout cokoli pro únik z nouze psychologové vyhodnocují i poptávku po movitých "sponzorech" v seznamovacích rubrikách.

Vzhledem k přetrvávající postsovětské prudérii ke všemu svolná inzerentka formuluje svou nabídku jako "sympatická dívka je ochotna posoudit všechny nabídky". O co jde druhé straně, je zase jasné z formulace, že se hledá hospodyně "do 30 let za 1 500 dolarů měsíčně" za dvě návštěvy týdně.

"Počet zájemkyň se poslední dobou znásobil. Podniky krátí stavy, a tak se děvčata hlásí u nás," pochlubil se v listu Izvestija Pjotr Iveršin z personální agentury specializující se na sekretářky poskytující i "intimní služby". Prý si přijdou na 3 tisíce dolarů měsíčně (asi 67 tisíc Kč).

"Momentálně pracuji jako běžná sekretářka za velmi malou výplatu. Chtěla bych ale více vydělávat, a proto jsem se rozhodla pracovat i intimně. Dokážu šéfa zbavit nervového vypětí," vysvětlila jedna zájemkyně.

Kariéře je ochotná obětovat i manžela. Těžké doby však podle sexuologů nepřejí nejen lásce, ale ani sexu a "intimní sekretářky" jako první končí na ulici, pokud se firma dostane do potíží.


Video