Rusové se v batyskafech ponoří hluboko pod severní pól. Ilustrační foto

Rusové se v batyskafech ponoří hluboko pod severní pól. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Rusové se jako první potopí kilometry pod severní pól

  • 59
Hloubkový ponor přímo pod severním pólem chystá na neděli skupina ruských vědců. V batyskafu se ponoří do hloubky přes čtyři tisíce metrů. Stanou se tak prvními lidmi, kteří se dostanou v Arktidě tak hluboko pod hladinu moře. Nedělní ponor bude podle nich nebezpečnější než let do vesmíru.

Expedice vyrazila k severnímu pólu na výzkumné lodi Akademik Fedotov, doprovází je ledoborec Rossija, který má za úkol prorážet led.

"Dostat se pod led nebude takový problém, jako dostat se zpátky. Led je, jak známo, v pohybu, a tak posádky batyskafů budou muset otvor v ledu najít zespoda a samy," řekl Anatolij Sagalevič, odborník na hloubkové ponory Oceánologického ústavu Ruské akademie věd.

Expedice má k dispozici dva batyskafy nazvané Mir 1 a Mir 2. Ty jsou schopné potopit se až do šestikilometrové hloubky. Naplánovány jsou celkem tři ponory. Každý bude trvat asi deset hodin.
 
Rusové plánují prozkoumat dno v okolí pólu, tedy geologii oblasti a živé organismy. Na dno prý také umístí ruskou vlajku. V oblasti budou pracovat do konce září.

Právě geologický výzkum vědců může mít velký politický dopad. Pokud se odborníkům podaří prokázat, že dno v oblasti podmořského Lomonosovova hřbetu je geologicky spojené s kontinentálním šelfem Ruska, budou Rusové chtít toto hospodářské území využít.

Jednalo by se o více než milion kilometrů čtverečních oceánského dna s velkými zásobami nerostných surovin. Případné vědecké důkazy, že oblast je spojena s ruským severem, ovšem musí Moskva předložit OSN.

"My se chceme držet od politiky co nejdál, ale naše výzkumy mají samozřejmě přímý praktický význam," připustil Sagalevič.

,

Nejlepší videa na Revue