Ruská armáda dnes opustila hranice separatistického regionu Abcházie a vydala se dál na území Gruzie. Už okolo poledne obsadila západogruzínské město Zugdidi a vojenskou základnu Senaki.
Večer zástupci Gruzie oznámili, že Rusko obsadilo i Gori. Město, které je mimochodem rodištěm Stalina, leží jižně od jihoosetských hranic a jen 60 kilometrů od Tbilisi. Ruská letadla už v sobotu na Gori útočila a zasáhla i obytné domy. - čtěte více o víkendovém průběhu války
Kreml zatím informace o obsazení města popírá. "V Gori nejsou žádné ruské jednotky," řekl mluvčí ruské armády. Přítomnost vojáků nezaznamenal ani zpravodaj Reuters. OSN ale operace Rusů v okolí Gori potvrdila.
Kvůli informacím o obsazení Gori a postupu ruských jednotek hlouběji na gruzínské území bude od osmi hodin středoevropského času zasedat Rada bezpečnosti OSN. Vláda v Tbilisi požádala západ o větší podporu a stahuje prý své jednotky na obranu metropole.
Po desáté hodině středoevropského času gruzínský premiér oznámil, že ruské jednotky už ovládají i přístav Poti u břehů Černého moře. Ten leží také mimo separatistické regiony a Rusové ho blokovali z moře už v neděli. Nezávislé zdroje obsazení Poti zatím nepotvrdily, Moskva to popírá.
Saakašvili: Je to okupace a anihilace
Konflikt mezi Ruskem a Gruzií pokračuje, ačkoli obě strany slovně podporují mírové návrhy mezinárodní společenství. Prezident Saakašvili se chce vrátit k rozložení sil před začátkem bojů. Spornou oblast by prý měly spravovat společné mírové síly.
"Měly by vzniknout smíšené mírové jednotky pod dohledem OBSE a nemělo by docházet k dalšímu násilí," souhlasil jeho protějšek Dimitrij Medveděv.
Válka přesto pokračuje. Vláda v Tbilisi obviňuje Rusko, že chce obsadit celou Gruzii a sesadit její vládu. "Probíhá zde invaze, okupace a anihilace nezávislé a demokratické republiky," uvedl gruzínský prezident Michail Saakašvili.
. On-line rozhovor o konfliktu s odborníkem Na střední asii |
Moskva: Gruzie stále bojuje, chceme bezpečí pro Jihoosetince
Kreml zdůvodňuje svou expanzi snahou zajistit bezpečnost obyvatel Jižní Osetie. Návrh příměří, který v neděli podala gruzínská vláda, zatím Rusko nepřijalo. Gruzie prý dál pokračuje v bojích v Jižní Osetii, ačkoli slíbila klid zbraní.
Vláda v Tbilisi trvá na tom, že vojáky z Jižní Osetie už v neděli stáhla. Svědek agentury Reuters ale dopoledne potvrdil, že minimálně šest gruzínských helikoptér útočilo u jihoosetské metropole Cchinvali.
I podle Medveděva je ale Cchinvali pod kontrolou ruských jednotek. "Podstatná část operace, která má donutit gruzínské autority k míru v Jižní Osetii, byla dokončena," řekl prezident po setkání s premiérem Putinem a generalitou.
Rusko žádá o schůzku NATO, to Moskvu kritizuje
Rusko chce projednat situaci v Jižní Osetii se Severoatlantickou aliancí. "Ráno předložila ruská mise při NATO návrh na zvláštní schůzku Rusko-NATO," potvrdil šéf ruské mise Dmitrij Rogozin.
Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer předtím kritizoval Moskvu za nepřiměřené užití síly a narušení gruzínské suverenity.
Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google
Saakašvili přerušil konferenci kvůli ohrožení prezidentského paláce
Podle gruzínských zdrojů v noci operovalo kolem Tbilisi až padesát ruských letadel. Nad ránem prý bombardovala radarové zařízení poblíž hlavního města a také vojenskou základnu. Přes den pak ruské bombardéry létaly i nad centrem metropole a ohrozily prezidentský palác. Michail Saakašvili kvůli tomu přerušil telefonickou konferenci se západními novináři, napsal server americké televize CNN.
Bojuje také v dalším problematickém regionu Abcházii. Separatisté tam zahájili operace proti gruzínským jednotkám už v sobotu. Podle Tbilisi je podporuje Moskva, která do oblasti měla poslat tisíce vojáků a těžkou techniku.
. AnalýzaStrategický omyl zavlekl Gruzii do válečné blamáže |
Bush: Byl jsem k Putinovi velmi tvrdý
Americký prezident Bush odsoudil ruskou reakci na konflikt v Jižní Osetii jako nepřiměřenou. S premiérem Putinem o něm jednal ještě v olympijském Pekingu.
"Byl jsem k němu velmi tvrdý. Vyjádřil jsem hluboké obavy ohledně nepřiměřené odpovědi Ruska," řekl Bush. "Důrazně odsuzujeme bombardování mimo Jižní Osetii," dodal. Vladimir Putin zase prohlásil, že Západ špatně určil opravdového agresora a oběti.
Ruské počínání v Gruzii odsoudily NATO, OSN, společenství států G7 i Evropská unie. Z jednotlivých států se pak za Gruzii postavila Francie, Polsko a pobaltské státy, které chtějí svolat mimořádný unijní summit EU. Analytici se většinou shodují, že Unie ani v souvislosti s konfliktem v Gruzii nedospěje k opravdu společné zahraniční politice.
. Boje o Jižní Osetii• Čtvrtek 7. srpna • Pátek 8. srpna - Saakašvili nařídil všeobecnou mobilizaci. - Ruský premiér Putin pohrozil Gruzii odvetou a Moskva vyslala do Jižní Osetie regulérní armádu. • Sobota 9. srpna - Gruzínský parlament vyhlásil "válečný stav"; příslušný dekret platí počínaje sobotou 15 dnů. • Neděle 10. srpna - Rusko bombarduje širší oblast Tbilisi. Při útoku na vojenské letiště zasáhlo i civilní mezinárodní letiště. - Do Gruzie přijel francouzský ministr zahraničí Kouchner, aby o krizi jednal s prezidentem Saakašvilim. • Pondělí 11. srpna - Podle jihoosetské proruské vlády Gruzínci obnovili ostřelování Cchinvali. - Saakašvili opět nabídl Moskvě další příměří, ta odmítla. - Rusové údajně obsazují město Gori. (Zdroj: ČTK a Reuters) |