Ruští milicionáři zatýkají demonstranta

Ruští milicionáři zatýkají demonstranta, který v centru Moskvy protestoval proti válce v Čečensku | foto: Reuters

Rusové oslavují svátek armády a Čečenci a Inguši vzpomínají na vysídlení

- Den obránců vlasti, svátek ruských ozbrojených sil, oslavilo vedení Ruska položením věnců ke hrobu neznámého vojína u Kremelské zdi, udělováním řádů a vyznamenání. Vojáci bojující v Čečensku si před televizními kamerami připili vodkou.
Čečenci a Inguši si ve stejný den připomněli tragické události z roku 1944, kdy sovětský diktátor Josif Stalin nařídil, aby doslova během jediné noci byli Čečenci a Inguši násilně vysídleni do Kazachstánu.

Stalin se totiž koncem války obával povstání a obvinil příslušníky této etnické skupiny ze zrady a kolaborace s fašisty. Odsun zajišťovala tajná policie a operaci osobně řídil její šéf Lavrentij Berija. Stovky lidí cestou do Kazachstánu, která trvala 20 dnů, zahynuly. Teprve koncem 50. let se mohly čečenské rodiny vrátit do své vlasti.

Ruské velení se obávalo teroristů
Ruské vojenské velení v obavách z teroristických útoků rozpoutalo doslova hysterii, již v úterý byly uzavřeny všechny hraniční přechody kolem Čečenska, po celém Rusku byly posíleny policejní hlídky, zmocněnec ruské vlády v Čečensku Nikolaj Košman přísně zakázal na území Čečenska jakékoli vzpomínkové akce a policie vypracovala plán zadržení a izolace případných aktivistů.

Přesto všechno se uskutečnilo několik vzpomínkových mítinků, kterých se zúčastnili čečenští uprchlíci. U přechodu Adler-20 se shromáždilo zhruba tisíc lidí s čečenskými vlajkami a plakáty odsuzujícími Rusko a jeho vedení. Policisté požadovali, aby tyto plakáty uklidili, avšak podle dostupných informací jinak proti účastníkům akce nezasáhli. Zejména starší ženy přitom vyzývaly ruské vojáky, aby zastavili válku a odešli z jejich republiky. "Stalin, Jelcin, Putin jsou rodní bratři", "Maschadov je náš prezident", to byla hesla na plakátech napsaných latinkou. "Bojují proti našemu lidu, u nás žádní bandité nejsou," uvedla jedna žena na kameru televize NTV.

Tisíce čečenských uprchlíků mohly jen v tichosti v uprchlických táborech vzpomenout na své neštěstí před 56 léty. Staří lidé, kteří přežili tehdejší tragédii, se slzami v

očích prožívají další pokoření. "Měli jsme 24 hodin na vystěhování. Nemohli jsme si nic vzít. V každém domě bylo po šesti vojácích. Dům zůstal a nás vyhnali," uvedla stařenka.

Rovněž po celém Ingušsku lidé vzpomínali na stalinskou deportaci a mnozí odsuzovali dnešní počínání Rusů v Čečensku.

V Moskvě byly posíleny policejní hlídky
V Moskvě zajišťovalo pořádek na 20 tisíc policistů. Po celém městě stojí skupinky policistů se samopaly. Při vjezdu do Moskvy byl kontrolován skoro každý nákladní automobil a dodávka a namátkově také osobní vozidla. Policisté prý hledali zbraně, avšak dosud nebylo hlášeno, že by něco našli.

Podle ministerstva vnitra si dnešní opatření vynutily hrozby ze stany čečenských ozbrojenců. Ačkoli sami rebelové v poslední době žádnou hrozbu nezveřejnili, ruští představitelé neustále tvrdí, že se údajně chystají nějaké teroristické útoky jako pomsta Čečenců za deportaci. Zástupci čečenských organizací v Moskvě ovšem označili podobná tvrzení za nesmysl. Podle jejich názoru tato prohlášení mají pouze zvýraznit protičečenský odpor, aby se tak mohlo odůvodnit další vojenské tažení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video