Zakuklenci při úterním střetu s aktivisty. | foto: Greenpeace - Denis Sinyakov

Ruští zakuklenci vzali útokem loď Greenpeace. Ohrožovala ropnou plošinu

  • 371
Ruská pobřežní stráž si došlápla na aktivisty z hnutí Greenpeace, kteří ve vodách Barentsova moře protestují proti těžbě ropy ruským gigantem Gazprom. Aktivisté tak ztratili nadvládu nad lodí a většina z nich skončila zamčená v malé kajutě svého plavidla.

S ozbrojenou pobřežní stráží se aktivisté střetli už během úterý. Členové Greenpeace se totiž pokoušeli vyšplhat na ropnou plošinu Gazpromu. Odměnou od stráže jim bylo několik varovných výstřelů a nekompromisní přístup zakuklenců.

Ti se však se střílením do vzduchu nespokojili a o několik hodin později podnikli mnohem ráznější protiútok. Ve čtvrtek večer nasedli do vrtulníku a při bleskové akci obsadili loď aktivistů. Se zbraněmi v rukách a za pokřikování výhrůžek, píše server telegraph.co.uk. Podle nejmenovaného zdroje pak loď neobsadila obyčejná  pobřežní stráž, ale ozbrojení muži z tajné služby FSB, pod niž spadá pohraniční služba.

OBRAZEM: Nože i vodní dělo. Rusové se v Arktidě střetli s Greenpeace

"Devětadvacet z nás je v současné době drženo v jedné malé místnosti," sdělila 26letá aktivistka Faiza Oulahsenová a dodala, že při zásahu nebyl nikdo ze členů Greenpeace zraněn. Loď však nyní je pod kontrolou pobřežní stráže. Odděleně pak Rusové zadržují dvojici aktivistů z Finska a Švýcarska, kteří se během již zmíněné úterní akce pokusili vyšplhat na ropnou plošinu.

Aktivistická loď plující pod vlajkou Nizozemska byla podle jejího kapitána v době zásahu pobřežní stráže v mezinárodních vodách. Ruské ministerstvo zahraničí však v oficiálním prohlášení uvedlo, že aktivisté se chovali agresivně a provokativně a že zákrok byl zcela legitimní. "Ti lidé se chovali jako extremisté," stojí v prohlášení. Podle něj prý také ohrožovali životy ostatních lidí na plošině, což mohlo paradoxně vést k ekologické katastrofě v oblasti.

Rozvoj Arktidy jako strategická priorita Ruska

Zadržování aktivistů okamžitě vyvolalo vlnu nevole u ostatních členů Greenpeace. Ti protestovali i v Praze.

"Sešli jsme se dnes (v pátek) před ambasádou Ruska v Praze, abychom vyjádřili solidaritu se zadrženými. Žádám velvyslance (Sergeje) Kiseleva, aby naši výzvu co nejdříve doručil vládě v Moskvě a zasadil se o propuštění našich kolegů z péče ruských úřadů," sdělil na pražské akci výkonný ředitel české pobočky Greenpeace David Murphy.

Těžba ropy v Barentsově moři měla podle původních plánů začít už loni, ruská těžební společnost ji ale kvůli protestům ochránců životního prostředí odložila. Podle Greenpeace není Rusko schopno při těžbě zajistit ochranu okolních vod a zabránit jejich zamoření ropou.

S nalezištěm při ústí Pečory Gazprom spojuje velké plány, do roku 2019 tam má denní těžba ropy dosáhnout hranice 120 tisíc barelů. Společnost Gazprom Něfť, dceřiná firma státního monopolu Gazprom, do projektu investovala už tři miliardy dolarů a další zhruba stejnou částku má v plánu vydat v příštích letech. Kreml nyní označuje "rozvoj Arktidy" za strategickou prioritu země.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video