Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov (vlevo) a prezident Sýrie Bašár Asad (7.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov (vlevo) a prezident Sýrie Bašár Asad (7. února 2012) | foto: AP

Protirakety a obranné zbraně Asadovi nedodáme, slibuje Moskva

  • 8
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve Varšavě popřel, že by Rusko mělo v plánu dodat Sýrii protiraketové systémy S-300 srovnatelné s americkými protiraketami Patriot. Rusko také podle něj končí s dodávkami obranných zbraní režimu Bašára Asada. Syrská vláda v pátek oznámila, že po týdnech obléhání zaútočí na město Kusajr ovládané povstalci.

Ministr Lavrov o situaci v Sýrii ve Varšavě jednal se svým polským a německým protějškem Radoslawem Sikorským a Guidem Westerwellem. Podle Lavrova Rusko Sýrii protivzdušné prostředky už "dávno prodalo", dokončuje jejich dodávku a žádnou další neplánuje.

Dodávané systémy jsou podle Lavrova čistě obranné a jejich prodej neodporuje žádným mezinárodním normám. Jaké konkrétní protirakety Moskva do Damašku dodala, Lavrov neupřesnil.

O řešení syrské krize v černomořském letovisku Soči jednali také ruský prezident Vladimir Putin a britský premiér David Cameron. Podle agentury ITAR-TASS se zaměřili na diskusi o "praktických krocích" k urovnání syrské krize a možných variantách pozitivního vývoje situace.

"Máme společný zájem na co nejrychlejším ukončení násilí a na mírovém urovnání," řekl podle ruské agentury Putin po setkání s britským hostem. Obě země mají zájem na zachování Sýrie jako územně celistvého, svrchovaného státu.

Cameron po jednání s Putinem v Soči upozornil, že stanoviska obou zemí v názoru na řešení syrské krize se stále liší. Cíl, kterým je ukončení konfliktu a odvrácení hrozby extremismu, ale mají obě země společný.

Britský premiér přivítal rusko-americké ujednání o mezinárodní konferenci, která by politický dialog v Sýrii měla zprostředkovat. Na konání takové konference se nedávno v Moskvě dohodl prezident Putin s americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym. Podle ruských médií by se mohla konference sejít už během května.

Cameron se s Putinem shodl v názoru, že Británie i Rusko by se jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN měly postavit do čela úsilí o urovnání syrské krize spolu s partnery z regionu i širšího okolí. Za jednací stůl by podle Camerona měly zasednout nejen znepřátelené syrské strany, ale i zástupci Ruska, USA a dalších zemí s cílem napomoci sestavení přechodné vlády.

Vláda se chystá zaútočit na město Kusajr

Ukončení bojů však syrská vláda neplánuje v západosyrském městě Kusajr, které několik týdnů obléhá. Obyvatele města vyzvala před útokem k evakuaci.

Jeden ze svědků agentuře AFP sdělil, že "všichni ve městě jsou odsouzeni k pomalé smrti", protože pro civilisty není zajištěna žádná úniková cesta. "Vždy, když se civilisté pokusí vyjít z města, spustí tanky a odstřelovači palbu. Jsme v pasti, civilisté i povstalečtí bojovníci," sdělil tento zdroj.

Situace v Kusajru znepokojuje i vysokou komisařku OSN pro lidská práva Navanethem Pillayovou.

Třicetitisícový Kusajr leží poblíž hranice s Libanonem a na jeho obléhání se podle AFP podílejí také členové libanonského šíitského Hizballáhu, který je spojencem režimu prezidenta Bašára Asada. Kusajr je pro povstalce strategickým bodem, protože zaručuje spojení a vstup do sousedního Libanonu. Povstalci město drželi rok a byli z něj schopni zablokovat silnici mezi Damaškem a syrským pobřežím, což komplikovalo přesuny syrské armády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video