Pořádně si přihnout a sednout za volant není v Rusku nic neobvyklého. Ilustrační snímek

Pořádně si přihnout a sednout za volant není v Rusku nic neobvyklého. Ilustrační snímek | foto: SXC.huSXC.hu

Rusové chystají laser na opilé řidiče, na dálku ucítí výpary ve voze

  • 17
Rusové chystají novou zbraň na podnapilé řidiče. Pomoci jim má laser, který rozpozná alkoholové výpary ve voze uhánějícím i stopadesátikilometrovou rychlostí. Přístroj už má za sebou všechny zkoušky a do konce roku se stane součástí výzbroje dopravní policie.

Vývoj laseru s pracovním názvem Buton (Poupě) začal před čtyřmi lety, kdy ministerstvo vnitra vyhlásilo soutěž na senzor schopný odhalovat podnapilé řidiče za volantem jedoucího vozu. Do jeho vývoje investovalo přes 30 milionů rublů (asi 18 milionů Kč).

Rusové na silnicích

Od pádu sovětského režimu, kdy v Rusku začalo závratnou rychlostí přibývat soukromých aut, se ruské silnice stávají každým rokem místem velkého krveprolití. Podle Světové zdravotnické organizace zahynulo v roce 2007 v Rusku na silnicích 36 000 lidí a jezdilo na nich 38 milionů aut. V posledních letech se počet mrtvých i díky kampaním úřadů snížil, ale i tak loni při dopravních nehodách přišlo o život 26 567 lidí a dalšího čtvrt milionu utrpělo zranění. Za šest měsíců letošního roku počet mrtvých přesáhl 10 000.

Přístroj funguje podobně jako radary, které měří laserovým paprskem rychlost vozidel. Za pomoci spektrální analýzy dokáže určit chemické složení vzduchu ve voze, a to na vzdálenost 15 až 25 metrů od auta, bez ohledu na počasí a míru znečištění oken vozu.

Po odhalení hříšníka má následovat zásah dopravní hlídky, která řidiče zkontroluje i obvyklým foukáním.

"Žádné problémy s uplatněním této technologie nevidím. V někdejším Sovětském svazu se používala už v 80. letech k analýze složení vzduchu v okolí průmyslových podniků," řekl Vladimir Laptěv z akademie věd na adresu úvah, že jde o ruský unikát a nikde na světě se lasery k podobným účelům nepoužívají.

Pořízení laseru se prodraží

Překážkou k masovému uplatnění se však jeví vysoká cena přístroje, kvůli které se zatím počítá s nasazením laserů jen na nejrizikovějších úsecích silnic. Alkoholový detektor bude v mobilní verzi stát v přepočtu asi 180 000 korun. Výrobce zatím přesnou cenu nestanovil, protože sériová výroba ještě nezačala.

Podle advokáta Viktora Travina, specializujícího se na právní rady motoristům, by uplatnění "poupěte" v praxi měla předcházet změna zákona, který strážníkům zatím dovoluje zkontrolovat podnapilost řidiče jen v případě, že v jeho dechu cítí alkohol, anebo má řidič problém s artikulací.

Přístroj má podle Travina i tu vadu, že na dálku nedokáže rozlišit, zda pil řidič či jeho pasažéři. Může jej zmást i otevřená lahev piva, parfémy na bázi lihu či použití ostřikovačů skel s příměsí lihu.

Skuteční pijáci se pak nejspíše budou snažit odhalení unikat tím, že své auto budou důkladně větrat. Výrobce však tvrdí, že není problém nastavit přístroj i na "nulovou toleranci", která od loňského roku platí na ruských silnicích.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video