Oči policistů na rušné křižovatce v centru Ostravy nahrazuje nové monitorovací zařízení. (Ilustrační foto)

Oči policistů na rušné křižovatce v centru Ostravy nahrazuje nové monitorovací zařízení. (Ilustrační foto) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Na rušnou křižovatku dohlíží „Velký bratr“, odhalil tisíce přestupků

  • 37
Na frekventované ostravské křižovatce ulic Sokolská a Českobratrská zprovoznili unikátní monitorovací zařízení. Zaznamená každého, kdo tudy projede na červenou nebo překročí rychlost při sjezdu od Bazalů. Jen za uplynulý víkend tu řidiči překročili pravidla čtyřiačtyřicetkrát.

Neuvěřitelných sedm tisíc přestupků za rok spáchají řidiči při průjezdu jediné ostravské křižovatky ulic Českobratrské a Sokolské.

"Vyplynulo to z vyhodnocení výsledků měsíčního testovacího provozu nového zařízení, které tuto křižovatku monitoruje," řekl primátor Ostravy Petr Kajnar. 

Nyní vůbec poprvé zveřejnil informaci o tom, že krajské město pořídilo za téměř deset milionů korun technické zařízení, jehož úkolem je nepřetržitě dohlížet na řidiče.

Dá se přirovnat k Velkému bratrovi z románu George Orwella. Není vidět, ale vše má pod kontrolou. Mimo jiné dokáže odhalit i to, zda projíždějící auta nejsou kradená.

A zatímco přes pět set řidičů, kteří se dopustili přestupků v době testování technické novinky, vyvázne bez pokuty, jejich následovníci mají smůlu. Zařízení je totiž od pátku v ostrém provozu. A tak hříšníky z posledních dní čeká předvolání ke správnímu řízení a pokuta.

Desítky přestupků za jediný víkend

"Podle informací městské policie bylo jen za uplynulý víkend zjištěno na křižovatce Českobratrské ulice a Sokolské třídy čtyřiačtyřicet přestupků. Z toho čtyřiadvacet řidičů jelo na červenou a dvacet řidičů překročilo nejvyšší dovolenou rychlost - ta se však měří jen v jednom směru, při sjezdu z kopce od Bazalů," sdělila mluvčí města Andrea Vojkovská.

Náměstek primátora pro dopravu Tomáš Sucharda uvedl, že první zařízení svého druhu ve městě umístili právě na tuto frekventovanou křižovatku pro větší bezpečnost všech účastníků silničního provozu.

"Reagovali jsme tak na neúnosnou situaci. Věříme, že časem dojde ke zklidnění provozu na této křižovatce a výraznému zvýšení její bezpečnosti," řekl.

Města mají podle zákona oprávnění k měření rychlosti a sledování průjezdů křižovatek. V Ostravě to řeší strážníci. Po vyhodnocení automaticky zaznamenaných dopravních přestupcích však řidiče předvolají úředníci z odboru dopravně správních činností ostravského magistrátu.

"Zatím naši úředníci zvládají novou činnost vedle svých běžných úkolů. Pokud by se ale ukázalo, že práci nestíhají, museli bychom buď přibrat nové lidi, nebo sledovací systém na křižovatce vypnout," říká s úsměvem primátor Kajnar.

Podle něj ale není cílem města vybírat pokuty. "Naopak, protože by nám to přidělalo starosti. Naší snahou je, aby se řidiči naučili chovat slušně. Proto také považujeme za správné informovat o monitorovacím systému veřejnost," dodal.

Po roce město novinku zhodnotí a zváží její rozšíření na další křižovatky.

Ostravská křižovatka, kterou sleduje nové monitorovací zařízení

Ostravská křižovatka, kterou sleduje nové monitorovací zařízení


Video