Po jmenování Rusnokovy úřednické vlády 10. července se zdálo, že nastupují "úředničtí" ministři. Na veřejnosti znovu a znovu ujišťovali, že budou zdrženliví, a to jak nový ministr financí Jan Fischer, tak třeba ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Vždyť vedou úřady jen dočasně. Jsou vlastně pouhými správci.

Po sto dnech úřadování Rusnokova kabinetu je jasné, že se tento sbor zařadí do historie jako "vláda hrobařů". Musely odejít desítky vrcholových a neméně řadových úředníků. Ministerstva to změnilo k nepoznání. Žádná jiná úřednická vláda v dějinách Česka takové čistky neudělala.
"Ministr Miroslav Toman mě odvolal hodinu poté, co nastoupil na ministerstvo. Na druhou stranu to bylo rychlé a bezbolestné. Důvod mi nesdělil," vzpomíná odvolaná ředitelka odboru komunikace ministerstva zemědělství Eva Chaloupková.
Podobně se odehrála mocenská výměna na ministerstvu dopravy, kde začal úřadovat ministr Zdeněk Žák, nyní lídr Zemanovců v Praze. Ostatně za SPOZ kandiduje i Toman.
Kdo všechno musel odejít? Který resort vyhazoval nejaktivněji? Čtěte v pátek 18. října.
MF DNES v počítačiMF DNES pro iPad a iPhone
"Pro mě bylo to chování těžko přijatelné. Na druhou stranu jsem nucen respektovat rozhodnutí pana ministra, že mě odvolává a dosadí si tam, koho chce," uvedl odvolaný ředitel odboru informačních technologií ministerstva dopravy Jiří Dastych.
Odejít museli úředníci i manažeři
Zdeněk Žák se ve svém resortu neproslavil jen "čištěním" přímo v úřadu, ale vyměnil i manažery řady důležitých státních podniků. Téměř kompletní výměnou dozorčí rady Českých drah dosáhl odvolání do té doby neotřesitelného generálního ředitele Petra Žaludy.
Během sto dnů se činila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová, další z členů vlády, kteří při nástupu do úřadu vehementně popírali jakékoliv personální zemětřesení. Jen během září odvolala dva vysoké úředníky: Danu Prudíkovou a Iva Gottwalda. Benešová navíc před pár dny zrušila celé oddělení stížností. Tento krok však odůvodnila neefektivitou úředníků. Devět lidí z oddělení nikdo nenahradí, tudíž by se mělo ušetřit.
Masivní odchody ministerských úředníků podstatně zatíží státní kasu. Úřady jim totiž musí vyplatit odchodné, které často přesahuje 100 tisíc. Zabránit tomu, aby se s každou novou vládou podstatně měnilo obsazení ministerstev, by mohlo přijetí zákona o úřednících. Ten by je více ochránil před politiky. Česko zůstává jedinou zemí v EU, která účinný zákon o státní službě dosud nemá.