Prezident Miloš Zeman jmenoval novým premiérem Jiřího Rusnoka. (25. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Rusnok úřaduje v Kramářově vile, končící ministři si odnesou statisíce

  • 675
Premiér Jiří Rusnok začal úřadovat v Kramářově vile. Setkal se s šéfem odborů Jaroslavem Zavadilem i místopředsedou SPOZ Radkem Augustinem. Přijmout má i kandidáta na ministra zahraničí Jana Kohouta. Jako o novém ministrovi zemědělství se spekuluje o šéfovi Potravinářské komory Miroslavu Tomanovi. Sedm ministrů Nečasovy vlády má nárok na odchodné.

Odborář Zavadil po setkání s Rusnokem v Kramářově vile řekl, že nový kabinet vnímá jako most k tomu, aby se konaly předčasné volby. Sám se svojí účastí ve vládě nepočítá a nebude to radit ani svým odborářským kolegům. Důležité podle něj hlavně je, aby se "nastolila stabilita".

Novým ministrem zemědělství by se podle zdroje blízkého vedení Agrární komory měl stát současný prezident Potravinářské komory Miroslav Toman, uvedla ČTK. Toman byl náměstkem bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase a Tomanova rodina patřila ke sponzorům Zemanovy prezidentské kampaně.

Způsob, jakým vládu Rusnok sestavuje, ostře kritizoval předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Martin Pecina, který se již vyjádřil, že přijal nabídku na funkci ministra vnitra, má být volebním lídrem SPOZ v Moravskoslezském kraji. Jan Kohout, o němž Rusnok hovoří jako o ministrovi zahraničí, má vést kandidátku SPOZ v Praze a potenciální ministryně spravedlnosti Benešová ve středních Čechách," vypočítal Sobotka (více zde). Místopředseda SPOZ Radek Augustin, který také za Rusnokem zamířil, řekl, že nikdo ze členů jeho strany ve vládě nebude.

Kohout, jehož by rád Rusnok do vlády získal na post ministra zahraničí, byl už v minulosti i kandidátem na premiéra, když padla vláda Stanislava Grosse. Nakonec si to rozmyslel. V ČSSD patřil do stranického křídla Michala Haška, nyní je členem dozorčí rady v elektrárenské společnosti ČEZ.

Nejvyšší odchodné dostane ministr Jankovský

Na Úřadu vlády se ve středu dopoledne možná naposledy sešla Nečasova vláda v demisi, která se zabývala například situací po povodních.

Celkem osm členů Nečasova kabinetu si z vlády odnese i odchodné, pokud se do tří měsíců neobjeví v některé ze státem placených ústavních funkcí, například i v nové Rusnokově vládě. Mezi těmi, kdo na odchodné nedosáhnou, jsou premiér Petr Nečas, ministr financí Miroslav Kalousek a další ministři, kteří jsou zároveň poslanci, a tudíž budou dál brát poslanecký plat.

Na odchodné ve výši jednoho měsíčního základního platu ministra, tedy 106 600 korun, budou mít nárok ministr obrany Vlastimil Picek, končící ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová z TOP 09 a ministr, šéf Legislativní rady vlády Petr Mlsna. Dva měsíční platy, tedy 213 200 korun dostanou jako odchodné ministr školství Petr Fiala, vnitra Jan Kubice a průmyslu Martin Kuba. Nejvíc, trojnásobek měsíčního platu - 319 800 korun - obdrží končící ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, který je ve vládě za LIDEM.

Výši odchodného určuje to, jak je kdo dlouho ve funkci. Proto dostane největší odchodné Jankovský, který byl v Nečasově vládě od začátku a není poslanec ani senátor.

Miloš Zeman vysvětluje, proč se rozhodl jmenovat Jiřího Rusnoka premiérem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video