Jiří Rusnok a Bohuslav Sobotka se společně potkali ve vládě Vladimíra Špidly. (17. prosince 2002) | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Rusnok sestavuje vládu SPOZ, ministři za ně půjdou do voleb, vadí ČSSD

  • 1260
Jiří Rusnok ve skutečnosti sestavuje vládu Strany práv občanů Zemanovci, opřel se do nového premiéra lídr ČSSD Bohuslav Sobotka. Vytkl Rusnokovi, že chce do vlády zástupce strany, za niž nebyl zvolen ani jeden poslanec či senátor. A Sobotka vyjmenoval konkrétní příklady, kdy Rusnokem vyhlídnutí lidé budou ve volbách kandidovat za Zemanovce.

"Martin Pecina, který se již vyjádřil, že přijal nabídku na funkci ministra vnitra, má být volebním lídrem SPOZ v Moravskoslezském kraji. Jan Kohout, o němž Rusnok hovoří jako o ministrovi zahraničí, má vést kandidátku SPOZ v Praze a potenciální ministryně spravedlnosti Benešová ve středních Čechách," vypočítal Sobotka v tiskové zprávě. Benešová až do jarního sjezdu ČSSD byla místopředsedkyní strany, ale k Zemanovi má blízko dlouhodobě.

A jak Sobotka ví, že Pecina, Kohout a Benešová budou kandidovat za SPOZ? "Martin Pecina se tím sám veřejně pochlubil. A pokud jde o Marii Benešovou a Jana Kohouta, už delší dobu se o tom spekuluje," řekl iDNES.cz Sobotka. A utahuje si z Rusnoka, zda opravdu zcela správně pochopil zadání prezidenta Zemana, který stále tvrdí, že půjde o vládě odborníků. Sociální demokracie by ale nejspíš nepokládala za slučitelné členství v Rusnokově vládě a v ČSSD.

Předseda Zemanovců Zdeněk Štengl iDNES.cz řekl, že Pecina, Kohout a Benešová zatím na kandidátkách nejsou. "Co bude v následném období, je pro mě otázka budoucnosti a vyjednávání na naší politické radě," tvrdí.

Sobotkův výpad vůči Rusnokovi, kterého v úterý prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem (více zde), je zajímavý i tím, že ještě před deseti lety spolu seděli ve vládě Vladimíra Špidly. Sobotka řídil finance, Rusnok ministerstvo průmyslu. Jejich cesty se politicky rozešly, když Špidla Rusnoka vyhodil z vlády poté, co přiznal, že volil na Hrad Václava Klause. Teď jsou rivalové. Sobotka vede sociální demokracii a je přesvědčen, že Rusnokův kabinet, který nemá šanci získat důvěru Sněmovny, má posloužit jen jako reklamní plakát SPOZ.

Ve středu před polednem dorazil za Rusnokem do Kramářovy vily místopředsedseda SPOZ Radek Augustin. S Rusnokem poobědval a při odchodu řekl, že ve vládě nebude žádný ze členů jeho strany. Ale už ne to, zda některého z ministrů Rusnokova kabinetu, který v SPOZ není, nezlanaří strana, aby za ni kandidoval. (více zde)

Minulé úřednické vlády aspoň předstíraly nestranickost...

Předseda ČSSD upozorňuje, čím bude Rusnokova vláda jiná než vlády Josefa Tošovského a Jana Fischera. "Zatímco minulé úřednické kabinety se alespoň snažily předstírat nestranickost či nadstranickost a měly v čele do té doby politicky neangažované osoby, kabinet Jiřího Rusnoka si v této oblasti zatím na nic nehraje. Jeho několikaměsíční působení bez důvěry Poslanecké sněmovny má být podle všeho použito jako propagační plakát strany Zemanovců," uvedl Sobotka.

Pokládá to za zneužití institutu vlády a devalvaci její role ve společnosti. Připomíná, že sám Rusnok za SPOZ v roce 2010 neúspěšně kandidoval v komunálních volbách. Teď bude v čele "prezidentské vlády" a tento projekt nemá vyjednanou podporu při hlasování o důvěře. Dosavadní vládní strany čekají na to, až Rusnok při hlasování v parlamentu propadne, a demonstrovaly prezidentu Zemanovi, že mají stále 101 hlasů a měly by dostat šanci při druhém pokusu o vládu.

ČSSD usiluje o rozpuštění Sněmovny a předčasné volby již v polovině září. Ale jen s podporou opozice, bez hlasů buď od TOP 09, nebo od ODS potřebných 120 hlasů pro mimořádné volby nesežene. Zatímco ODS a TOP 09 zdůrazňují, že není třeba uvažovat o volbách, když existuje parlamentní většina ochotná spolu vládnout, Karolína Peake ze strany LIDEM naznačila, že její strana bude uvažovat i o podpoře Rusnokova kabinetu, stejně tak Věci veřejné. Tuto věc zváží i komunisté, ale zatím to podmiňují dohodou o předčasných volbách.

Sobotka jak v tiskové zprávě, kterou rozeslala ČSSD, tak ve svém blogu varuje před přetahováním posílením extremistů a populistů všeho druhu, jestliže bude veřejnost nadále znechucována dohadováním mezi pravicovou koalicí a prezidentem. "Pokud bychom čekali na druhý a třetí pokus, neboť Rusnokova vláda nemá šanci získat důvěru Poslanecké sněmovny, zklamání veřejnosti a její nedůvěra v demokracii se jen prohloubí," varuje Sobotka.

Hlasování o rozpuštění Sněmovny vyvolá ČSSD v polovině července v každém případě, i když teď TOP 09 a ODS říkají, že se nepřidají. "Chceme dát poslancům možnost, aby ukončili politickou krizi," řekl iDNES.cz Sobotka. S novým premiérem Rusnokem prý zatím schůzku domluvenou nemá, ale pokud ho o ni nový předseda vlády požádá, šéf ČSSD pozvání přijme, aby ho informoval o odmítavém postoji strany k projektu vlády, kterému dal Zeman zelenou.

Premiér Jiří Rusnok prozradil na Pražském hradě své nejbližší záměry:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video