Fischer bude ministrem financí, před tím vyřeší dluh z boje o Hrad

  • 940
Expremiér a neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer bude ministrem financí a místopředsedou vlády Jiřího Rusnoka. Ještě před tím vyřeší milionové dluhy z kampaně, sponzory zveřejní na transparentním účtu. Prezident jmenuje vládu, kterou Rusnok sestavuje bez dohody se stranami ve Sněmovně, ve středu. Do 30 dnů musí vláda požádat o důvěru.

"Po sérii debat s panem premiérem Rusnokem jsem se rozhodl nabídku na místopředsedu vlády a ministra financí přijmout. Jsem velice rád, že budu spolupracovat s člověkem, který byl ministrem financí," řekl Fischer po jednání s Rusnokem v Kramářově vile.

Ještě v lednu měl v prezidentské volbě nejvyšší ambice, vypadl ale už v prvním kole a před druhým podpořil Miloše Zemana proti Karlu Schwarzenbergovi.

Rusnokova vláda

Jan Fischer - ministr financí a místopředseda vlády

Martin Pecina - ministr vnitra a místopředseda vlády

Jan Kohout - ministr zahraničních věcí

Marie Benešová - ministryně spravedlnosti

Vlastimil Picek - ministr obrany

Martin Holcát - ministr zdravotnictví

Dalibor Štys - ministr školství

František Koníček - ministr práce a sociálních věcí

Jiří Balvín - ministr kultury

Jiří Cienciala - ministr průmyslu a obchodu

Zdeněk Žák - ministr dopravy

Miroslav Toman - ministr zemědělství

Tomáš Podivínský - ministr životního prostředí

František Lukl - ministr pro místní rozvoj

Rusnok uvedl, že společně s Fischerem vytvoří tandem, který se bude starat o to, aby hospodaření s veřejnými financemi bylo prioritou jeho vlády. "Vytvoříme určitý tandem: ministr financí - premiér, který se bude starat o to, aby hospodaření veřejných financí za účinkování této vlády bylo pod maximální kontrolou a aby bylo skutečně prioritou této vlády," řekl Rusnok. "Osa premiér - ministr financí je v každé vládě nesmírně důležitá," dodal Fischer.

Dočasný kabinet chce podle Rusnoka i Fischera podporovat obnovu ekonomického růstu a rozpočtovou odpovědnost. Úřednická vláda bude hledat úspory v chodu státní správy, investovat do dopravy, vědy a výzkumu. Jak to lale vláda bude provádět, pokud se jí nepodaří získat důvěru Sněmovny, je otázkou. Rusnok věří, že jeho tým důvěru dostane.

Podle premiéra není pozice ministra financí podmíněna pouze ekonomickými znalostmi a její náplní není jen sestavování státního rozpočtu. Fischera si prý váží a zná ho velmi dlouho. "Vždycky jsem na něm oceňoval profesionalitu a zejména jeho řídící, ale i lidské vlastnosti. To jsou všechno, myslím, předpoklady pro to, aby velmi dobře zvládl i tento resort," zdůvodnil Rusnok.

Státní kasu povede člověk s dluhy

Jako ministr financí bude mít Fischer na starost státní pokladnu. Jeho vlastní prezidentská kampaň přitom skončila ve velkém minusu. Fischer musí uhradit ještě zhruba 5,5 milionu korun. Podle svých slov je splatí do úterý.

"Tohle je můj závazek soukromý, se kterým se samozřejmě v nejbližší době vyrovnám, pokud ne dnes, tak zítra, v úterý. Ta jednání pokročila tak, jak jsem sliboval. Jména sponzorů uvidíte na transparentním účtu," odpověděl Fischer na otázku, jak bude schopen spravovat státní finance, když jeho prezidentská kampaň skončila v milionových dluzích.

Fischer nevidí žádnou spojitost mezi tím, že před druhým kolem prezidentské volby podpořil Miloše Zemana a nyní získává post ve fakticky prezidenské vládě, která nemá předjednanou podporu v parlamentu. "Kampaň je pryč, kampaň skončila," řekl s tím, že záležitost považuje za uzavřenou.

"Samozřejmě stojím o to, aby prezident republiky podporoval ministerstvo financí a ministra financí, to je naprosto logické, a aby s ním uměl být v kontaktu. To si myslím, že půjde," dodal Fischer, který Zemana před druhým kolem prezidentské volby překvapivě podpořil.

Rusnokova vláda bude mít 15 členů, bude v ní jediná žena

Vláda Jiřího Rusnoka je tak kompletní. Dalším vicepremiérem bude ministr vnitra Martin Pecina. Vláda bude mít patnáct členů, budou tedy o dva méně než v koaliční vládě, kterou vedl premiér Petr Nečas z ODS. Odpadnou pozice vicepremiérky, kterou dosud zastávala Karolína Peake, a vlastní křeslo ve vládě nebude mít ani šéf Legislativní rady vlády.

Jedinou ženou v Rusnokově vládě bude ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Bývalá nejvyšší státní zástupkyně a do letošního jara místopředsedkyně ČSSD si při vstupu do vlády pozastaví členství ve straně.

Stejně se už zachovali nový ministr zahraničí Jan Kohout a ministr práce a sociálních věcí František Koníček. Sociální demokracie všem třem důrazně připomněla, že členové strany nesmějí být zároveň ministry "prezidentské vlády", k jejímuž sestavení Rusnoka vybídl Miloš Zeman.

Sociální demokracie chce příští týden ve Sněmovně hlasovat o jejím rozpuštění, což by vedlo k mimořádným volbám už na podzim. Zatím se jí však nepodařilo přesvědčit ani jednu z pravicových stran, bez jejichž hlasů se to ČSSD nemůže podařit. K rozpuštění Sněmovny je totiž třeba minimálně 120 hlasů.

Pravicové strany dosavadní koalice prezidentovi Zemanovi deklarovaly, že mají ve Sněmovně 101 hlasů pro to, aby důvěru dostala vláda Miroslavy Němcové, a že Rusnoka nepodpoří. Prezident přesto premiérem jmenoval Rusnoka. A vůbec není jisté, zda by dosavadní koalici ODS, TOP 09 a LIDEM dal šanci alespoň ve druhém pokusu o vládu, pokud ta Rusnokova důvěru nezíská.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video