Ruský zákon proti homosexuálům vyvolal bouři. Gay bary nenalévají vodku

  • 726
Ruský zákon, který omezuje práva homosexuálů, vyvolává stále více protestů po celém světě. Některé gay bary přestaly nalévat ruskou vodku, mluví se i o bojkotu olympijských her v Soči. Ruská vláda je obviňována z diskriminace.

Zákon, který zakazuje veřejnou debatu o právech a vztazích homosexuálů všude tam, kde by jí mohly být ovlivněny děti, si získal drtivou podporu parlamentu a před měsícem ho podepsal prezident Vladimir Putin.

LGBT

LGBT je zkratka, která označuje nejen lesby a gaye, ale rovněž bisexuály a transsexuály. Někdy sem bývají zařazováni i intersexuálové.

Nevládní organizace, které se zabývají ochranou lidských práv, zákon okamžitě označily jako vysoce diskriminační. Ohrožuje totiž svobodu projevu. Mezinárodní organizace Human Rights Watch se domnívá, že zákon by mohl přispět ke zhoršení homofobie vůči LGBT komunitě (viz infobox), která je v Rusku poměrně častá.

Výjimky? Neexistují

Šéf ruské legislativní komise Vitalij Milonov prohlásil, že všechna ruská práva budou vymáhána bez ohledu na to, kdo je porušil. "Jestliže zákon prošel parlamentem a podepsal ho prezident, tak vláda nemá žádné právo nebo pravomoc ho zvrátit," řekl pro ruskou agenturu Interfax.

V souvislosti se zimními olympijskými hrami, které se mají konat příští rok v ruské Soči, se k protestům připojili také sportovci. Objevily se totiž obavy, že zákon ohrozí i sportovce s homosexuální orientací, stejně jako jejich působení na olympiádě.

"Olympijské hry by měly být přístupné všem, neměly by nikoho diskriminovat, a to platí jak pro diváky, úřady a média, tak také samozřejmě pro sportovce. Jsme připraveni postavit se proti jakémukoliv kroku, který by mohl ohrozit tento princip," reagoval na to Mezinárodní olympijský výbor.

Rusko a homosexuálové

Přijatý zákon znemožňuje šíření informací, které by mohly v dětech vzbudit zájem o vztahy s lidmi stejného pohlaví nebo odpor k tradičním rodinným hodnotám. Zákon taktéž zakazuje jakékoliv veřejné projevy a hlášení se k homosexuální komunitě a umožňuje pronásledování gay aktivistů.

Příliš tudíž nepřekvapí, že až do roku 1993 byla homosexualita v Rusku brána jako trestný čin a teprve v roce 1999 přestala být klasifikována jako duševní nemoc.

"Za tímto účelem obdržel MOV záruku od nejvyšší úrovně vlády v Rusku, že tato právní úprava nebude mít žádný vliv na návštěvníky a účastníky her," uklidňoval výbor bouřlivé reakce.

Ve čtvrtek už bylo ale vše jinak, a to když se k situaci vyjádřil ruský ministr sportu, Vitalij Mutko. "Nikdo nezakazuje atletovi s netradiční sexuální orientací, aby se her zúčastnil, ale pokud půjde do ulic a a začne tuto orientaci propagovat, pak bude muset samozřejmě přijmout zodpovědnost za své chování."

Jeho slova jsou tak v rozporu se zárukami, které výbor od vlády získal. Cizinci, kteří by tzv. antihomosexuální zákon porušili, by mohli být uvězněni, deportováni z Ruska nebo by mohli zaplatit pokutu až 100 tisíc rublů, v přepočtu asi 30 tisíc korun.

Někteří sportovci se proto rozhodli vyjádřit svůj nesouhlas. Například kanadští olympionici se zúčastní vancouverského pochodu homosexuálů. Novozélandský rychlobruslař Blake Skjellerup zase slíbil, že bude během her nosit duhovou brož, která je znakem homosexuálů po celém světě.

Americký olympijský výbor již požádal své sportovce, aby udělali vše pro zajištění bezpečnosti všech Američanů na olympijských hrách.

Vodku nenaléváme

Majitelé gay barů se rozhodli se situací vypořádat po svém. Ve svých provozovnách přestali nabízet a nalévat ruskou vodku. Chtějí tak poškodit světoznámé ruské výrobce a image, kterou si jejich produkty vybudovaly.

S bojkotem začali barmani v Kanadě a v Severní Americe, později se rozšířil také do Británie a Austrálie.

SPI Group, který vyrábí nejznámější ruskou vodku značky Stoličnaja se však brání, že je apolitická obchodní firma, mezi jejíž hodnoty patří i rovnost a rozmanitost. Veřejně také podpořila LGBT komunitu. Firma navíc sídlí v Lucemburku a s Ruskem ji prý pojí jen dovezené ingredience.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video