Ruský agent v Česku pracoval jako psycholog ve věznici. Ilustrační foto.

Ruský agent v Česku pracoval jako psycholog ve věznici. Ilustrační foto. | foto: shutterstock.com

Ruský špion se v Česku napojil na NBÚ i oddělení pro ruské vězně

  • 54
Psycholog Robert Rachardžo, z něhož se vyklubal agent ruských tajných služeb, měl známé nejen v armádě a ve věznicích. Byl také v kontaktu s vysoce postavenými lidmi z Národního bezpečnostního úřadu, kteří figurovali v kauze Berka.

Až na jeho exotický vzhled na něm nebylo nic divného, shodují se lidé, kteří se někdy setkali s Robertem Rachardžem.

Vlastně se není čemu divit – měl české občanství i vysokoškolský diplom, spoluvlastnil firmu, v práci se věnoval dětem, a nakonec pracoval ve vězeňské správě.

Tímto maskováním však skrýval svoje pravé zaměstnání – agenta ruské tajné služby. MF DNES o něm informovala v souvislosti s jeho napojením na majorku Vladimíru Odehnalovou, která se stýkala se třemi vysoce postavenými generály. Všichni tři i ona kvůli tomu museli z armády odejít.

MF DNES teď navíc zjistila, že Rachardžo měl vazby i na Národní bezpečnostní úřad.

Agentův kontakt bydlel v domě bývalého ředitele NBÚ

Podle dvou nezávislých zdrojů se totiž vídal s Rusem Michailem Chlemovem z Moskvy. Ten měl trvalé bydliště v Pavlově na Jihlavsku v nemovitosti, která patřila Vladimíru Šišovi, bývalému řediteli kanceláře NBÚ.

Šiša se "proslavil" v kauze konkurzní mafie soudce Berky, když se v jeho kanceláři na bezpečnostním úřadě našly informace k Berkovu případu. Policie ho na základě toho podezírala, že ovlivňoval trestní řízení při vyšetřování soudce i dalších obviněných. Nakonec ho soud obžaloby zprostil.

Šiša však měl jako pracovník NBÚ prověřený na stupeň "důvěrné" přístup k tajným informacím.

"S Chlemovem udržoval čilé styky. A právě od Chlemova jsem tehdy dostal kontakt na Roberta Rachardža. Šiša u toho byl," popsal pod podmínkou anonymity svědek, který se s Rachardžem na jejich doporučení setkal – schůzka se týkala psychologie. Agentovu oficiální vizitku má dodnes schovanou. "Rachardžo na mě působil úplně normálně," říká.

Věděli, že pochází z Ruska?

Událost se stala před deseti lety. Jestli se tehdy Rachardžovi podařilo vytáhnout z NBÚ přes Chlemova a Šišu nějaké informace, není jasné. A pravděpodobně nikdy nebude. Stejně jako jestli se přes majorku Odehnalovou a tři generály dozvěděl za posledních pět let nějaké tajné informace z armády. Šišu se MF DNES nepodařilo kontaktovat a Rachardžo se loni ukryl v Rusku.

Podle jednoho ze svědků už v roce 2000 z řeči vyplynulo, že Rachardžo má kořeny v Rusku. "Když mě na něj odkazovali, padlo mezi řečí, že je původem odtamtud," vzpomíná podnikatel. Pamatuje si to proto, že ho taková informace udivila, jinak tomu nic nenasvědčovalo.

Dlouhé prsty i do jiných věznic

Špion pracoval jako psycholog. Nejprve ve věznici v Jiřicích a poté přímo na generálním ředitelství. Měl přehled, kde kdo "sedí", a s mnohými vězni mohl, ba dokonce musel z titulu své profese komunikovat.

Podle zjištění MF DNES se mu kromě toho podařilo spřátelit s pracovníky různých věznic. Například s Dagmar Roztočilovou, šéfkou oddělení výkonu trestu ve věznici Stráž pod Ralskem. A právě v téhle věznici fungovalo speciální oddělení pro rusky hovořící vězně, kteří spáchali závažnější trestné činy.

Roztočilová nechtěla svoje kontakty s Rachardžem komentovat. "Nemohu k tomu nic říct, souvisí to s výkonem služby," uvedla. A dodala, že nemá povolení od nadřízeného, Ladislava Blahníka.

Ten nejprve řekl, že ho dát nemůže. "Není v mé pravomoci to povolit. Jinak bychom určitě rádi pomohli, řekneme všechno, nemáme co tajit," tvrdil. Pak zjistil, že takové povolení dát může. "Ale nedám ho," uzavřel bez vysvětlení.

Jen upřesnil, že oddělení rusky hovořících vězňů je ve více věznicích a že ve Stráži bylo specializované oddělení pro vytipované vězně z oblasti organizovaného zločinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video