Obchodník se smrtí Viktor But u thajského soudu (4. října 2010)

Obchodník se smrtí Viktor But u thajského soudu (4. října 2010) | foto: AP

Ruský „obchodník se smrtí“ dorazil z Thajska do USA

  • 54
Ruský obchodník se zbraněmi Viktor Bout, přezdívaný "obchodník se smrtí", dorazil do New Yorku. Do USA se ho rozhodlo vydat Thajsko. Třiačtyřicetiletého Bouta považují za jednoho z největších pašeráků zbraní na světě. Souzen má být za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. Hrozí mu doživotí.

Spoutaného Bouta dnes dopravil letecký speciál z Thajska na Stewartovu základnu poblíž New Yorku. Z ní ho v obrněném autě dovezli policisté do věznice na Manhattanu, kde si odpykávají trest zločinecké celebrity, jako jsou například finančník Bernard Madoff nebo mafián John Gotti.

"Pan Bout, který byl dlouho považován za jednoho z nejpilnějších obchodníků se zbraněmi na světě, se nyní objeví před soudem na Manhattanu," řekl americký ministr spravedlnosti Eric Holder.

"Bude se zodpovídat z obvinění ze spiknutí s cílem prodat zbraně v hodnotě milionů dolarů teroristické organizaci, která je chtěla použít k zabíjení Američanů," dodal.

Ruskému obchodníkovi hrozí doživotní vězení. Před soud by měl stanout ještě dnes ve 13:00 místního času (19:00 SEČ).

Proti jeho vydání protestovalo Rusko a kauza by podle agentury AP mohla narušit některé diplomatické vztahy mezi USA a Ruskem. Moskva se Bouta v minulosti zastávala požadovala jeho vydání. Boutův právník vyjádřil obavu, že se budou američtí vyšetřovatelé snažit dostat z obchodníka přiznání pod nátlakem. (více o jeho vydání z Thajska čtěte zde)

Vězeňská eskorta odváží Rusa Viktora Bouta na letiště (11. srpna 2010)

Ministr Holder nicméně označil vydání ruského obchodníka do USA za "vítězství vlády práva". Americký prokurátor Preet Bharara zase na tiskové konferenci řekl, že "nikdo není mimo dosah zákona; nikdo by si neměl myslet, že může beztrestně osnovat zabíjení".

Ruský obchodník, který býval pilotem v někdejší sovětské armádě, byl zatčen v Bangkoku v březnu 2008 po setkání s americkými agenty, kterým prý chtěl prodat 700 raket typu země-vzduch, tisíce pušek, kvalitní vrtulníky a letadla vybavená granátomety a raketami.

"Viktor Bout byl obviněn ve Spojených státech, ale jeho údajné obchodování se zbraněmi a podpora ozbrojených konfliktů v Africe vyvolávaly obavy na celém světě," zdůraznil ale Holder.

Rus ovšem veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.

Obchodník se smrtí

Viktor Bout se údajně narodil u tádžického Dušanbe. Po pádu sovětského impéria vyměnil kariéru důstojníka sovětského letectva za výnosný byznys se zbraněmi. Vystupoval nejméně pod sedmi různými jmény a při svých obchodech využíval znalosti šesti jazyků. Boutovy zbraně živily údajně konflikty v Afghánistánu, Angole, Kongu, Libérii, ve Rwandě, Sieře Leone či v Súdánu. Říká se, že často dodával zbraně oběma stranám zapojeným do občanských válek. Mezi jeho zákazníky patřili prý i bývalý liberijský prezident Charles Taylor nebo libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Je také obviněn, že používal flotilu nákladních letadel pro dopravu zbraní do Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. V roce 2005 Hollywood jeho příběh zachytil ve filmu Obchodník se smrtí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video