Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přehlíží vojenskou přehlídku v Moskvě (9....

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu přehlíží vojenskou přehlídku v Moskvě (9. května 2015) | foto: Reuters

Šéf ruské armády si postavil palác za půl miliardy, tvrdí opozice

  • 83
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu si nechal postavit výstavní palác za bezmála půl miliardy korun. Oznámili to ruští protikorupční aktivisté s tím, že Šojgu se informace o sídle nedaleko Moskvy pokusil zatajit. K tomu mohl mít vlivný politik důvod - jeho příjmy by na takovou stavbu zdaleka nestačily.

O snaze zatajit vlastnictví čtyřpodlažního luxusního sídla ve tvaru buddhistické pagody informoval opoziční politik Alexej Navalnyj, který dlouhodobě mapuje korupci v řadách ruské elity. Podle něj palác ministra obrany vyšel v přepočtu na 450 milionů korun.

Na internetu se už objevily snímky impozantního sídla s rozlehlým parkem, který pokrývá bezmála devět tisíc metrů čtverečních. Utajovaná nemovitost je umístěna nedaleko Moskvy v oblasti obývané miliardáři a vysoce postavenými činovníky státu. Styl, ve kterém je postavena, je zřejmě dána ministrovým původem - narodil se totiž v buddhistické republice Tuva.

27.října 2015 v 14:42, příspěvek archivován: 30.října 2015 v 12:07

Anti-corruption activists accuse #Russia's Defence Minister #Shoigu of #corruption & owning a $18million palace: pic.twitter.com/GHy58PThbJ

Dokumenty, které aktivisté zveřejnili, naznačují, že Šojgu zkoušel vlastnictví paláce skrýt - sídlo v roce 2012 registroval na jméno své dcery Xénie.

Ač je hodnota paláce odhadována na skoro půl miliardu korun, celkový příjem ministrovy rodiny měl dosahovat mezi lety 2010 až 2012 jen asi 68 milionů korun. Aktivisté se tak ptají, kde vzal Šojgu tolik peněz. „Tahle otázka není vůbec od věci, že?“ napsal Georgij Alburov, který dal důkazy proti ruskému ministrovi dohromady.

Sergej Šojgu: rošťák ze země šamanů, který velí Putinově armádě

Podle něj mu během shánění důkazů několikrát vyhrožovali. „Mým kolegům při sběru informací vyhrožovala i ruská Federální bezpečnostní služba a nařkla je i z pokusu o vloupání,“ napsal Alburov ve své zprávě.

Taky by se vám mohlo něco stát

„Na policejní stanici okamžitě otočili a začali mluvit o tom, že jsme se snažili sbírat osobní informace o příbuzných vojáků působících v Sýrii a chtěli je předat Islámskému státu,“ uvedl Alburov. „Potom nám popsali, co by se nám mohlo stát, pokud něco z toho zveřejníme,“ líčil dále Alburov.

Doposud poslední koho si aktivisté vzali na paškál, byl Dmitrij Peskov, mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. Toho obvinili, že žije v sídle v hodnotě nejméně 177 milionů korun.

Ruský vojenský rozpočet byl v posledních čtyřech letech navýšen o padesát procent. To vytvořilo možnosti pro korupci a sebeobohacování vlivných úředníků a politiků. Předchozí ministr obrany Anatolij Serďukov byl v roce 2012 vyhozen za rozprodávání státního vojenského majetku, stíhání se vyhnul jen díky amnestii.

Na postu ministra obrany ho nahradil právě Šojgu, který se pravidelně umisťuje v žebříčcích popularity v těsném závěsu za Vladimirem Putinem. Těší se i oblibě samotného ruského lídra a mluví se o něm i jako o jeho možném nástupci. Jeho zatím největším úspěchem byl loňský zábor Krymu na úkor Ukrajiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video