Gennadij Padalka (vlevo) a Michael Barratt se na oficiální fotografii usmívají, při letu se ale musí potýkat s nařízeními byrokratů. Jiný astronaut Michael Fincke ale řekl: „Ve vesmíru není pro politiku místo.“

Gennadij Padalka (vlevo) a Michael Barratt se na oficiální fotografii usmívají, při letu se ale musí potýkat s nařízeními byrokratů. Jiný astronaut Michael Fincke ale řekl: „Ve vesmíru není pro politiku místo.“ | foto: NASA

Ruský kosmonaut na ISS nemůže na americký záchod. Kvůli penězům

  • 105
Zatímco pozemské toalety mívají na dveřích chlapečka a děvčátko, ty na ISS by mohly nést cedulky astronauti a kosmonauti. Rus Gennadij Padalka si před odletem ke stanici postěžoval, že nemůže používat její americké vybavení, včetně záchodu. Za zpřísněnými a absurdně znějícími pravidly jsou peníze a zřejmě i politika.

Gennadij PadalkaPozemské hašteření o peníze se přenáší do kosmu, zalitoval Padalka v rozhovoru, který před nedávným odletem k ISS poskytl listu Novaja Gazeta. Kritizoval řadu nových pravidel provozu na stanici.

Oddělené je totiž například americké (prý chutnější) a ruské jídlo, které si dosud byli obyvatelé stanice zvyklí občas dávat ochutnat, což přispívalo k týmovému duchu. Asi nejvýmluvnější - vedle zákazu používat americký záchod - byla Padalkova odpověď na otázku, zda může používat americký rotoped.

"Řekli mi: Ano, můžete. Potom řekli ne. Pak se poradili a zase to povolili. A teď, těsně před odletem, se ukázalo, že odpověď je negativní. Jsou to ale politici a úředníci, kdo se nemůže dohodnout. Ne my, astronauti a kosmonauti," zmínil trpce.

Za astronauty se označují Američané ve vesmíru, za kosmonauty Rusové. Je to ale spíš historická a politická tradice.

KDO ZA TO MŮŽE

"Jsou to politici a úředníci, kdo se nemůže dohodnout. Ne my, astronauti a kosmonauti."

Do rozepře o vybavení tělocvičny - obyvatelé ISS ji potřebují kvůli udržení fyzičky ve stavu beztíže, protože svalstvo atrofuje - se zřejmě promítlo zhoršení vztahů mezi Washingtonem a Moskvou v době George W. Bushe a Vladimira Putina, poznamenal britský list The Guardian.

"Kosmonauti jsou ale nad probíhající hašteření povznesení, lhostejno, jak úředníci rozhodnou. Jsme dospělí, vzdělaní a dobře vychovaní lidé a dokážeme použít mozek, abychom si vytvořili normální vztahy," řekl Padalka a myslel tím zřejmě všechny na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Na orbitálním komplexu se lidské posádky střídají od roku 2000. Nyní tam jsou dva Rusové, dva Američané, Japonec Wakata a vesmírný turista Simonyi. Ten se spolu s Američanem Finckem a Rusem Lončakovem vrátí v Sojuzu na Zemi. Od května bude stanice mít plnou šestičlennou mezinárodní posádku po celou dobu.

Vizualizace hotové stanice ISS

Vizualizace hotové stanice ISS. Solární panely už jsou kompletní i ve skutečnosti.

Spory se podle padesátiletého vesmírného veterána Padalky táhnou už od roku 2003. Tehdy se při návratu na Zemi rozpadl americký raketoplán Columbia - zahynulo všech sedm členů posádky - a NASA pozastavila lety flotily raketoplánů do vesmíru po dobu vyšetřování.

Doprava k ISS zůstala na ruských plavidlech Progress a Sojuz, přičemž druhé jmenované je jediné, které dokázalo obstarat přepravu lidí na stanici a zpět na Zemi. A Rusové, jejichž vesmírné plány trpí chronickým nedostatkem peněz, za dopravu začali vybírat "jízdné".

Dopravní loď Sojuz připojená k Mezinárodní vesmírné stanici ISS

Dopravní loď Sojuz, připojená k Mezinárodní vesmírné stanici ISS

Ostatní národy zapojené do vesmírného výzkumu si ale řekly: Když můžou Rusové, můžeme my taky. Úředníci začali jednat, a tak se i lidské výpravy do vesmíru staly záležitostí, kde je pravdou, že za všechno se platí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video